Rzeka Wisła w Warszawie

/ 5 komentarzy

Wisła jest najdłuższą rzeką Polski, jej całkowita długość wynosi 1070 km. Swój początek ma w źródłach potoków Czarnej i Białej Wisełki na stokach Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Do ujścia Przemszy rzeka płynie wąskim korytem i nazywa się Wisełką bądź Małą Wisłą.

W obrębie Warszawy znajduje się 28 kilometrów opisywanej rzeki. Warszawski odcinek Wisły leży w dwóch mezoregionach: Dolinie Środkowej Wisły na południu oraz w Kotlinie Warszawskiej na północy. Rzeka dzieli miasto na część lewobrzeżną oraz prawobrzeżną. Szerokość koryta jest zmienna i wynosi od 1 kilometra na południu do 600-700 metrów na północy Warszawy, zwężając się nawet do około 350 metrów w okolicach mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Koryto jest ograniczone wałami przeciwpowodziowymi: moczydłowskim, siekierkowskim, żoliborskim i bielańskim na lewym brzegu, a także miedzeszyńskim, Wybrzeżem Szczecińskim, Wybrzeżem Helskim, wałem żerańskim oraz tarchomińskim na brzegu prawym.

W dolinie Wisły w Warszawie występują niewielkie jeziora (jezioro Sporne i Żabie, Gocławskie, a także Kamionkowskie).
Krajobraz doliny Wisły to malownicza rzeka z licznymi wyspami i starorzeczami, a także tętniący życiem bogaty świat roślin i zwierząt.

Na opisywanym odcinku świat ptaków jest reprezentowany przez: rybitwy, sieweczki, bekasy, zimorodki, cyranki, cyraneczki, bociany, czaple, perkozy, kormorany, łabędzie, trzciniaki, kaczki, krogulce, myszołowy, rybołowy, bieliki. W całej Wiśle występuje ponad 40 gatunków ryb, w tym: trocie wędrowne, brzany, sandacze, szczupaki, klenie, bolenie, jelce, certy, świnki, leszcze, płocie, krąpie, liny, karasie, okonie, sumy, węgorze, miętusy, jazgarze, piekielnice, kiełbie, ślizy, ukleje i różanki.Rzeka Wisła w Warszawie opis łowiska:

Akwen: Rzeka Wisła: od ujścia Pilicy - do ujścia Narwi (obw. 3) »
GPS: N 52o 14' 33" E 21o 1' 56"
Położenie: Województwo: Mazowieckie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Mazowiecki » (zobacz porozumienia Okręg PZW Mazowiecki 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Warszawa - meteor
Tagi łowiska: MAZOWIECKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Mazowiecki

 

3.2
Oceń
(9 głosów)

Rzeka Wisła w Warszawie mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

mmaciekk111mmaciekk111
0
trocie wędrowne... zapewne ekolodzy przenoszą ją przez tamę we Włocławku (2013-04-17 18:30)
barkoz97barkoz97
0
ja tam zawsze jak chodze nad Wisłe to nic nie moge złapac ani na feeder ani na spinning. Na poczatku poszukiwalem zanderka potem zebatego a na koniec bolenia, jednak nic sie nie udalo. moze wy macie jakies sposoby albo miejscowki ktore moglibyscie poleciac a jesli tak to prosze o odpowiedz :) (2013-10-17 21:13)
Miko51Miko51
0
most gdanski zeruja ladne sandacze po lewej stronie wisly (2013-11-03 17:36)
wasilwasil
0
żerują ale nie w tym roku... (2014-01-16 23:25)
GlodzioGlodzio
0
Pytanie od świeżaka ;) Czy na całej długości Wisły w Warszawie można wędkować, czy są jakieś miejsca wyłączone?  (2017-08-04 12:36)

skomentuj ten artykuł