Rzeka Wisła w okolicy Ryczywółu

/ 6 komentarzy

Moim ulubionym łowiskiem jest odcinek Wisły w okolicy miejscowości Ryczywół. Na początku wydawało mi się nudne i mało urozmaicone. Jednak po kilku powrotach w to miejsce naprawdę przypadło mi do gustu. Jego zaletą jest to, że do samej rzeki można podjechać samochodem, mieć go ciągle na oku, nie martwiąc się co dzieje się z naszym dobytkiem.
Łowisko na którym można wędkować to dosyć szeroki odcinek Wisły z lewej strony i taki sam z prawej strony. Po stronie prawej rzeka zrobiła jakby małe zakole i wysepkę w której bardzo dobrze czuja się spore leszcze.
Brzeg rzeki z którego można łowić porośnięty jest zaroślami i dużymi drzewami które latem dają przyjemny chłód i chronią prze palącym słońcem. Linia brzegowa łowiska jest dosyć urozmaicona. Można rozstawić swój sprzęt na terenie łagodnie schodzącym do rzeki jak i na niewysokich skarpach, które jakby wyrastają z rzeki. Gdzieniegdzie w rzekę wychodzą tak zwane kamienne główki, które są wręcz idealne do spinningu. Czasem spore bolenie i brzany drażnią wędkujących wyskakując na moment z wody błyskając swoimi łuskami. Wtedy prawie słychać jak śmieją się z ludzi, którzy od wielu godzin próbują je złapać.
Kiedyś gdy przyjechaliśmy na łowisko obok 2 wędkarzy leżał trzeci. Z daleka myślałem, że to ich kolega przeholował z trunkiem lub po prostu zasłabł. Kiedy podszedłem bliżej okazało się że to wcale nie ich kolega leży na piachu tylko ogromny sum, którego dopiero co wyholowali na brzeg. Dosłownie opadła mi kopara, bo ta rybcia była naprawdę ogromna.
Na drugim brzegu łowiska piach uformował ogromne łachy, które są dostępne jedynie dla tych którzy posiadają łódź lub ponton i to najlepiej z silnikiem bo wiosłowanie ze względu na silny nurt byłoby bardzo ciężkie, a nawet nie możliwe. Kiedyś mając lornetkę widziałem jak jeden wędkarz po drugiej stronie zadrzewionego brzegu mocował się na wszystkie sposoby żeby wyciągnąć z wody jakiś rybi okaz.Z daleka mogłem tylko ocenić rozmiar wyholowanej ryby i chyba była dosyć duża bo i bez lornetki było widać jej kształt.
Łowisko urzekła mnie swoim pięknem. Tuż przed wschodem słońca kiedy mgła jest jeszcze rozlana po okolicznych łąkach i rzece można pogrążyć się w swoich myślach i tylko dźwięk dzwoneczków na szczytówkach wędkarzy, którzy łowią nieopodal przypomina że mamy łowić ryby, a nie zastanawiać się nad sensem swojego istnienia :). Od czasu do czasu hałasu narobią wzbijające się do lotu łabędzie i inne wspaniałe ptaki. Pasące się w oddali konie swoim rżeniem przypominają, że człowiek jest na łonie natury, której należy się szacunek. Szacunek, który można okazać przez zwracanie wolności rybom, które udało nam się złowić. Nasz dzieci i wnuki mogą już nie mieć okazji na udane wędkowanie i obcowanie z naturą. Dlatego pamiętajmy, że polujemy na ogromne okazy szczupaków, sandaczy, sumów i innych gatunków dla zabawy, przyjemności i adrenaliny, a nie po to żeby napchać sobie brzuchy jak ludzie pierwotni.Materiał zgłoszony na konkurs wedkuje.plRzeka Wisła w okolicy Ryczywółu opis łowiska:

Akwen: Rzeka Wisła: od ujścia Narwi - do zbiornika Włocławek (obw. 4) »
GPS: N 51o 41' 59" E 21o 27' 8"
Położenie: Województwo: Mazowieckie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Mazowiecki » (zobacz porozumienia Okręg PZW Mazowiecki 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Łuczynów - meteor
Tagi łowiska: MAZOWIECKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Mazowiecki

 

3.7
Oceń
(9 głosów)

Rzeka Wisła w okolicy Ryczywółu mapa:- opinie i komentarze

GBHGBH
0
Ileż tam fajnych chwil spędziłem, ile gatunków ryb z jednego miejsca, były i sandacze i bolenie i klenie.... Niestety presja ogromna (2011-03-02 07:59)
barrakuda81barrakuda81
0
Piękny opis.Bardzo obrazowy,porusza wyobraźnię.Myślę,że każdy kto kocha Królową naszych rzek rozumie o co naprawdę chodzi w tym hobby.Nigdy na tym odcinku Wisły nie wędkowałem ale często łowię bardziej na południe(jakieś 30-40km).Chętnie kiedyś odwiedzę te okolice.Przy okazji-Drogie Koleżanki i Koledzy wędkarze dbajmy o naszą narodową dumę,Wisłę.Nie zaśmiecajmy jej brzegów a ona napewno wynagrodzi nam to widokiem swych potężnych,rybnych wód,dzikich brzegów i pięknej przyrody.Zwłaszcza o wschodzie słońca warto być nad Wisłą i doświadczyć tego niesamowitego uczucia kiedy pierwsze promienie rozświetlaja opary mgły.I do tego te ryby...Prawdziwy relaks.
(2011-04-13 14:49)
bukbuk
0
Opis fajny, woda też. Niegdyś bywałem tam wiele razy. Mam tylko jedno pytanie, czy napewno jest to okręg PZW mazowiecki? Zawsze myślałem, że to okręg radomski. Owszem województwo to samo, ale okręg już nie. (2012-10-07 17:17)
janboruchjanboruch
0
jest to na pewno okręg radomski, bowiem część wisełki od ujścia wieprza do ujścia pilicy to radomska woda, wystarczy się wczytać w zezwolenie otrzymane przy opłacaniu składek na dany rok w okręgu radomskim czy lubelskim (2012-10-14 19:32)
leszek11112leszek11112
0
a teraz w listopadzie co się może uczepić i na jaką przynęte . Pytam bo w tym roku tam nie byłem , myślałem że brak dojazdu , apodobno jest (2012-11-01 21:23)
fifek 1979fifek 1979
0
witam ogólnie miejsce fajne jednak z rybą jest coraz gorzej niestety ze względu na wciąż nanoszony piach utworzyły się ogromne wyspy piachu co przy niskim stanie rzeki bardzo utrudnia wędkowanie tak przynajmniej było w ubiegłym roku i nie wspomnę o presji wędkarskiej a jeśli chodzi o dojazd to na wiosnę i po deszczach jest tragicznie...jedynie terenówka a najlepiej traktor po prostu tragedia....pozdrawiam[2013-03-03] (2013-03-03 20:21)

skomentuj ten artykuł