Staw na Maliniu

/ 9 komentarzy / 3 zdjęć


Łowisko PZW Malinie to były zbiornik p. Poż. Przez wiele lat było dzierżawione od władz miasta, przez pleszewskich wędkarzy, którzy zarybiali i dbali o swój staw. Codziennie można było spotkać tam łowiących piękne karasie, płocie i karpie. Nie brakowało tam też i drapieżnika: - szczupak, sandacz,sum, okoń. Wielką atrakcją były też karpie olbrzymy. Staw położony jest praktycznie w środku miasta, przy ul. Lipowej, za przejazdem kolejowym.
Teren łowiska ogrodzony z bramą i furtką , co wśród pięknych starych drzew i zieleni stanowiło miłe, kameralne miejsce na relaks z wędką. Bliskość osiedla Malinie miała też swój wpływ na prządek i czystość, - ponieważ najbardziej zaangażowani wędkarze mieszkali w pobliskim bloku i mieli baczenie na swój staw. A więc automatycznie łowisko było pod ciągłym nadzorem i ryb nigdy nie brakowało. Ciekawostką jest to, iż staw ten jest ciągle zasilany świeżą, czystą wodą napływającą przepustem pod drogą, ze źródła znajdującego się po drugiej stronie ulicy. Nadmiar wody odpływa poprzez małą zastawkę w przeciwnym narożniku stawu do rzeczki Ner. Zasilający strumień czystej, zimnej wody powoduje, że woda w stawie jest w ciągłym ruchu i samoistnie się wymienia, co ma zapewne pozytywne znaczenie dla żyjących tam ryb. Kilka lat temu PZW zakwestionowało własność tej wody, własnie z powodu tego źródełka zasilającego, twierdząc że jest to zbiornik przepływowy i w związku z tym ma do niego prawo ! Odebrano łowisko osiedlowym dzierżawcom i powiedziano, że jak chcą sobie tam łowić, to muszą wstąpić do PZW i płacić składki. No i oczywiście PZW wpuściło do stawu zaciągniętego gdzieś siecią rybiego chwastu i kilka karpików, - nazywając ten gest szumnie zarybieniem. Dziś częściej widuje się tam miejscowych meneli, niż łowiących wędkarzy. Część ogrodzenia zdewastowana . Furtka wejściowa uszkodzona . Zapewne pływają tam jeszcze jakieś ryby. - Ale to już nie to co dawniej. Brakuje przede wszystkim tej dawnej sympatycznej atmosfery i dobrych wędkarskich obyczajów. Gdy z PZW wpuszczą do stawu trochę ryb ( karpia ) przez najbliższy tydzień łowisko jest oblegane przez miejscowych łapaczy mięsa, co zresztą nie jest żadną nowością. Takie zjawisko jest szeroko znane chyba w całej Polsce ? Uważam, że takie małe łowiska, jak staw na Maliniu, powinny mieć swoje własne odrębne przepisy, które chroniły by rybostan przed takimi praktykami.Staw na Maliniu opis łowiska:

Akwen: Staw Malinie »
GPS: N 51o 53' 31" E 17o 46' 34"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Pleszew »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Kalisz » (zobacz porozumienia Okręg PZW Kalisz 2023r »)
Regulamin połowu:Regulamin PZW
Noclegi w pobliżu: Pleszew - meteor
Tagi łowiska: STAWY Okręg PZW Kalisz

 

4.7
Oceń
(13 głosów)

Staw na Maliniu mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

DelTor0DelTor0
0
Przyjemnie wyglada ten stawik :) (2011-11-04 23:30)
camelotcamelot
0
Tak, to bardzo fajne miejsce. Blisko....Ja miałem od siebie z domu 7 min. marszu. A moja ulubiona miejscówka - na pierwszym zdjęciu , - pomiędzy wierzbą i topolą. Podchodziły tam niezłe liny i karasie.  (2011-11-05 20:59)
mientamienta
0
Przeuroczy stawik szkoda że w mojej okolicy takich nie ma (2011-11-06 20:46)
krecik994krecik994
0
Stawik piekny choc teraz juz zmienilem lokalizacje i przenioslem sie z gruntowki na spinning ;)Ale jesli ktos nie byl polecam .. (2012-05-14 20:40)
Bartek81Bartek81
0
W sumie nic wielkiego, mała oaza dla osób, które nie dysponują środkami transportu aby gdziekolwiek wyjechać. (2013-01-21 19:44)
adek81adek81
0
Dobra alternatywa dla mieszkających w Pleszewie. (2013-04-06 14:04)
freak007freak007
0
A jak to możliwe że "kochane " PZW odebrało staw innym? Bo przepływowy to ma od razu jakieś szczególne prawa? (2013-07-04 21:20)
waldi05waldi05
0
Takie są przepisy i nic tu nie poradzimy,czy się nam to podoba czy nie.Fakt,że jak coś jest fajne to PZW zaraz kładzie na tym łapę, natomiast z innych zbiorników nie ma kto wyciąć zarośli,czy trwasko pokosić.Zaraz spuszczają wodę i odławiają co lepsze - niby oczyszczanie zbiornika- potem "zarybiają"na nowo byle czym.To nie pierwsze takie działanie.Ryba przeniesiona na inny zbiornik PZW ale tan bliżej "ELITY" Za wpis "5". (2013-09-06 07:07)
z@melaz@mela
0
STaw urokliwy ale na zdjęciach bo w realu to typowy p.poż z widocznymi śladami upływającego czasu. U wielu wędkarzy staw ten budzi śmiech bo pomimo niewielkiej powierzchni często można tam spotkać sporą ilość wędkarzy a jak komuś uda się złowić coś większego to jest tam tłoczno jak w dzień targowy na Ul. Ogrodowej :p. Dodam ze staw udostępniony wyłącznie dla członków koła Pleszew. (2014-02-15 00:43)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy