Rzeka Wkra- ujście rzeki

/ 4 komentarzy

Witam !

Na wstępie chciałbym zaznaczyć że jest to mój pierwszy artykuł tak więc prosiłbym o wyrozumiałość ale również konstruktywną krytykę.
Zdecydowałem się opisać łowisko w którym łowię od najmłodszych ponieważ w dzieciństwie każdego roku,spędzałem tam wakacje a i teraz staram się bywać dosyć często. Chodzi mianowicie o rzekę "Wkrę" na odcinku od mostu w Jońcu, po ujście rzeki o nazwie "Sona". Jeśli chodzi o dojazd do rzeki to nie jest najgorszy ponieważ nad brzegiem znajdują się liczne działki letniskowe. Z tego samego też powodu utrudnione jest przemieszczanie się nad rzeką ponieważ ogrodzenia sięgające po sam brzeg powodują że musimy przedzierać się przez wysokie pokrzywy. Dodatkowym
utrudnieniem od kilku lat są kajakarze,ponieważ w Jońcu funkcjonuje wypożyczalnia tego sprzętu, szczególnie uciążliwe w weekendy. Tak jak wspomniałem brzeg gęsto jest porośnięty roślinnością więc jeśli chcemy zrobić sobie stanowisko przydatna jest maczeta lub coś w tym rodzaju.
Kolejna rzecz to dno i głębokość. Dno jest właściwie w całości piaszczyste co powoduje że głębokość rzeki jest naprawdę bardzo zmienna. To znaczy w miejscu w którym mamy wodę 0,5 metra , w momencie kiedy woda się lekko podniesie , nurt przyspiesza a piasek jest wypłukiwany, po tygodniu mamy już głębokość 2,5 metra.Raczej nie przekracza głębokości 3 metrów. Innym problemy, szczególnie dla spinningistów jest bardzo gęsta roślinność. Przy łapaniu z brzegu praktycznie każde zarzucenie powoduje zaczep o wodną roślinność. Jeżeli zdecydujemy się na łapanie z wody lub ewentualnie z łódki może jeszcze uda nam się znaleźć jakąś rynnę w którą swobodnie porzucamy.Ryby jakie występują na tym odcinku rzeki to głównie klenie i jazie a także szczupaki, okonki, płotki,jelce.Warto zwrócić uwagę na klenie które na tym odcinku występują dość licznie i można trafić na całkiem spore okazy. Kleń o rozmiarze 30-40 cm jest właściwie standardem, a trafiają się sztuki ponad 50cm. Biorą bardzo dobrze na z gruntu, najlepiej na wiśnie, mi osobiści nigdy nie udało się żadnego złapać na spinning.Szczupaki natomiast raczej nie są zbyt okazałe. Jedynie na wiosnę możemy trafić coś większego ponieważ wtedy ryby wchodzą z Narwi. W okresie wakacyjny dużo niewymiarowych szczupaków 35-40cm. i ciężko o coś ładniejszego. Podobnie z innymi wymienionymi gatunkami, raczej drobnica niż coś okazałego.Wkra potrafi zaskoczyć przy ujściu Sony niespodziewaną rybą. Dzieje się tak ponieważ kilka kilometrów w górę Sony znajduję się "Zalew Nowomiejski" który był sztucznie zarybiany. Ryby dostały się do rzeki przez nie zmodernizowaną śluzę i tak też czasem może nas zaskoczyć jakiś lin, karaś, leszcz a nawet pstrąg.
Podsumowując rzeka nie jest najprostszym łowiskiem ponieważ jest dosyć dzika i wymaga dużo cierpliwości od wędkarza. Cierpliwość jednak może się opłacić i zwrócić w
postaci pięknego okazu klenia.
Udanych połowów !Rzeka Wkra- ujście rzeki opis łowiska:

Akwen: Rzeka Wkra: Glinojeck-Narew »
GPS: N 52o 35' 43" E 20o 37' 15"
Położenie: Województwo: Mazowieckie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Ciechanów » (zobacz porozumienia Okręg PZW Ciechanów 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Nasielsk - meteor
Tagi łowiska: MAZOWIECKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Ciechanów

 

3.7
Oceń
(3 głosów)

Rzeka Wkra- ujście rzeki mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

szarywilk666szarywilk666
0
Witam.
 Posiadam działeczkę nad Wkrą lecz na odcinku po wyżej Zapory w miejscowości Bolęcin. Zdarzało mi się tam trafiać liny oraz karazie w starorzeczach a także spore połocie i leszcze w " nurcie ". Nie będę się rozpisywał o dużych szczupakach gdyż sam an spining żadnego jeszcze tam nie wyjąłem. Łowiąc z  gruntu na trupa w tym roku udało mi się złowić kilka ładnych Boleni ( min 53 cm, max 65 ) oraz Sandaczy. Słyszałem też o karpiach oraz węgorzach, ale jak dotąd żadnego nie miałem okazji złowić.
(2011-09-12 13:20)
sara ksara k
0
fajna sprawa
(2011-11-11 16:11)
jarcyk18jarcyk18
0
Piękna rzeka, na takiej zaczynałem swoją przygode z wędkarstwem. Wtedy łowiłem na kawałek kija z drzewa oraz 2 gwożdzi zamiast kołowrotka. i przlotek z drutu.:):):):): (2013-03-03 13:58)
jerry53jerry53
0
Rzeka piękna, tyle tylko, że od kilku lat zupełnie bez ryb. Przed laty w sezonie trzeba było skoro świt zająć miejscówkę, bo później z obu stron rzeki już nie było miejsc, dziś po obu stronach rzeki ani jednego wędkarza. To czymś świadczy. W Narwi ryby wytrzebione przez rybaków to i we Wkrze nie ma już ryb. (2013-09-19 16:35)

skomentuj ten artykuł