Rzeka Parsęta- Płyty

/ 2 zdjęć


„Płyty”
Nazwa odcinka zaczerpnięta została od zakładów Brzeźnie (2 km za Karlinem), który produkuje m.in. płyty wiórowe. Nad rzekę dojedziemy od Karlina w kierunku Kołobrzegu drogą wojewódzką 163. Za fabryką skręcamy w lewo betonową drogą, gdzie pobliżu bramy możemy pozostawić bezpiecznie samochód, dalej pieszo udajemy się w kierunku rzeki (ok. 1 km). Łowienie rozpoczynamy na wysokości ujęcia, gdzie fabryka pobiera wodę z rzeki na potrzeby produkcji lub od mostu kolei wąskotorowej. Jednak łowienie z prawego brzegu od mostu po ok. 300 m staje się praktycznie niemożliwe ze względu na przybrzeżne zarośla.

Dlatego lepiej rozpocząć łowienie idąc w dół rzeki, gdzie obławiamy bardzo dokładnie pierwszą prostą poniżej ujęcia wody. Odcinek ten o długości ok 1 km na początku jest niemal wybrukowany dużymi kamieniami i bardzo często nagradza piękną rybą, zarówno keltem, jak i srebrniakiem. Następnie Parsęta skręca pod kątem 90 stopni prawo, by ponownie skręcić tak samo ostro, tym razem w lewo. W ten sposób docieramy do dobrej miejscówki, zwanej „zimnym kolanem”. Nie trzeba wyjaśniać, dlaczego „zimne kolano”, wystarczy na nim stanąć, niekoniecznie w wietrzny dzień, i wszystko się wyjaśni.

Po kolejnych kilkuset metrach rzeka ponownie skręca ostro w prawo. Z niewielkimi zmianami płynie przez ok. 2 km, lepsze miejsca przeplatają się z teoretycznie gorszymi, jej charakter nie ulega zmianie. Uciąg wody miejscami jest bardzo silny, np. w okolicach przewężeń, a szerokość wynosi od 10 do 15 m, ze średnią gtębokością ok 2,5. Oczywiście istnieje jeszcze możliwość obłowienia rzeki z lewego brzegu. W tym celu od samochodu musimy iść wzdłuż płotu fabryki do kolejnej bramy, następnie skręcamy do lasu i leśną drogą po ok. 1,5 km docieramy nasypem do mostu kolei wąskotorowej, którym przechodzimy na drugą stronę rzeki. Za mostem rzeka płynie wśród zatopionych w wodzie krzaków wierzby, przeciska się przez nie, stwarzając wrażenie, że bardzo mocno meandruje. Jednak łowienie rozpoczynamy z drugiego brzegu 100 m powyżej mostu. Zarówno przed, jaki za mostem, praktycznie z każdego miejsca naszą przynętę zaatakować może piękna troć lub wielki łosoś.

W odległości ok 1 km poniżej pierwszego, znajduje się drugi most (obok koryta rzeki), na którego wysokości rzeka zwęża się i skręca w prawo. Na zakręt należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ jest opalikowany, a zarazem stanowi najgłębsze miejsce na opisywanym odcinku. Przez cały czas łowimy wysokiego brzegu, mijając po drodze tzw. „burty lubiechowskie”, słynne m.in. z ogromnych łososi. Rzeka na tym odcinku, pomimo niewątpliwego uroku, jest rzadko odwiedzana przez wędkarzy przede wszystkim z powodu długiego marszu, jaki czeka każdego wracającego wędkarza do zaparkowanego przy „Płytach” samochodu.



Rzeka Parsęta- Płyty opis łowiska:

Akwen: Rzeka Parsęta »
GPS: N 54o 3' 43" E 15o 51' 32"
Położenie: Województwo: Zachodniopomorskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Koszalin » (zobacz porozumienia Okręg PZW Koszalin 2024r »)
Noclegi w pobliżu: Białogard - meteor
Tagi łowiska: ZACHODNIOPOMORSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Koszalin

 

2
Oceń
(4 głosów)

Rzeka Parsęta- Płyty mapa:



- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł