Zaloguj się do konta

Rzeka Osownica

Osownica, niewielka przecina równinę wołomińską (woj. Mazowieckie) wpadając do przyujściowego odcinka Liwca na wysokości miejscowości Borzymy. Nieco ponad 33 km, na których płynie Osownica to przede wszystkim tereny leśne i rolnicze, które stwarzają sprzyjające warunki rozwoju nie tylko dla ryb, ale także i większych zwierząt. Ostrożny wędkarz, może spotkać tu nie tylko wszechobecne sarny i zające, ale także bobra, łosia czy dzika. Wzdłuż rzeki znajdują się siedliska bociana czarnego, czapli siwej i białej a nawet orła bielika.

Niniejszy opis dotyczy ostatnich kilometrów Osownicy - od miejscowości Jadów do ujścia. Wąskie 2-4 metrowe koryto rzeki, i głębokość od kilkudziesięciu centymetrów do 1,5 metra w pobliżu bobrzych żeremi sprawia, iż najodpowiedniejszą metodą jest wędrowanie wzdłuż brzegu z krótkim spiningiem lub spławikówką, polegającym na wyszukiwaniu dołków, gdzie może chować się ryba.

Rybostan w rzece jest w dobrej kondycji, jednak przy złowieniu większej ryby poza umiejętnościami z pewnością przyda się trochę szczęścia. Pewną zdobyczą są okonie płocie, jelce, karasie i ukleje. Ponadto w rzece można złapać klenia, jazia, szczupaka, a także niewielkiego karpia - uciekiniera ze stawów rybnych w Jadowie, które zasila Osownica. Wiele lat temu Osownica, podobnie jak jej bliźniaczka - Rządza były zarybiane Pstrągiem. Być może są także szanse na wyciągnięcie ładnego tęczaka.

Dno głównie jest piaszczyste, lub piaszczysto-żwirowe o stosunkowo wartkim nurcie, z wieloma zatoczkami, zawirowaniami i odnogami. Na odcinku od Jadowa do mostu na trasie Jadów - Zawiszyn rzeka była regulowana i ma czyste, odsłonięte brzegi przepływając przez tereny rolnicze. Dalej łowisko zmienia charakterystykę na typową dla dzikiej, leśnej rzeki. Dla spławikowca najlepszymi przynętami będą kukurydza, pinka, biały i czerwony robak, nęcone chlebem. Wędkarz łowiący metodą spiningową powinien natomiast wyposażyć się w paproszki i małe blachy obrotowe o numeracji 0 do 1.

Zachęcam do sprawdzenia łowiska każdego wędkarza, a szczególnie tych, którzy lubią długie wędrówki z wędką po pięknych, mazowieckich terenach.

Opis łowiska

Mapa

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.