Zaloguj się do konta

Rzeka Parsęta Wrzosowo

Wrzosowo
Most na rzece Parsęcie na trasie z Wrzosowa
- dojazd z Karlina i Kołobrzegu drogą wojewódzką 163
- do Kłopotowa - drogą powiatową 147.
Miejscem, od którego rozpoczynamy łowienie, jest wyżej wymieniony most, przy którym możemy pozostawić samochód, a wybór kierunku pozostawiamy wędkującym.
Możemy łowić z obu brzegów i iść w górę rzeki, w kierunku wsi Łykowo, Poczernino lub w dół rzeki w kierunku Wsi Pyszka. Wybierając drugą opcję musimy wziąć pod uwagę bardzo rozległy teren i duże odległości, co wiąże się z długim powrotem. Opis odcinka rozpoczynamy od Poczernina, schodząc w kierunku mostu i w kierunku Pyszki. Poniżej wsi mamy pierwszą miejscówkę - przewężenie i szeroką płań (do 30 m), która po ok 1 km zwęża się. Przewężenie o szerokości ok. 8 m ma średnią głębokość 3,5 m (normalny stan wody w rzece).
Różnorodność i zmienność odcinka, łatwy i dobry dojazd oraz możliwość bezpiecznego pozostawienia samochodu we wsi (200 m od rzeki) przysparza mu wielu zwolenników.
Rzeka jest bardzo podobna do siebie tylko na odcinkach dwóch kilometrów, w górę i dół od mostu. Dominują tutaj bowiem szerokie, proste płanie, na których co roku wędkarze łowią duże kelty troci, łososi i - o dziwo - srebrniaki.
Na podstawie danych z całej Parsęty z ostatnich trzech lat właśnie te płanie nagradzają wędkarzy największą liczbą łososi (jedno z dwóch najpewniejszych miejsc na Parsęcie), często przekraczających swoją masą wagę 10 kg.
Na płaniach, zarówno przed, jak i za mostem, w nurcie przy niskim poziomie rzeki można zauważyć duże pojedyncze głazy, za którymi przebywają ryby, często dwukilogramowe Henie.
Po około 3 km w dół od mostu, kamieni i wielkich głazów w nurcie mamy znacznie więcej, zaczynają się słynne olchy. Oprócz srebrniaków miejsce upodobały sobie morskie pstrągi tęczowe (3-5 kg), których jest bardzo mało, ale jeśli już, to właśnie tam.
Olchy kończą się świerkami, gdzie przede wszystkim w lipcu czatują wielkie srebrniaki troci (powyżej 6 kg).
Rybostan nie zmienia się, spiningiści uganiają się za drapieżnikami, jednak coraz więcej wędkarzy szczególnie z pobliskich wsi siada z przystawką na Henia, jazia, grubą gruntową płoć, czy wchodzącego morza leszcza. Na wysokości wsi Pyszka rzekę piętrzy betonowy próg, po którego obu stronach znajdują się dwa duże starorzecza, mające trwałe połączenia z rzeką, powstałe na skutek prac regulacyjnych. Mają one stałych zwolenników, którzy łowią wszystkie „wędkarskie gatunki ryb dorzecza Parsęty, w tym węgorza, lina i miętusa.

Opis łowiska

Mapa

Opinie (1)

użytkownik

Przydatny opis *****Pozdrawiam [2013-05-26 20:44]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej