Rzeka Orlica - Kotlina Kłodzka

/ 5 komentarzy / 7 zdjęć


Orlica, bedąca rzeką graniczną (polsko-czeską), płynie u podnóża gór Orlickich. Jest to wymarzone łowisko dla wędkarzy lubiących spokój i obcowanie z naturą. Mała presja wędkarska i wspaniały krajobraz sprzyjają wypoczynkowi nad wodą.

Dojechać do rzeki można kilkoma drogami. Najlepiej z Kłodzka drogą 33 do Bystrzycy Kłodzkiej, a następnie do miejscowości Spalona i przejście graniczne w Mostowicach. Powyżej Mostowic Orlica przypomina bardziej większy potok niż rzekę i łowienie jest utrudnione przez porastające brzeg krzaki.

Najlepszym odcinkiem (według mnie ) jest odcinek od Mostowic do Niemojowa i niżej. Rzeka na tym odcinku jest bardzo zróżnicowana. Momentami jest to rwąca, płytka rzeczka, o szerokości 3 m, a za chwilę zmienia się w leniwą z 1,5-metrowymi płaniami.

Głównie występującymi rybami sa pstrągi i lipienie. Przeważnie są to podrostki 22-26 cm. Często jednak bywa, że żyłka 0,20 nie ma szans z ''CZYMŚ'' co zaatakowało strimera (na wiosnę)!! Moje największe ryby na tej rzece to potokowce 45-52 cm i lipienie 40-45 cm. Głównie łowię na nimfy i suche muszki. Z nimf kilerkami są brązki ze złota główką, wiosną dociążone strimery - czarne i czerwone ze srebrnym akcentem.

Spiningistom polecam woblerki, a przy podciętej wodzie gumki motoroil na główkach 6-10 gr. Muszkarzom wybierającym się nad tą piękną rzekę polecam uzbrojenie sie we wszystkie możliwe przynęty, od suchych muszek,przez mokre, nimfy po strimery.

Ze względu na otaczające góry, przy nawet niewielkich opadach deszczu w ciągu 30 minut , z kryształowo czystej, rzeka zmienia się w mętną czerwoną (charakterystyczna gleba). Każdy muszkarz powinien odwiedzić tę piękną, choć dość trudną rzekę. Dobrze rozwinięta agroturystyka i hoteliki w Lasówce, Rudawie czy mojej rodzinnej Bystrzycy pozwolą na dłuższy pobyt i poznanie tej wyjątkowej rzeki.

Ze względu na mała fachowość w nazewnictwie przynęt muchowtch dołączam zdjęcia.

Pozdrawiam i połamania.Rzeka Orlica - Kotlina Kłodzka opis łowiska:

Akwen: Rzeka Dzika Orlica »
GPS: N 50o 16' 7" E 16o 30' 42"
Położenie: Województwo: Dolnośląskie » Powiat: Kłodzko »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Wałbrzych » (zobacz porozumienia Okręg PZW Wałbrzych 2023r »)
Regulamin połowu:rzeka górska wody pzw Wałbrzych sztuczna mucha, spining
Noclegi w pobliżu: Lasówka - meteor
Tagi łowiska: DOLNOŚLĄSKIE RZEKI GÓRSKIE, RZEKI GÓRSKIE Okręg PZW Wałbrzych

 

4
Oceń
(13 głosów)

Rzeka Orlica - Kotlina Kłodzka mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

kobikobi1kobikobi1
0
czy dokładna nazwa tej rzeki to DZIKA ORLICA? (2009-01-05 22:19)
romazdaromazda
0
Dokładnie. To Dzika Orlica. (2009-01-06 11:49)
piotrek5piotrek5
0

Mieszkam w niedalekiej okolicy a jaszcze nigdy nie byłem nad Dziką Orlicą. Chętnie się tam wybiore wiosną. Super opis. Rzeczowy i sensowny.

(2009-12-18 15:03)
ramonesramones
0

Nie ma co zaczynać łowić wcześniej niż od majowego weekendu, bo brnie się w śniegu po pas. Poza tym pstrągi ok 25 cm, ale łowiłem na spining.

Może muszkarze mają więsze szanse...

(2010-04-19 12:27)
kalbares1kalbares1
0
jest tak blisko a jeszcze tam nie byłem ale po opisie odwiedzę na pewno :)
(2011-12-08 20:21)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy