Rzeka Radew na odcinku od Białogórzyna do Nosowa


Radew jest prawobrzeżnym dopływem Parsęty. Rozpoczyna bieg w okolicach Żydowa, a kończy w Karlinie. Ma 83 km długości. Przepływa przez kilka jezior, między innymi przez Niedalino i zbiornik retencyjny Rosnowo. Na odcinku od Białogórzyna do Nosowa Radew otoczona jest łąkami. Gdzieniegdzie nad brzegami rosną drzewa i gęste krzaki. Szerokość rzeki waha się w granicach 10-20 metrów. Podobnie jest z głębokością - w niektórych miejscach woda ma pół metra, a w innych nawet 2,5 metra.
Aby dojechać nad rzekę, możemy jechać główną drogą nr 6 do Karlina, a następnie tą samą drogą w stronę Koszalina. Potem skręcamy w drogę lokalną w stronę wsi Nosówko i dalej prosto na Białogórzyno.
Radew jest urozmaiconą rzeką. Co krok na wędkarzy czekają wspaniałe zakręty, przewężenia z mocnym nurtem i szerokie, dość płytkie prostki. Gdzieniegdzie rzekę przegradzają zwalone do wody drzewa i kamieniste progi. Są także podmyte burty i głębokie rynny.
Główną atrakcją Radwi są trocie wędrowne, które wchodzą do rzeki na tarło. W rzece są także pstrągi tęczowe. Nad Radwią warto zapolować również na pstrągi potokowe i lipienie. Może nie ma ich zbyt wiele, ale za to łowi się duże i pięknie ubarwione okazy. Łowienie w Radwi w czasie letnich niżówek przypomina polowanie na pstrągi w nizinnych potokach. Tyle tylko że stosuje się o wiele mocniejsze zestawy. Minimum bezpieczeństwa zapewnia żyłka dobrej jakości o przekroju 0,28 mm, lub plecionki o przekroju 0,20 mm. Z przynęt sprawdzają się 5-8 centymetrowe pływające woblery i duże błystki obrotowe. Ryby w Radwi są wymagającym przeciwnikiem. Jeżeli nie będziecie się maskować i zachowywać ostrożnie, to nie macie co liczyć na brania. Świetne efekty daje spławianie woblera z prądem na odległość 20-30 metrów i powolne ściąganie go, np. wzdłuż głębokiej burty brzegowej.
Na opisywanym odcinku Radew odwiedza niewielu wędkarzy. Nawet na rozpoczęciu sezonu trociowego można znaleźć tu ciszę i spokój.

"Materiał zgłoszony na konkurs wedkuje.pl"Rzeka Radew na odcinku od Białogórzyna do Nosowa opis łowiska:

Akwen: Rzeka Radew »
GPS: N 54o 4' 23" E 16o 5' 24"
Położenie: Województwo: Zachodniopomorskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Koszalin » (zobacz porozumienia Okręg PZW Koszalin 2024r »)
Regulamin połowu:Obowiązuje regulamin PZW
Noclegi w pobliżu: Białogard - meteor
Tagi łowiska: ZACHODNIOPOMORSKIE RZEKI GÓRSKIE, RZEKI GÓRSKIE Okręg PZW Koszalin

 

2.5
Oceń
(2 głosów)

Rzeka Radew na odcinku od Białogórzyna do Nosowa mapa:- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł