Staw w Kicinie

/ 14 zdjęć


Serdecznie witam wędkarzy, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś o stawie w Kicinie.

Łowisko w Kicinie:
Dokładna głębokość łowiska nie jest mi znana, bo nigdy nie sondowałem tego zbiornika. Różni ludzie szacują, że miejscami pojawiają się zagłębienia do 1.8 metra.
Dno łowiska jest usiane bardzo bujną roślinnością i łowienie metodą gruntową jest niemożliwe. Brzeg jest bardzo mocno zarośnięty trzciną i od 2015 roku zarósł prawie cały wschodni brzeg. Jest tam teraz (17.05.2020) tylko jedno jednoosobowe stanowisko, z którego można sensownie połowić. Na brzegu zachodnim znajduje się dużo więcej "stanowisk" (po prostu miejsce w którym dojdziemy do brzegu). W 2017 roku woda w stawku bardzo mocno opadła i pojawiła się możliwość łowienia z brzegu północnego.

Rybostan:
W łowisku od 2015 roku znajdowała się bardzo duża ilość wzdręg (krasnopiórek). Największa sztuka jaką złowiłem miała około 30cm (ryba nie była mierzona).
Płoć również jest obecna w zbiorniku, ale jest jej dużo mniej i ma także mniejszy rozmiar. Jeśli chodzi o drapieżnika to występuje tam szczupak i sum. Największy szczupak, złowiony przeze mnie to 65cm. Jednak zdecydowana większość to okazy do 50cm. Największy okaz miał metr (złowiony przez kolegę Bartka). Suma widziałem tylko na zdjęciu, które wykonał kolega Artur. Artur sam przykładał się do tworzenia stanowisk na łowisku i sam ten zbiornik zarybiał (karasiem). Ja osobiście karasia nigdy tam nie złowiłem, ale widziałem również na zdjęciach, że taka ryba tam występuje. Fani odległościówki i bata znajdą tam na pewno fajne miejscówki i konkretnie połowią.

Samo łowisko niestety umiera. Umiera od roku 2016, bo zarząd gminy przestał się nim zajmować. Nie są prowadzone tam żadne zarybienia, bo woda w teorii jest niczyja. Nie ma żadnych informacji jasno mówiących o właścicielu wody. Gmina Czerwonak udaje, że tej wody nie ma i nie robi nic, żeby uratować ten staw od zdziczenia. W najbliższych latach zbiornik prawdopodobnie zarośnie jeśli nie zostaną podjęte sensowne decyzje ws. organizacji przestrzeni nad wodą. Była co prawda zrobiona siłownia zewnętrzna, ale w projekcie budżetowym gminy na rok 2018 staw w Kicinie przegrał z placem zabaw w Promnicach. Wędkarze nie chcą sami ingerować w łowisko, bo przecież bez zezwoleń na wycinkę roślinności można dostać mandat. Dwa razy miałem spotkanie z policją na zbiorniku i nigdy nie zostałem zapytany o zezwolenie. W 2017 roku lokalni wędkarze zabierali dla siebie ryby. Ja osobiście nigdy ryby z tego łowiska nie wziąłem i nigdy nie wezmę, bo jestem świadomy stanu polskich wód i wiem, że dopóki nie zostaną nałożone górne wymiary ochronne sytuacja się nie poprawi. Teoretycznie nie ma tam żadnego regulaminu. Jeśli chodzi o zezwolenia to nigdy nic nie kupowałem i uważam, że nawet gdyby jakimś cudem istniały to nie przyczynią się do poprawy kondycji zbiornika.

W razie pytań będę odpowiadał każdemu w wiadomości prywatnej, na mailu, bądź w komentarzu pod wpisem.
Pozdrawiam wszystkich wędkarzy w szczególności tych, którzy starają się dbać o zbiorniki i życzę wszystkim udanych połowów.

Zdjęcia z pory wieczornej były robione latem 2019, a z pory dziennej w 2017.Staw w Kicinie opis łowiska:

Akwen: Staw Kicin »
GPS: N 52o 27' 52" E 17o 1' 21"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Poznański »
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:Regulamin łowiska znajduje się nad wodą w parku.
Noclegi w pobliżu: Swarzędz - meteor
Tagi łowiska:

 

3.7
Oceń
(3 głosów)

Staw w Kicinie mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł