Rzeka Osownica

/ 2 zdjęć


Osownica, niewielka przecina równinę wołomińską (woj. Mazowieckie) wpadając do przyujściowego odcinka Liwca na wysokości miejscowości Borzymy. Nieco ponad 33 km, na których płynie Osownica to przede wszystkim tereny leśne i rolnicze, które stwarzają sprzyjające warunki rozwoju nie tylko dla ryb, ale także i większych zwierząt. Ostrożny wędkarz, może spotkać tu nie tylko wszechobecne sarny i zające, ale także bobra, łosia czy dzika. Wzdłuż rzeki znajdują się siedliska bociana czarnego, czapli siwej i białej a nawet orła bielika.

Niniejszy opis dotyczy ostatnich kilometrów Osownicy - od miejscowości Jadów do ujścia. Wąskie 2-4 metrowe koryto rzeki, i głębokość od kilkudziesięciu centymetrów do 1,5 metra w pobliżu bobrzych żeremi sprawia, iż najodpowiedniejszą metodą jest wędrowanie wzdłuż brzegu z krótkim spiningiem lub spławikówką, polegającym na wyszukiwaniu dołków, gdzie może chować się ryba.

Rybostan w rzece jest w dobrej kondycji, jednak przy złowieniu większej ryby poza umiejętnościami z pewnością przyda się trochę szczęścia. Pewną zdobyczą są okonie płocie, jelce, karasie i ukleje. Ponadto w rzece można złapać klenia, jazia, szczupaka, a także niewielkiego karpia - uciekiniera ze stawów rybnych w Jadowie, które zasila Osownica. Wiele lat temu Osownica, podobnie jak jej bliźniaczka - Rządza były zarybiane Pstrągiem. Być może są także szanse na wyciągnięcie ładnego tęczaka.

Dno głównie jest piaszczyste, lub piaszczysto-żwirowe o stosunkowo wartkim nurcie, z wieloma zatoczkami, zawirowaniami i odnogami. Na odcinku od Jadowa do mostu na trasie Jadów - Zawiszyn rzeka była regulowana i ma czyste, odsłonięte brzegi przepływając przez tereny rolnicze. Dalej łowisko zmienia charakterystykę na typową dla dzikiej, leśnej rzeki. Dla spławikowca najlepszymi przynętami będą kukurydza, pinka, biały i czerwony robak, nęcone chlebem. Wędkarz łowiący metodą spiningową powinien natomiast wyposażyć się w paproszki i małe blachy obrotowe o numeracji 0 do 1.

Zachęcam do sprawdzenia łowiska każdego wędkarza, a szczególnie tych, którzy lubią długie wędrówki z wędką po pięknych, mazowieckich terenach.Rzeka Osownica opis łowiska:

Akwen: Rzeka Osownica »
GPS: N 52o 30' 21" E 21o 38' 44"
Położenie: Województwo: Mazowieckie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Siedlce » (zobacz porozumienia Okręg PZW Siedlce 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Łochów - meteor
Tagi łowiska: MAZOWIECKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Siedlce

 

4.2
Oceń
(6 głosów)

Rzeka Osownica mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy