Staw Górk.a

/ 2 komentarzy / 11 zdjęć


Jednym z czterech zbiorników będących pod opieką Koła Wędkarskiego w Kobylinie jest staw w Górce. Zbiornik ten należy do wód drobnych i posiada powierzchnię 1.61 ha. Z uwagi na wielkość powierzchni to typowa woda w naszym rejonie Wielkopolski, gdzie przeważają akweny małe i płytkie. Chcąc dojechać na opisywany staw należy z miejscowości Kobylin kierować się w stronę Pępowa. Dojazd na łowisko jest niezwykle prosty, gdyż znajduje się ono tuż przy drodze powiatowej we wsi Górka, położonej w odległości 3,5 km od Kobylina. Z jednej strony takie położenie jest niezwykle korzystne, gdyż można szybko dostać się na łowisko, niestety z drugiej strony miłośnikom przyrody, do których się zaliczam może nieco przeszkadzać ruch samochodów. Uwierzcie mi jednak, że i z czasem do tego można się przyzwyczaić i nie jest to aż tak uciążliwe, jak by się wydawało, szczególnie gdy w łowisko wpłyną ryby.
Staw w Górce ma kształt kwadratu. Na każde stanowisko można dojechać samochodem. To wielkie ułatwienie dla wędkarzy, szczególnie tych wyspecjalizowanych w połowie konkretną metodą lub ukierunkowanych na poszczególne gatunki ryb. Nie trzeba dźwigać kilogramów ciężkiego sprzętu i nie tracimy czasu na dojście na stanowisko, co w dobie chronicznego braku czasu ma równie ważne znaczenie.
Łowisko posiada bardzo silnie rozwiniętą roślinność wynurzoną w postaci pałki wąskolistnej. Roślina ta na dobre zadomowiła się niemalże na całej linii brzegowej zbiornika i tylko brzeg południowy jest w zasadzie niezarośnięty. To efekt procesów eutrofizacji jakie zachodzą coraz widoczniej na polskich łowiskach, szczególnie na terenach rolniczych jakie właśnie w tym rejonie dominują. Wędkować można jednak bez obaw, gdyż są utworzone stanowiska dla wędkarzy, poza tym pałka nie wchodzi daleko do wody. Osobiście uważam, że roślinność ta dodaje niezwykłego uroku dla tego stawu, w szczególności gdy coraz mniej jest terenów zielonych wypieranych przez beton i stal. Jeszcze kilka lat temu staw zarastała niemalże doszczętnie moczarka kanadyjska. Wówczas aby móc wędkować należało wyrwać ją i utworzyć tzw. „oczka”. Miało to również swoje uroki, trzeba było tylko łowić na nieco grubsze zestawy, tym bardziej że w takich warunkach brały naprawdę wspaniałe ryby.
Jest to łowisko bardzo płytkie. Głębokość nie przekracza tutaj 1 metra. Dno jest idealnie płaskie na całej długości i szerokości. Próżno szukać tu górek czy dołków, których po prostu nie ma. Staw powstał na glebie gliniastej i takie jest również dno, czyli nieco miękkie.
Dominującym gatunkiem występującym na stawie w Górce jest stanowczo karaś srebrzysty. Jest go zdecydowanie najwięcej. Najczęściej trafiają się osobniki długości 25- 30 cm., ale i większe nie należą do rzadkości. Poza tym często łowi się liny, najczęściej te w odcieniu oliwkowym, karpie, karasie pospolite, jazie. W tym roku świetnie brała płoć. Nie były to co prawda osobniki duże, gdyż łowiłem przeważnie 15- 20 cm. płotki, ale bardzo pięknie reagowały one na zanętę i w sprzyjających warunkach można było ich złowić kilkadziesiąt w trzy godziny. Bardzo cieszę się z tego faktu, gdyż to bardzo wdzięczna i sportowa ryba. Wcześniej płoć na tym stawie po prostu nigdy nie brała i większość okolicznych wędkarzy uważało , że tej ryby tu najzwyczajniej nie ma. Co do rybostanu tej wody to błędem z mojej strony byłoby gdybym nie wspomniał o okoniach, których jest tutaj dosłownie mnóstwo, rzadko kiedy łowi się wymiarowe, gdyż ich przeciętna długość wynosi 12-15 cm. Potrafią one skutecznie uprzykrzyć wędkarzowi życie, ale i na nie jest sposób, trzeba po prostu uważać z ilością robaków w zanęcie.
Podsumowując, uważam że staw w Górce jest niezwykle ciekawym i bogatym łowiskiem, jednakże pomimo iż łowię tam od wielu lat ciągle tajemniczym. Otóż zdarzają się dni, że ryby biorą wszystkim wędkarzom i dosłownie na wszystko. Można wówczas złowić niesamowite ilości ryb, by jechać na ryby następnego dnia i nie złowić zupełnie nic. Taki jest staw w Górce.Do zobaczenia nad wodą Hubert SiadekStaw Górk.a opis łowiska:

Akwen: Staw Górka »
GPS: N 51o 44' 43" E 17o 12' 34"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Krotoszyn » Gmina: Kobylin
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Poznań » (zobacz porozumienia Okręg PZW Poznań 2023r »)
Regulamin połowu:PZW
Noclegi w pobliżu: Pępowo - meteor
Tagi łowiska: STAWY Okręg PZW Poznań

 

4.8
Oceń
(18 głosów)

Staw Górk.a mapa:- opinie i komentarze

maksymilian 42maksymilian 42
0
No nieźle jak na taką niepozorną wodę, gratulacje pozdrawiam maksymilian 42 (2009-11-28 14:55)
klepa87klepa87
0
Ja na tym stawie łowie zaledwie kilka razy w roku przy okazji wyjazdów do rodziny w tamte strony. I dodał bym tylko ze w tym roku bardzo dobrze brały leszcze? a może raczej leszczyki bo w okolicy 25-30cm. No i oczywiście liny tez w granicach 30 lecz było kilka dużych 40+ ! pozdro
(2009-12-19 13:51)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy