Zaloguj się do konta

Solina - Olchowiec

Pomysł ujarzmienia rzeki San powstał jeszcze w okresie międzywojennym. Prace projektowe i wykonawcze przerwały jednak działania wojenne II-giej Wojny Światowej. Do realizacji pomysłu wrócono w okresie powojennym. I tak:w latach 56-60 wybudowano zaporę wodną i elektrownię w Myczkowcach. Powstały w związku z tym zbiornik wodny ma powierzchnię 200 ha. W latach 1961-68 wykonano największy obiekt kaskady Sanu - zaporę i elektrownię w Solinie. Sama zapora ma 664 m długości i wysokości 82 m. W wyniku przegrodzenia rzeki San, powstało największe jezioro zaporowe w Polsce o powierzchni 2200 km2. Znajduje się ono w Bieszczadach stanowiących część Karpat Wschodnich w woj.podkarpackim, powiecie bieszczadzkim ze stolicą powiatu Ustrzyki Dolne w gminie.Czarna. Łowisko Olchowiec znajduje się właśnie na tym dużym zbiorniku solińskim w samym sercu pięknych Bieszczadów. Na jeziorze solińskim jest wiele atrakcyjnych łowisk, i taki między innymi jest Olchowiec.

Wybierając Olchowiec, kierowałem się pięknymi widokami, niezłą bazą hotelową, dobrym dojazdem, niczym nie zmąconą ciszą na łonie natury oraz łatwą dostępnością do wody, co widać na załączonych fotkach, jak również, ilością ryb wszystkich gatunków. W jeziorze żyją duże sandacze, sumy, szczupaki, karpie, bolenie, okonie, klenie,pstrąg jeziorowy. Dominujacą rybą jest jednak leszcz, potężnych rozmiarów.! Głębokość na tym łowisku wynosi od 1-go metra do kilkunastu, co stwarza bardzo dobre warunki dla życia i rozwoju ryb. Nie są rzadkością sumy wielkości człowieka,czy kilkunastokilogramowe karpie. Woda jest klarownie czysta, wg ostatnich badań posiada pierwszą klasę czystości wód. Nieodzowna rzeczą przy wyprawie do Olchowca jest własny lub pożyczony sprzęt pływający, ponieważ umożliwia połów z łódki oraz dostanie się do niedostępnych miejsc na przeciwległym brzegu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na jeziorze obowiązuje całkowity ZAKAZ używania silników spalinowych. Dopuszczone są inne napędy łodzi,takie jak:silniki elektryczne, żagle czy też poczciwe wiosła. Dojazd do łowiska nie nastręcza trudności, ponieważ praktycznie nad samą wodę można dojechać samochodem po utwardzonej a częściowo asfaltowej drodze. Najłatwiej dostać się tam tzw:Bieszczadzką Małą Pętlą, która zaczyna się w Lesku i poprzez Polańczyk, Bukowiec, Olchowiec, Chrewt, Czarną, Ustrzyki Dolne, dojedziemy z powrotem do Leska. W Olchowcu znajduje się sklep spożywczy. Jeżeli chodzi o zaopatrzenie w sprzęt wędkarski , zanęty i przynęty, to polecam sklepy wędkarskie w Lesku i Ustrzykach Dolnych,które są dobrze zaopatrzone. W miesiącach letnich powstają sezonowe punkty sprzedaży sprzętu wędkarskiego i przynęt, lecz są one mizernie zaopatrzone. Co do bazy hotelowej to polecam kwatery prywatne, których właściciele są niezwykle uprzejmymi ludżmi i często zadbają o nasze wyżywienie żywnością ekologiczną pochodzącą z ich gospodarstw. Z bazą kwater prywatnych i innych można się zapoznać na stronie www.bieszczady.pl. Lesko i Ustrzyki Dolne posiadają połączenie PKP z całym krajem, a dalej istnieje sieć autobusów PKS i prywatnych busów. Na jeziorze obowiązuje regulamin połowu ryb PZW. Gospodarzem akwenu jest Okręg PZW Krosno. Jeżeli wędkarz jest z innego okręgu i okręg ten nie posiada porozumienia z Okręgiem PZW Krosno, to obowiązuje dodatkowa opłata. W ubiegłym sezonie wynosiła 90 zł na cały sezon. Więcej informacji na stronie internetowej PZW Krosno.Cały zbiornik jest wodą nizinną !
Na koniec chciałem przestrzec kolegów wędkarzy przed "swoistym nałogiem" Bieszczady +Solina. Kto raz tam przyjedzie, będzie nimi zauroczony ! Będzie ciągle myślał o powrocie w te piękne i urocze strony !



Opis łowiska

Mapa

Jak było dziś na rybach?

Opinie (3)

sauber

świetny tekst czytelny i rzeczowy opis łowiska no i piękne zdjęcia ode mnie ***** pozdrawiam :) [2011-01-26 18:15]

Andrzej073

Świetny opis ja dopiero poznaję solińskie wody i chętnie tam się wybiore na kolejne łowy. Pozdrawiam. [2014-08-29 12:23]

janboruch

z przykrością powiem, że jezioro solińskie ma powierzchnię 22 kilometry kwadratowe (2200 ha) a nie 200 ha; wpis/opis łowiska b.dobry, a że ryba nie bierze, cóż człek jedzie na ryby, a nie po ryby [2017-12-26 17:16]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej