Zaloguj się do konta

Rzeka Radunia

Moje ulubione łowisko i co ważniejsze tam moja pierwsza drapieżna ryba z przed laty została złowiona.

Rzeka Radunia, lewy dopływ Motławy, rzeka o dł.103.2 km, powierzchni dorzecza 837 km2, średnim spadku 1.6% (na odcinku przełomu-3.7%), bierze swój początek na pd. od Jeziora Stężyckiego, w centralnej części Pojezierza Kaszubskiego.
Rzeka dzieli się wyraźnie na 2 części. Pierwszą jest zespół jezior, tworzących w jej górnym biegu tzw. kółko raduńskie, w którego skład wchodzą jeziora: Stężyckie, Raduńskie, Kłodno, Małe i Wielkie Brodno oraz Ostrzyckie, połączone krótkimi odcinkami rzeki, a także Lubowisko, Dąbrowskie i Patulskie. połączone prawym dopływem wpadającym do Jeziora Ostrzyckiego. Poniżej Jeziora Ostrzyckiego Radunia przepływa przez ostatnie na trasie Jezioro Trzebno. Drugą część stanowi bezjeziorowy środkowy i dolny bieg. Za Somoninem rzeka przedziera się wąską leśną doliną, następnie silnie meandruje pośród pól i łąk, wreszcie przełamuje się pod Babim Dołem. Liczne bystrza, kamieniste dno i zwały drzew powodują, że szlak na tym odcinku jest trudny i uciążliwy. Przełom jest krajobrazowym rezerwatem przyrody.

W wodach spotyka się ryby charakterystyczne dla rzek górskich: pstrągi i lipienie a także trocie, szczupaki i okonie. Przełomowy odcinek rzeki kończy się sztucznym jeziorem Rutki. W dolnym biegu Radunia napędza młyn w Żukowie, 8 elektrowni wodnych, poza tym nawadnia łąki. Poniżej Żukowa płynie, silnie meandrując, doliną o zmiennej szerokości. Pod Łapinem wpada do jeziora zaporowego Łapino, a następnie przepływa przez 3 inne sztuczne jeziora: Kołbudzkie, Goszyńskie i Juszkowo. Przed Pruszczem Gdańskim następuje rozdział wód Raduni na Kanał Raduni(zbud.w XIVw.), wiodący bezpośrednio do Gdańska, i naturalne, obecnie uregulowane koryto rzeki prowadzące do Motławy.

Radunia jest dostępna dla kajaków na odcinku 96.5 km, tzn. od śtężycy nad Jeziorem Stężyckim do ujścia korytem naturalnym do Motławy.Bardzo to denerwuje gdy człowiek zachowuje się bardzo cicho a tu przepływa kajaczek i koniec z kropkami:)

40-kilometrową okrężną trasę po jeziorach można polecić wszystkim wodniakom. Należy ona do najpiękniejszych w kraju. Brzegi, w większości piaszczysto-żwirowe, zachęcają do kąpieli i wypoczynku. Okoliczne wzgórza wznoszą się wysoko ponad brzegami jezior, a szczyt Wieżycy (329m n.p.m.) leży 172 m ponad poziomem wód Jeziora Ostrzyckiego.gęste kompleksy leśne stanowiące doskonałą ostoję dla łosi, jeleni, saren i dzików. Okolice Brzeźna i Wąkola nazywane są często zagłębiem grzybowym. Zaś samą redę proszę zostawcie nam by też rozkoszować się urokami przyrody w nieco inny sposób:)

Opis łowiska

Mapa

Jak było dziś na rybach?

Opinie (2)

janunio1

Jezioro Kłobudzkie nie ale może Kolbudzkie,i na marginesie dodam jeszcze zbiorniki Prędzeszyn i Kuznice pozdrawiam. [2014-06-10 12:27]

janunio1

Jezioro Kłobudzkie nie ale może Kolbudzkie,i na marginesie dodam jeszcze zbiorniki Prędzeszyn i Kuznice pozdrawiam. [2014-06-10 12:28]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej