Żeglarze powiadają, że „wiatr nad Szkarpawą zawsze wieje. Wieje i kręci wzdłuż koryta rzeki”. To właśnie wiatr decyduje o intensywności okresowych brań w rejonach przyujściowych. Ta interesująca rzeka położona w woj. pomorskim łączy Wisłę z Zalewem Wiślanym. Szkarpawa ma status śródlądowej drogi wodnej II klasy. Ma to duże znaczenie dla migracji ryb, ponieważ na szlaku żeglugowym zabrania się ustawiania sieci. Żeglarze z całej Polski znają Szkarpawę i określają ją mianem „raju dla wędkarzy”. Trudno się z nimi nie zgodzić, biorąc pod uwagę liczną populację łatwych do złowienia pięknych płoci i okoni.

Szkarpawę wędkarsko można rozpatrywać w dwóch kategoriach: łowiska rekreacyjnego i typowo wędkarskiego. Rekreacyjnie można się bawić skutecznie przez cały rok, ale zwolennicy pięknych okoni i karasi muszą wybierać okresy i miejsca. Jakby nie analizować Szkarpawy, to wnioski zawsze będą pozytywne. To łowisko godne jest polecenia z wielu powodów. Urokliwa okolica, łatwy dostęp i dojazd oraz ryby to powody licznych odwiedzin nie tylko wędkarzy. Największym mankamentem był do niedawna gospodarz wody, który odstraszał wysokimi opłatami. Na szczęście to już się zmieniło.

Do najważniejszych cech Szkarpawy należą: niewielki spadek dna, wysoki stopień eutrofizacji, bujna roślinność wodna, jednolity charakter na całej długości oraz zjawisko cofki. Szkarpawa prawie na całej długości (25,4 km) płynie w terenie odkrytym, koryto jest uregulowane, a brzegi obwałowane. Nie zmienia to wrażenia naturalności rzeki. Maksymalna szerokość 125 m. Głębokość średnia 2,5 m, a maksymalna 6 m. Szkarpawa zmienia się. W listopadzie i grudniu intensywne cofki powodują wzruszenie osadów dennych i wtórne zanieczyszczenie oraz spadek przezroczystości wody. Ponadto zmienność zasolenia wody w rejonach przyujściowych zmusza ryby do przystosowania się do tych warunków.

Szkarpawę można zakwalifikować do wód krainy leszcza, chociaż o ładne leszcze jest naprawdę trudno. Wody rzeki są stosunkowo ciepłe, co z jednej strony wpływa korzystnie na rozwój roślin i tempo metabolizmu ryb, ale z drugiej strony zmniejsza zawartość rozpuszczanego tlenu. W perspektywie czasu rybostan rzeki się zmienia. W latach siedemdzisiątych troć wędrowna lub certa nie należały do rzadkości, obecnie gatunki te występują incydentalnie. Nieco w mniejszym stopniu, ale jednak, maleje liczebność bolenia, jazia i klenia. Z kolei w dużej ilości pojawiły się karasie srebrzyste, które rosną szybko. Okresowo, z Zalewu Wiślanego, pojawiają się śledzie.

Płoć jest najliczniejszym gatunkiem Szkarpawy. Można ją łowić przez cały rok. Im bliżej jesieni, tym bardziej liczebność płoci wyrównuje się z krąpiem. Na te gatunki najprzyjemniejsza i najskuteczniejsza jest lekka przepływanka. Szkarpawa nie wymaga intensywnego i systematycznego nęcenia. Ryby błyskawicznie reagują na zanętę, nawet w małych ilościach. Miejscowi wędkarze latem preferują duże przynęty: ciasta, duże białe robaki i kukurydzę. W okresach wakacyjnych można liczyć na dużą wzdręgę na spławik i na karasie (0,5 do 1,5 kg) na spławik i gruntówkę. Czasami warto spróbować założyć na duży hak rosówkę. Największe karasie, okonie oraz dość liczne węgorze łakome są na te przynętę.

Wielu wędkarzom Szkarpawa kojarzy się z okoniami. Działają one jak magnes dla wędkarzy z Trójmiasta i okolic. Jak okonie – to oczywiście wiosna. Ważne, aby obserwować pogodę. Po kilkudniowych wiatrach od morza można liczyć na dobre brania. Przynęty sztuczne to zdecydowanie małe gumki w kolorach motor oil, herbata oraz żółte. Sprawdzają się gnojaczki i żywiec podane na haczyku tuż nad dnem. Łowcy większego kalibru (szczupak i sandacz) także nad Szkarpawą znajdą coś dla siebie.

Dla miejscowych, kochających swą rzekę wędkarzy, Szkarpawa jest rajem zagrożonym. Kłusownictwo to największa bolączka, z którą poprzedni gospodarze raczej średnio sobie radzili, a czasami sami brali udział w niecnym procederze. Przed obecnym gospodarzem Szkarpawy stoi wielkie wyzwanie. Miejmy nadzieję, że poza zarybianiem starczy elbląskiemu okręgowi PZW środków i determinacji w tępieniu kłusownictwa.

Kiedy rozmawiałem z miejscowym wędkarzem, na koniec rozmowy dodał: „niech Pan jeszcze napisze, aby przyjezdni nie zostawiali mam tyle śmieci nad brzegami!”. Napiszę, na pewno napiszę.

Wojtek Wernicki - Wiadomości Wędkarskie



Szkarpawa opis łowiska:

Akwen: Rzeka Szkarpawa »
GPS: N 54o 16' 50" E 19o 5' 22"
Położenie: Województwo: Pomorskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Elbląg » (zobacz porozumienia Okręg PZW Elbląg 2024r »)
Noclegi w pobliżu: Stegna - meteor
Tagi łowiska: POMORSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Elbląg

 

4.1
Oceń
(10 głosów)

Szkarpawa mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację



- opinie i komentarze

fishman10fishman10
0
TE SMIECI TO SZCZERA PRAWDA SA ZABIERAM ZA KAŻDYM RAZEM PEŁEN WOREK ŚMIECI KOLERZANKI I KOLEDZY PO KIJU ZABIERAJCIE I SPRZĄTAJCIE NASZE WODY BO NIEDŁUGO BEDZIEMY SIEDZIEĆ NA SMIECIACH POZDRAWIAM (2008-12-07 21:26)
gruby5xlgruby5xl
0
Gratuluje szczegółowego i konkretnego opisu łowiska . Osobiście złapałem tam kilka pięknych leszczy a no i kilka sztuk ale  małego szczupaczka. Gorąco pozdrawiam (2011-02-12 11:40)
sledziwidzsledziwidz
0
Ostatnie wędkowanie 2 lata temu w okolicach Rybiny zawrotnych wyników niebyło ale kilka ładnych płoci takie które wchodzą z zalewu , w maju jest spokój i cisza. (2015-01-19 17:59)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy