Starorzecze Bugu w Szuminie

/ 2 komentarzy / 16 zdjęć


Starorzecze we wsi Szumin to pełne zakrętów łowisko szczupaka i okonia. Zagubione w łąkach czaple, jak mawiają miejscowi, pełne grążeli, zwalonych drzew i dołów wymytych przez wiosenne powodzie, to miejsca pełne garbusów.

Parę lat temu Bug tam przerwał brzeg po stronie wsi , zatopił trochę Szumina i oddzielił kawał lądu .
W Szuminie na starorzeczu sezon według mnie zaczyna się dosyć późno tzn. gdyby ktoś miał ochotę wybrać się tam w Maju z zamiarem połowienia szczupaka to niestety z brzegu nie połowi.
Jest tam wtedy jeszcze wysoka woda która niekiedy dochodzi do działek położonych nad samym starorzeczem.

Sprawa ma się inaczej oczywiście jeśli ktoś ma swój środek pływający wtedy nie ma problemu na dobrą sprawę i łódź jest wtedy gdzie zwodować .

Ale niestety nie wszyscy posiadają pływadełka więc nie dla wszyskich jest to łowisko na długi weekend majowy .

Następną sprawą jaką chciałbym poruszyć odnośnie tej wody to fakt że w ostatnich latach Szumińskie starorzecze na dobre opanowały bolenie i czują się tam wyśmienicie jednak nie chcą brać na spining.

W tej wodzie myślę że brak brań przez rapy spowodowane są olbrzymią presją wędkarską w sezonie zarówno miejscowych jak i letnich amatorów wędkarstwa zwanych dalej działkowiczami których tu też nie brak . Nie dość że masa wędkarzy oblegająca brzegi to tyle samo spacerujących wzdłóż tyż brzegów.

Latem wśród grążeli możemy ustawić się tu na karasia , lina czy leszcza ale na grubsze osobniki tych gatunków raczej musimy odpowiednio przygotować sobie to łowisko , bez odpowiedniego parodniowego nęcenia przyjeżdżając z doskoku połowimy tu raczej ukleje , płotki czy małe leszczyki.

Na spining jak wyżej już napisałem możemy próbować połowić okonie i szczupaki sandacze do starorzecza raczej się nie zapuszczają wolą przebywać w prądzie rzeki .

Poszukać ich możemy przechodząc parę metrów dalej na kamienistą opaskę utworzoną od strony Szumina jako umocnienie brzegu tam jest dobre sandaczowe łowisko wartka woda ostro płynie odbijając się od tej właśnie opaski w oda raczej czepliwa pochłania dużo przynęt ale coś za coś sandacze taką wodę właśnie kochają , w nocy można też liczyć na sumka który potrafi się tu zakręcić w poszukiwaniu żeru.

W letnim okresie po stronie wyspy na starorzeczu możemy rozbić namiot jednak na samą wyspę nie wjedziemy została ona celowo rozkopana żeby samochody nad samą wodę nie wjeżdżały jednak parę metrów dalej przy ogrodzeniach działkowych możemy pozostawić auto . W samym Szuminie mamy w sezonie otwarty sklep spożywczy więc jest gdzie się zaopatrzyć w prowiant . Niestety nie kupimy tam artykułów wędkarskich więc wybierając się na dłuższą zasiadkę musimy się z tym liczyć .

Myślę że starorzecze w Szuminie wbrew pozorom nie należy do łowisk łatwych , przez olbrzymią presję wędkarzy trzeba się ostro nakombinować żeby coś większego wyłuskać z tej wody .
Dużo ryby padło podczas przyduchy w 2009 r. ale jak napisałym w moim drugim opisie łowiska w Kamieńczyku są przeprowadzane częste nawet ponad planowe zarybienia tej pięknej rzeki więc za jakiś czas wszystko wróci tu do normy.
Jeszcze na koniec mapa z opisem jak tu dojechać :)


Objaśnienie mapki:

* Z Warszawy trasą na Wyszków. Przed mostem na Bugu skręcić w prawo na Łochów.
Następnie do Kamieńczyka w lewo przy krzyżu.Po przejechaniu Kamieńczyka, główną drogą asfaltową przejechać rzekę Liwiec, dalej szosą do skrętu w lewo w leśną drogę do Szumina (być może jest jakiś drogowskaz, aczkolwiek wątpliwa to sprawa).
* Po skręcie w leśną drogę (pozostaje do przejechania ok. 5 km) jedziemy głównym traktem Kamienieckim - główną drogą leśną. Tuż za punktem czerpania wody (czyli zwykłym kanałkiem) po ok. 4 km skręcamy w boczną drogę w lewo, początkowo prowadzącą przez młodnik (który po latach zamieni się w piękny stary las; o ile znowu go nie wytną) i do skraju wsi Szumin mamy jeszcze 1 km.
* Możliwa jest jeszcze inna droga dojazdu (ta zaznaczona na mapce). Za punktem czerpania wody jedziemy dalej prosto przez górę piaskową (tamtędy nie jeździmy, żeby się nie zakopać) i w którymś momencie (może 1km???) skręcamy w lewo w drogę-szutrówkę, która zaprowadzi nas wprost do centrum Szumina. Po drodze, już we wsi miniemy kapliczkę i byłą szkołę.


Starorzecze Bugu w Szuminie opis łowiska:

Akwen: Rzeka Bug: od ujścia Nurzca - do ujścia Liwca (obw. 5) »
GPS: N 52o 36' 12" E 21o 37' 44"
Położenie: Województwo: Mazowieckie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Mazowiecki » (zobacz porozumienia Okręg PZW Mazowiecki 2023r »)
Regulamin połowu:Zgodnie z regulaminem PZW
Noclegi w pobliżu: Brańszczyk - meteor
Tagi łowiska: MAZOWIECKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Mazowiecki

 

4.6
Oceń
(14 głosów)

Starorzecze Bugu w Szuminie mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

FanAtykFanAtyk
0
Nad Szuminem rozpocząłem swoją przygodę ze spinningiem w 2008, nałowiłem z kolegami wtedy trochę okoni w przedziale 18-25cm. Miejsce bardzo fajne, lecz niestety obstawione działkami naokoło, w związku z czym presja duża. Rok później jak odwiedziłem miejsce z kolegą, to miejscowi wędkarze ostrzegali nas przed kontrolą, a na wiadomość że mamy karty zrobili zdziwione "aha...". I zgadzam się z opisem co do wiosny - poziom wtedy tak wysoki że nie ma tam czego szukać z brzegu.
(2011-03-15 20:14)
marekzalewskimarekzalewski
0
W kamieńczyku-rafa zaczynałem w latach 90. to były czasy... niestety to już nie to samo, po powodzi z 2010 (o ile sie nie myle) woda sie bardzo zmienila. jest duzo plycej, a po przydusze z 2009 zlowic mozna ale male sztuki.. przynajmniej szczupaka. na wiosne ciezko sie tam łowi z brzegu. takie uroki nieuregulowanej wody. jednak przyroda jest tam piekna... (2012-09-25 10:30)

skomentuj ten artykuł