Zaloguj się do konta

Szymanowice

Zalew retencyjny na rzece Koprzywiance jest położony ok. 1 km na południe od Klimontowa, wzdłuż drogi do Osieka, na wysokości miejscowości Szymanowice Dolne. Ma powierzchnię 51 ha.

Od strony zachodniej i południowej zalew otoczony jest obetonowanym wałem. Od strony północnej i płn.-wsch. jego granicę wyznacza wał ziemny, a od wschodu skarpa lasu "Zielonka". Woda z rzeki jest do zalewu doprowadzana i odprowadzana podziemnymi rurami.
Od strony południowej i północnej zalewu znajdują się parkingi. Wjeżdżanie na wał jest zakazane. Na zalewie obowiązuje także zakaz kąpieli. Po zalewie można pływać środkami nie posiadającymi napędu silnikowego.

W północnej części zalewu woda jest płytsza (ok.1.0 - 1.5 m). W części środkowej przeważa głębokość ok. 3m. Przez całą długość dna wije się koryto starorzecza Koprzywianki, gdzie głębokość wynosi powyżej 5m. Obecność niewidocznego, głębokiego koryta jest bardzo niebezpieczna dla osób, które pomimo zakazu chcą wejść do wody. Nawet chodząc po płyciźnie można w nieoczekiwanym momencie trafić na głębię, której lodowata woda dosłownie "wsysa" człowieka pod powierzchnię.

Opis łowiska

 • Akwen: Staw Szymanowice
 • GPS: N E
 • Położenie: Województwo: Świętokrzyskie Powiat: Sandomierz Gmina: Klimontów
 • Właściciel: Okręgi / Woda PZW Okręg PZW Tarnobrzeg (zobacz porozumienia Okręg PZW Tarnobrzeg 2023r »)
 • Ryby: Brzana» Karp» Leszcz» Lin» Okoń» Płoć» Pstrąg» Sandacz»
 • Regulamin: Wędkować na zalewie można od 1 maja 2005 roku. Oprócz posiadania karty wędkarskiej należy wnieść dodatkową opłatę, która pozwala na sukcesywne dorybianie zbiornika (w roku 2006 wynosi ona 20 zł/dzień, lub 100 zł/rok od osoby).
  Po każdym uzupełnieniu rybostanu obowiązuje tygodniowa karencja na łowienie.
  Na "infrastrukturę wędkarską" składają się stanowiska wędkarskie na wale betonowym (jest gdzie usiąść, wbić podpórki i zahaczyć siatkę na ryby) oraz kosze na śmieci rozmieszczone dookoła zalewu.
  Łowić można wyłącznie w ciągu dnia (od godziny przed wschodem, do godziny po zachodzie słońca). Przy planowaniu wyprawy należy jednak uwzględnić fakt, że co atrakcyjniejsze stanowiska mogą być zajęte już od 2 -3 rano.
  Do użytecznych rad należy zaliczyć staranne regulowanie hamulca kołowrotka , bądź mocowanie "karpiówek" do brzegu. Zapobiegliwość taka jest wskazana, ponieważ większe cyprinusy po złakomieniu się na przynętę, "odjeżdżają" z nią w kierunku otwartej toni. Dzięki temu upodobaniu na dnie zalewu zaległy już drogie wędki węglowe, a do właścicieli wróciły jedynie "pływające" teleskopy oraz wędki z rękojeścią korkową.

Opinie (1)

spines21

słyszałem,że to dobre łowisko karpiowe.więc może zaglądnę tam kturegoś pięknego dnia:) [2009-10-15 22:00]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej