Stara Odra w okolicy Głogowa

/ 9 zdjęć


Stara Odra swój początek bierze kilka kilometrów przed Głogowem w okolicy wioski Widziszów, lecz po drugiej stronie linii brzegowej na której ta wieś jest usytuowana. Płynąc tak przepływa przez Głogów, mijając po drodze most samochodowy, następnie kolejowy, a do Odry uchodzi w pobliżu Barbakanu. Sam barbakan to stara fortyfikacja, która pozostała z czasów powojennych, która miała za zadanie bronić miasto od strony północnej i zabezpieczać rzekę.

Linia brzegowa Starej Odry jest porośnięta różnorakiego rodzaju roślinnością. Wokół Starej Odry znajdują się łąki, polany, lasy liściaste (występuje dąb, buk, lipa, olcha). Na podmokłych łąkach można spotkać m.in.: dzikie czarne bzy oraz olchy. Pod względem roślinności brzegi Starej Odry są naprawdę bogate, tym bardziej, że oprócz tak wspaniałej flory można spotkać wiele zwierząt zamieszkujących brzegi Starej Odry m.in.: sarny, wydry, gryzonie oraz ptactwo takie jak: bociany, czaple, sroki lub kraski itp.

Co do samego łowiska jak wiadomo głębokość będzie zależna od poziomu wody w Odrze. Dlatego nie chciałbym tutaj pisać o konkretnej głębokości, ponieważ jednego dnia można znaleźć sobie ciekawą miejscówkę do wędkowania, gdzie będzie głęboki dołek o głębokości np. 2 m, a po kilku dniach woda spadnie i zrobi się tam do 1,5 metra, a ryba stamtąd ucieknie i pójdzie gdzieś w głębszą partię łowiska.

To gdzie będziemy łapać, zależy w rzeczy samej przede wszystkim od nas. Stara Odra jest w sobie samym skrytą rzeką, która to posiada pełno zakoli, po drodze natrafia na wiele przeszkód jakim są powalone do wody drzewa, stające się schronieniem dla ryb spokojnego żeru jak i drapieżników. Ja od siebie proponuję jako miejsca do wędkowania to przed mostem samochodowym na odcinku do 300 metrów oraz od tego miejsca w stronę mostu kolejowego, a następnie aż do ujścia Starej Odry. To tam są moim zdaniem najlepsze miejscóweczki, gdzie można złapać szczupaka, bolenia, okonia, jazia czy klenia. Co do klenia to naprawdę pływają ładne okazy, które potrafią osiągać 40 cm.

Co do dna to jest naprawdę bardzo zmienne. Wszystko zależy od tego gdzie się tak naprawdę znajdujemy. W pobliżu mostów dno jest kamieniste, natomiast w innych miejscach lekko zamulone, porośnięte roślinnością z dużą ilością wypłyceń oraz górek piaskowych.

Stara Odra w okolicy Głogowa opis łowiska:

Akwen: Rzeka Odra: od ujścia Baryczy - do ujścia Dobrzejówki (obw. 8) »
GPS: N 51o 40' 27" E 16o 5' 41"
Położenie: Województwo: Dolnośląskie » Powiat: Głogów »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Legnica » (zobacz porozumienia Okręg PZW Legnica 2023r »)
Regulamin połowu:Taki jak obowiązuje w okręgu PZW Legnica.
Noclegi w pobliżu: Głogów - meteor
Tagi łowiska: DOLNOŚLĄSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Legnica

 

3.9
Oceń
(17 głosów)

Stara Odra w okolicy Głogowa mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł