Rzeka Skrwa Prawa

/ 1 komentarzy / 12 zdjęć


Chciałbym przedstawić kolegom niewielką, ale jakże urokliwą i co dla wędkarzy najważniejsze rybną rzeczkę Skrwę Prawą.Rzeka ta wije się po Pojezierzu Chełmińsko - Dobrzyńskim i jest prawym dopływem Wisły. Źródło rzeki znajduje się w powiecie żuromińskim w okolicach wsi Płociczno. Jej długość to ok. 114km. W górnym swym biegu w podmokłej dolinie, przepływa przez jezioro Skrwilno, dalej przez lasy nieopodal Sierpca, przed ujściem do Wisły doliną Wysoczyzny Płockiej i Brudzeński Park Krajobrazowy. Na terenach nizinnych, w dolnym oraz środkowym odcinku rzeki, tam gdzie ma ona mały spadek oraz co za tym idzie słaby nurt rzeka „meandruje”, co znaczy, że wije się niezliczoną ilością łuków,zakoli czasem nawet pętli. Dzięki takim kształtom niemal każde zakole to potencjalne miejsce zerowania ryb.
Do wyjazdu na tę rzekę zbierałem się już od jakiegoś czasu, ale jakoś nie mogłem zgrać się czasowo z kolegami z, koła którzy łowią tam (sezon jesienno-zimowy)już od kilku a niektórzy nawet kilkunastu lat. W końcu jednak się udało, zachęcony dodatkowo opowieściami między innymi o sporych płociach, które wchodzą do tej rzeczki wyruszyłem nad wodę.
Pierwsze, co mnie uderzyło po przyjeździe na odcinek gdzie mieliśmy wędkować to krajobraz; dolina urozmaicona wąwozami i wysokimi stromymi skarpami. Drugie to ogromna presja wędkarska(około pięćdziesięciu aut i w większości komplet wędkarzy).Trzecie ogromne ławice narybku i małych rybek walczących z prądem rzeki. I po czwarte niestety sporo śmieci pozostawionych przez tych samych wędkarzy na brzegach.Co najważniejsze zauważyłem śmietniki rozstawione przy prowizorycznych parkingach, które nie były pełne, co znaczy, że są regularnie opróżniane a mimo to śmieci zalegają nad brzegami. Szkoda słów…..
Najpierw przyznam, że nigdy nie miałem okazji do wędkowania w rzece i wszystko było dla mnie nowe.Koledzy jednak stanęli na wysokości zadania i zaczęła się nauka łowienia, na przepływankę (podziwiam ich cierpliwość mnóstwo- pytań jak i dla czego tak itp.….).Po jakimś czasie pierwsze płocie trafiły do siatki.Frajda nie z tej ziemi.Nie wiedziałem, że łowienie w rzece to tak zajmujące zajęcie(jako palacz przez cały dzień nie paliłem, bo jakoś czasu nie było,)Ale nie o mnie miało być a o rzece.
Skrwa Prawa podzielona jest na odcinki;
Nizinny górny,(powyżej mostu w Tłuchówku)
Odcinek górski,(od mostu w Tłuchówku do piętrzenia w Radotkach)
Odcinek nizinny dolny**(od piętrzenia w Radotkach do ujścia do Wisły)
Razem to ok. 131 ha
Ryby, jakie możemy łowić w tej rzece to; przede wszystkim piękne płocie(czasem 2-3szt na kilogram i większe),okonie(najlepiej, na żywczyka),leszcze, krąpie, karasie srebrzyste(ładniejsze podobno w rzece Soczewce),certy, klenie, jazie i oczywiście wszędobylskie ukleje.
Na odcinku górskim rzeki (dodatkowa opłata) wstępuje; pstrąg, świnka, brzana,
Na haczyk proponuje założyć ochotkę, pinkę, czerwonego robaczka i ziarna;pęczak(biały, żółty) pszenice, groch itp.
Jak już wspominałem mnogość różnych zakoli, zatoczek, wszelakich uskoków, naturalnych i tych stworzonych przez bobry zawad gwarantują spotkania z rybą trzeba tylko jej „poszukać” a nie jest to trudne jestem tego najlepszym przykładem.
Zachętą do odwiedzenia tej rzeki jest również piękno otaczającej ja przyrody i wspomniany Brudzeński Park Krajobrazowy a w nim; lasy z dużymi obszarami starodrzewia, na skarpach dolin i wąwozów występują nieleśne zbiorowiska roślinne oraz rośliny chronione takie jak: wawrzynek wilczełyko, konwalia, śnieżyczka przebiśnieg, lilia złotogłów. Idealne miejsce na wypoczynek nie tylko czynny

Mogę jeszcze dodać, że byłem tam zaledwie kilka razy, ale na pewno jeszcze wracał będę nie raz.

Ps. Dziękuję koledze Markowi Gąsiorowskiemu za pokazanie tej pięknej rzeki i porady(niezbędne) nad wodą.Rzeka Skrwa Prawa opis łowiska:

Akwen: Rzeka Skrwa Prawa (od Sierpca-do Wisły) »
GPS: N 52o 34' 50" E 19o 31' 55"
Położenie: Województwo: Mazowieckie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Mazowiecki » (zobacz porozumienia Okręg PZW Mazowiecki 2024r »)
Regulamin połowu:Regulamin PZW
Noclegi w pobliżu: Białe - meteor
Tagi łowiska: MAZOWIECKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Mazowiecki

 

4.5
Oceń
(8 głosów)

Rzeka Skrwa Prawa mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

DelTor0DelTor0
0
Fajne sa takie male rzeczki, szczegolnie jak zachowuja dziki charakter :) Zdjecia bardzo ladne, az chce sie chwycic za wedke :D  (2011-03-12 12:12)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy