Rzeka Wkra - Joniec

/ 6 komentarzy

Wkra pomiędzy Bolęcinem a Jońcem to moim zdaniem jedna z bardziej malowniczych rzek na Mazowszu. Płynie w sąsiedztwie z siedzibami ludzkimi (mnóstwo działek, i powstaje ich coraz wiecej), lecz najwiecej obecnosci czlowieka zauwaza sie w okresach letnich. Wróce tu jednak do opisu wody pod względem wędkarskim. Jest to bardzo ciekawe łowisko całoroczne, z ciekawszych ryb na wkrze łowi się nieliczne, ale spore brzany, bolenie, ładne leszcze, no i przede wszystkim klenie i jazie (jest ich naprawde sporo, zdarzają się nie małe sztuki).

Sceneria rzeki czasem zapiera dech w piersiach, zwalone drzewa, meandry, przegłębienia dna, krystalicznie czysta woda, w niektórych miejscach aż pachnie grubą rybą :) Poznałem osobiście miejscowych wędkarzy, którzy znają tą rzeke jak własną kieszeń, wysłany przez jednego w dobry odcinnek na szczupaki, nie zawiodlem sie, faktycznie znalazlem tam szczupaki. Od jednego dowiedziałem sie gdzie robić zasiadke na leszcze i jazie z gruntu, co na hak zalożyć i czym nęcić, skorzystalem z tej informacji i jak myslicie znalazly sie jazie i leszcze ? Znalazly, i to nie male :) Zaglądam na tą rzeke systematycznie przynajmniej 2 razy w tyg.

I powiem tak: jest do czego wracać. Wedlug mnie najlepsze metody połowu to żywcówka (tylko w niektórych miejscach, trafiają się wtedy naprawde duże szczupaki ale o tym pozniej) grunt i przeplywanka, w letnich porach roku gdy mamy dostęp do owocow (porzeczki, wiśnie, mirabelki, czereśnie) świetna staje sie kleniowa przepływanka. Wiosenne przynęty na tę wode to zdecydowanie dendrobena, białe robaki (lub barwione) kukurydza, pęczak i groch. Spinningowanie na wkrze nie jest łatwe, dużo powalonych konarów, tony zielska na całej szerokosci rzeki (szczegolnie latem).

Gdy woda opadnie, w wielu miejscach można ją przejść w spodniobutach. Wrócę jednak do metody żywcowej, najlepsze miejsca sa w okolicach przybrzeznych drzew, nie koniecznie musza wchodzic do wody, albo w niej lezec, wystarczy gdy ich galezie robia na woda "okap", mam swoje takie jedno miejsce. O płotki na spławiczek nie problem, troszeczke zanęty do wody i pineczki, i już mamy żywca. Pilnować trzeba tylko wymiaru !! (15 cm) z uwagi na częste kontrole (nawet codziennie) przez Państwową Straż Rybacką, sprawdzają nawet długość żywca :) wracając do tych szczupaków, żywiec jest na nie zdecydownie lepszą metoda niz spinningowanie. Szczupaków jest w tej rzecze naprawde nie mało.

Z tego co słyszałem od miejscowych nie raz ktoś chwalił sie metrówą. Niewiem ile w tym prawdy, no ale pozostaje w to wierzyć lub nie, ja osobiście wierze i poluje na nie od niedawna. Po prostu trzeba ta pojechać z wędkami. Nie orientuje sie jakos w noclegach, wiec nie wiem czy mozna tam przenocowac, zawsze pozostaje nam możliwość przenocowania w namiocie lub samochaodzie :) Niestety nie mam zdjęć rzeki (zrobie je przy nastepnej okazji). Co mogę jeszcze dodać, chyba wszystko co chciałem napisać napisałem. Mam nadzieję że pomoże komuś ta lektura i zachęci do odwiedzenia tej pięknej rzeki.

Jak dojechać nad Wkre powyżej Jońca ?

Z trasy Warszawa-Gdańsk skręcamy w prawo w Przyborowicach - na Nasielsk, a potem za Józefowem w lewo. Można też dojechać do rzeki w jej wyższym biegu drogą z obwodnicy Płońska na Nowe Miasto i Pułtusk. Koło mostu przed Bolęcinem jest zjazd nad wodę, można tam zostawić samochód, jest tam coś w rodzaju parkingu.Rzeka Wkra - Joniec opis łowiska:

Akwen: Rzeka Wkra: Glinojeck-Narew »
GPS: N 52o 36' 3" E 20o 34' 51"
Położenie: Województwo: Mazowieckie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Ciechanów » (zobacz porozumienia Okręg PZW Ciechanów 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Płońsk - meteor
Tagi łowiska: MAZOWIECKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Ciechanów

 

4.7
Oceń
(24 głosów)

Rzeka Wkra - Joniec mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

conticonti
0
Ponieważ też jestem częsty gościem nad Wkra zgodzę się z połowem szczupaków. Najlepszy okres na ich połów z moich doświadczeń to późna jesień. Regularnie łowię je od listopada do końca grudnia. Oczywiście tylko spinning. (2009-08-27 09:34)
legtomlegtom
0
Ja łowię kilka razy w roku na Wkrze. Obławiam odcinek od Pomiechówka do Borkowa ( oczywiście nie na raz ). Jeżdżę nad tą rzeczkę ze spiningiem w poszukiwaniu jazi i kleni. Dobry dojazd z Warszawy. Pociągiem do Pomiechówka, a tam jeżdżą prywatne busiki wzdłuż rzeki i można sobie podjechać gdzieś w górę. Czasami przy niskiej wodzie decyduję się na marsz w dół rzeki i Narwią schodzę do Modlina. Tylko przy wysokiej wodzie mogą być problemy przed samym mostem w Modlinie.
Pozdrawiam (2009-08-28 18:43)
u?ytkownik22572u?ytkownik22572
0
Mam kilka zdjęć rzeki Wkra w miejscowości Joniec. Jeśli chcesz to podaj maila na skrzynkę to Ci podeślę. Zdjęcia są zrobione w miejscu gdzie po rozwidleniu łączy się w jeden nurt w okolicach jakiegoś starego młyna i resztek (starych pali) po moście. (2009-08-30 09:39)
MasterCashMasterCash
0
Czekam własnie na zdjęcia od znajomego, także jak dojdą to dodam. (2009-09-01 09:37)
tomsiektomsiek
0
Do jakiego okręgu należy rz. Wkra w okolicach Borkowa ? Ja należę do Mazowieckiego. (2014-01-02 07:46)
czaro93czaro93
0
Wkra na całej swojej długośći należy do Okręgu Ciechanowskiego. Ogólnie rzeka fajna lecz trudna technicznie i wielu wymięka przy niej ale ja to lubię w tej rzece. (2015-12-18 15:15)

skomentuj ten artykuł