Zaloguj się do konta

Staw Górny w Pionkach

Staw Górny w Pionkach powstał w roku 1929, jako zbiornik zaporowy poprzez spiętrzenie rzeki Zagożdżonki. Został zmodernizowany do dzisiejszej formy w połowie lat 70tych ubiegłego stulecia. Pierwotnie tereny, które aktualnie zajmuje były naturalnymi rozlewiskami wspomnianej rzeki. Dzisiaj akwen ma powierzchnię 12 ha i znajduje się na południowym krańcu miasta Pionki. Podlega pod Radomski okręg PZW.

Nad zbiornik łatwo dojechać samochodem, bądź rowerem przez ul. Spacerową oraz Fabryczną. Mniej więcej połowa linii brzegowej pozwala na łowienie z lądu, głównie od strony zachodniej i północnej stawu. W okolicach dawnego ośrodka PTTK znajduje się kąpielisko oraz drewniane pomosty. Tylko część brzegu jest uregulowana.

Dno zbiornika jest w większości równe, słabo zarośnięte i piaszczyste. Głębokość średnia to 2- 2,5 m. Często pojawiają się problemy z nadmiarem sinic. Przez kilka ostatnich lat postępująca sukcesja wtórna sprawiła, że niektóre partie zbiornika, niegdyś czyste, zaczęły zarastać roślinnością podwodną i nadbrzeżną. Jedyny stały obszar występowania grążeli znajduje się na południowym krańcu akwenu. Warta wspomnienia jest również głębia, która znajduje się przed upustem, na północnym obszarze stawu, gdzie odległość do dna sięga 3 metrów.

Zbiornik jest zarybiany przez PZW różnymi gatunkami ryb. Najczęściej spotykane tutaj gatunki to: płoć, leszcz, karp, lin, szczupak, okoń, sandacz, węgorz, sum, sumik karłowaty, jazgarz. Od czasu, do czasu trafiają się sezony z nadwyraz rozrośniętą populacją niesławnego "kolucha". W obecnym, 2015 roku staw zarybiony został narybkiem szczupaka.

Na akwenie stosować można wszytkie metody wędkowania, zakaz całkowity obowiązuje w okolicach rozlewiska za linią tzw. starej grobli w południowo- wschodniej części zbiornika. Łatwo to miejsce rozpoznać po resztkach starych pomostów wzdłuż linii brzegowej. Ryby nie posiadają specjalnych wymiarów ani okresów ochronnych.

Na łowisku od wiosny chętnie współpracują leszcze i płocie, polawiane na spławik. Od lata nietrudno też wyłowić okonia po zastosowaniu lekkiego spinningu. Wielu miejscowych wędkarzy natomiast preferuje łowienie na żywca oraz nocne zasiadki na sandacze i węgorze z zastosowaniem metody "na filet" z gruntu. Czasem potrafią zaskoczyć ładne liny i spore karpie. Serdecznie polecam ten zbiornik i życzę wielu wrażeń i połamania kija!

Opis łowiska

Mapa

Czytaj więcej