Solina

/ 17 komentarzy / 2 zdjęć


W naszej ofercie nie mogło zabraknąć największego w Polsce sztucznego zbiornika wodnego - Zalewu Solińskiego. Jego pojemność przekracza 474 mln m3 wody, powierzchnia - 22 km2, linia brzegowa ponad 150 km. To wymarzone łowisko wielu gatunków ryb. My zapraszamy przede wszystkim na sandacze, z którego słynie Solina.

Zamknij oczy. Wieczór, ciepły sierpniowy wieczór. Wypływamy z przystani kierując się na głębokie, skaliste wzniesienia. To jedne z miejsc, w których nasz przewodnik regularnie łowi sandacze. Po drodze nie marnujemy czasu. Na końcach zestawów lądują sandaczowe woblery. Próbujemy trolingu. Dopływamy do pierwszej miejscówki. Woblery zastępujemy miękkimi przynętami na ciężkich główkach, a może wcześnie zrobiliśmy już zdjęcia pierwszym sandaczom? Główki stukają po kamieniach. Możesz znowu zamknąć oczy. Uderzenie ryby poczujesz na kiju. Sandacze z Soliny słyną z agresywnych brań... Po obłowieniu pierwszej miejscówki płynie na kolejną. Mamy ich w notatniku kilkadziesiąt.

Wybór konkretnego miejsca i gatunku ryby zależy od wielu czynników: pory roku, pory dnia, poziomu wody, ciśnienia... Nasi przewodnicy otoczą Cię właściwą opieką. Podpowiedzą co jaką przynętę użyć, pokażą ją prowadzić ją przy zalanych, skalistych półkach Soliny. Czasami odradzą wyjazd na ryby. To efekt wieloletniego doświadczenia.

Nie gwarantujemy złowienia metrowego sandacza, niestety na to czasami nie ma recepty... Jednak gwarantujemy, że nasi przewodnicy regularnie łowią takie właśnie ryby - ryby Twoich marzeń. Zrobimy wszystko abyś Ty także poczuł na końcu wędki pulsujący ciężar ryby, abyś mógł zadać sobie pytanie - jak oderwać ją od dna. Doskonale wiesz o czym piszemy.Solina opis łowiska:

Akwen: Zbiornik Solina »
GPS: N 49o 23' 20" E 22o 26' 55"
Położenie: Województwo: Podkarpackie » Powiat: Lesko » Gmina: Solina
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Krosno » (zobacz porozumienia Okręg PZW Krosno 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Solina - meteor
Tagi łowiska: ZALEWY Okręg PZW Krosno

 

4.1
Oceń
(18 głosów)

Solina mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

janek kosjanek kos
0
Piekne łowisko.Ogromne sandacze i okonie zdecydowanie dominują na tym zbiorniku.Nie brakuje też szczupaka,jest trochę suma,klenie,bolenie,jazie i piękna troć jeziorowa.Piszę tylko o drapieżnikach,bo one mnie interesuja na tym łowisku.Kto raz odwiedzi to miejsce,później bedzie już tylko wracał i cieszył oko widokami tak krajobrazu jak i ryb. (2009-01-10 06:06)
BoronBoron
0
mialem okazje byc na tym zbiorniku lecz na nim nie wedkowalem i przyznam ze jest przeogromny sama zapora jest gigantyczna pod wzgledem dugosci jak i wysokosc na pewno sa na nim spore okazy suma karpia jak i innych ryb. (2009-01-18 18:14)
janboruchjanboruch
0
słyszę, czytam, że sandacze, sumy, klenie, ale ja jak jeżdżę nad solinę od 1997 roku to mogę powiedzieć (jestem spławikowcem), ze łowię ukleje o długości minimalnej 19 cm, płotki o długości min. 24 cm, zostało w wodzie kilka przyponów przy holowaniu ryby - podejrzewam, że w pyszczku grubego leszcza, bo reszta zestawu była delikatnie ośluziona;
być może w tym roku postawię na martwą ryvbkę, ale zbieram sie od ładnych kilku lat i najpiekniejszy dla mnie jest widok spławiora na wodzie, a w nocy świetlika niknącego pod wodą gdy rebencja zachachmęciła w pyszczek robala czy kukurydzkę (2009-03-05 09:40)
kadettautokadettauto
0
Jest to naprawdę piękne łowisko,twierdzę to ponieważ przebywam na tym łowisku od wczesnej wiosny do póżnej jesieni.Solina słynie nie tylko z ogromnych sandaczy,ale także ogromnych sumów i szczupaków.Płynąc łódką po zalewie w ubiegłym roku widziałem atak potężnego szczupaka,wielkości człowieka.Mogłem ocenić jego wielkość,bo byłem od niego ok.25 metrów.Wyglądał jak krokodyl.Ponadto,już też są potężne karpie !Karp o wadze ok.6 kg nie należy do rzadkości.Trzymają się płytszych miejsc,gdzie wycholowanie go napotyka na duże trudności.Płytkie miejsca naszpikowane są zatopionymi drzewami,z czego karpie nie omieszkają korzystać.
Chciałem się również odnieść do trolingu.Często widzę duże jachty,czy łodzie ciągnące wędki.Nie wiem co za przyjemność z łowienia mają Ci wędkarze,którzy siedząc na tych jachtach,popijają piwo,zajmują się innymi sprawami,a ryby same sie łapią.Nie widzą brań,ani też bardzo nie mają wpływu na prowadzenie wędki spiningowej.Ponadto zbyt blisko pływają obok wędkarzy siedzących na brzegu i poławiająch ryby spokojnego żeru.Wniósłbym,aby na Solinie zakaz trolingu i to moje zdanie popiera większość wędkarzy.Pozdrawiam i życzę sukcesów.
(2010-02-17 11:44)
kadettautokadettauto
0
Piękne łowisko "Solina" zostało opisane bardzo pobieżnie.Spróbuję kolegom wędkarzom,trochę
ten opis poszerzyć.Pomimo,że łowisko posiada linię brzegową o długości ponad 120 km,nie wszędzie można dostać się drogą lądową.Jest kilka miejsc,gdzie można dojechać do wody
i to przy sprzyjających warunkach atmosferycznych[brak opadów].Miałem już takie zdarzenie,że zjechałem do wody,następnie popadał deszcz i bez pomocy ciągnika nie było możliwości wyjechania na drogę twardą.Jest kilka miejsc,gdzie na pewniaka można dojechać,a to:Teleśnica Oszwarowa,Polańczyk,tzw:Gałązka pomiędzy Polańczykiem a Wołkowyją,Wołkowyja,Rajskie,Chrewt.,dlatego też polecam Kolegom,aby wybierając się na Solinę,wyposażyć się w środek pływający[łódka,ponton].Dysponując niezależnym środkiem
pływającym,możemy dotrzeć do pięknych rybnych zakątków,pełnych ciszy i śpiewu ptaków,takich jak opisał P.Giercuszkiewicz[wokalista "Dżemu],gdzie slychać jak własna krew płynie w żyłach.Chciałem dodać,że dno jeziora posiada różne głębokości ,od kilkudziesięciu metrów,do zupełnej płycizny,gdzie czaple brodzą w wodzie.Jest tak,ponieważ w trakcie zalewania wodą ,zalano doliny,zbocza  gór oraz ruiny wsi.Rybostan w jeziorze jest duży i zróżnicowany.Jadąc na Solinę należy zaopatrzeć się we własny sprzęt,ponieważ najbliższe sklepy wędkarskie poza sezonem[lipiec,sierpień]znajdują się w najbliżej w Lesku [18km} i Ustrzykach Dolnych [też ok.18 km].Natomiast w sezonie [lipiec,sierpień]działają sklepiki sezonowe w Polańczyku i przy tzw:gałązce.Pozdrawiam i życzę udanych połowów.
(2010-02-19 17:15)
kinga2002kinga2002
0
wędkuje na zalewie Soliński i powiem szczerze jest różnie zależy od pogody i dnia ale jest ok i rekordy padają to fakt
(2010-03-28 20:54)
klensnikklensnik
0
Witam kolegów wędkarzy. Już od zimy szykuję się na tegoroczny urlop. Zaprosił mnie kolega mieszkający w Krakowie nad Solinę. On jest tam "stałym mieszkańcem" już od kwietnia do późnej jesieni. Takiemu to dobrze. Czeka mnie z Bydgoszczy ponad 670 kilometrów jazdy ale (chyba) będzie warto. Resztę opowiem po powrocie. Oby lipiec już był jutro. Pozdrawiam i "połamania". Andrzej. (2010-05-01 19:10)
ArtusArtus
0
Witam,

Nad Soliną byłem z 10 razy i troszkę wędkowałem. Tym razem jadę na 10 dni od 15 sierpnia i zamierzam poważnie łowić:) Będę koczował w przyczepie nad samą wodą, w miejscowości Zawóz. Interesują mnie głównie sandacze i szczupaki ale również leszcze. Może ktoś obyty z tamtą wodą da mi kilka wskazówek? Jakiego żywca na sandacza? Lepiej z gruntu czy na bombkę ze świetlikiem? Czym nęcić leszcza (mam leszczowe zanęty ale nie wiem czy się tam sprawdzają) i co na hak? Czy z cypla w Zawozie mam szansę na sandacze? Jadę z rodzinką, więc raczej stacjonarnie będę łowił.
(2010-05-24 11:58)
seba0502seba0502
0
Witam. Właśnie wróciłem z nad soliny gdzie byłem 10 dni.Mieszkałem w miejscowości Zawóz i przez 10 dni zero brań.Podejżewam że powodem było obniżenie stanu wody o ok. 1,5 m od lustra wody.W ostatnim dniu pobytu coś zaczeło się dziać bo widziałem u wędkarzy kilka ładnych leszczy ja koncentrowałem się głównie na drapieżnikach.Cypel w Zawozie to bardzo dobre miejsce na sandacza polecam łowienie z gruntu na ukleję ze złowieniem żywca nie powinno być problemu bo pływa go dużo.Leszcze łowiono glównie na pinkę ,czerwone robaki i kukrydzę po wcześniejszym nęceniu to dowiedziałem się od miejscowych wędkarzy.Pozdrawiam i połamania kija(nie na kolanie) (2010-07-23 12:21)
leszcz23leszcz23
0
fajny opis ja najczęściej łowię na Solinie w wojskowym ośrodku wypoczynkowym Jawor jest to fajne miejsce do gatunków ryb należy dodać leszcza karpia amura najbardziej lubię łowić płocie i leszcze gdyż  pływają w stadach
(2010-07-28 21:57)
harnas1234harnas1234
0
witam wszystkich wędkarzy.
 na temat soliny moge powiedzieć widoki przepiękne woda przyzwoita.
mnóstwo zakazów np. zakaz palenia ognisk zakaz rozbijania namiotów zakaz używania silników
motorowych.
najczęściej na ryby jadę samochodem i dalej niespodzianka zakaz parkowania teren prywatny i jeszcze lepiej woda prywatna bo takie znaki też ludzie wystawiają.
a co do ryb to ryby może i są ale żeby coś konkretnego złowić(mam na myśli sandacza) to trzeba łódkę i wypłynąć w jakieś dzikie ostępy gdzie towarzyszą nam dzikie zwierzęta jelenie miś się zdarzy czasami że o wilkach nie wspomnę. ale zachęcam wszystich do odwiedzenia j. solińskiego i niech każdy oceni według własnej miary.
(2011-04-16 23:07)
kinga2002kinga2002
0
mieszkam 15 km od zalewu Solinskiego wedkuje głównie na Polanczyku , Telesnicy i Wołkowyji leszcze biora wszedzie na buiałego i na kukurydzę sandacze głównie w nocy ale i w dzien od 9.00 do 12.00 połowiłem tez na martwa rybke z gruntu (2012-02-24 09:50)
romfigromfig
0
wybieram sie w tym roku /lipiec/na soline.prosze o polecenie miejsca do łowienia leszcza .karpia /biała ryba/ oraz miejsce do noclegu (2012-05-27 10:45)
cherman 1cherman 1
0
Na Solinie łowie trzydzieści lat i od trzech lat jest tragedia po prostu nie ma ryby , myślę o drapieżniku kto łowił na Solinie nawet piętnaście lat temu wie o czym piesze a i krajobrazy zepsuli wycinką i zabudową , choć nadal jest pięknie tylko woda brudniejsza jeszcze dwadzieścia lat temu po zakrapianym ognisku o świcie piło się wodę bezpośrednio z jeziora . (2012-06-01 16:40)
u?ytkownik86032u?ytkownik86032
0
Mam pytanie czy na j. Solińskie nastawic się na grunt czy na spinning jeżeli na grunt to jaki gatunek ryby i jakie przynęty i jeżeli na spinning to na jakie ryby i jakie przynęty . Godziny w których łapać miejsca i jaki miesiąc (2012-09-12 10:30)
piotr_kmpiotr_km
0
Koledzy , czy znacie jakas dobrą tanią miejscówke z noclegiem , wybrałbym sie w czerwcu na 2 tyg. na rybki. Chodzi mi o cos takiego żeby było z dostepem do brzegu i nie pole namiotowe. głównie chodzi mi o karpie i leszczyki z brzegu i czasem sandacza z łódeczki. POZDRAWIAM (2013-01-17 00:23)
erikos1976erikos1976
0
Wybierz się do Teleśnicy Oszwarowej byłem tam w lipcu fajne spokojne miejsce. (2013-01-18 11:53)

skomentuj ten artykuł