Rzeka Wełna

/ 3 zdjęć


Rzeka Wełna jest jednym z większych dopływów rzeki Warty. Wypływa z jeziora Wierzbiczańskiego położonego 5 km na wschód od Gniezna, a kończy swój bieg w Obornikach gdzie jej wody zasilają rzekę Wartę.

Wełna na długości 117,8 km spływa z wysokości 97 m n.p.m. do 45 m.n.p.m. w Obornikach. Odwadnia obszar o powierzchni 2621,1 km2. Głębokość koryta rzeki waha się w granicach 80-130 cm.

Największym dopływem Wełny jest Mała Wełna, która po połączeniu się z Jeziorem Budziszewskim i Rogozińskim wpływa do niej w samym Rogoźnie. Spływ Wełną jest urozmaicony, mamy tutaj odcinki jeziorne, łąkowe i przełomowe odcinki leśne w dolnym biegu.

Szczególnie malowniczy jest odcinek między Rogoźnem a Obornikami. Ze względu na małą liczbę przeszkód rzeką Wełną można spływać również zimą. Mała przejrzystość wody w sezonie kajakowym ok. 20 cm. Na tym terenie znajdują się trzy rezerwaty przyrody- wszystkie na terenie Powiatu Obornickiego. Rezerwat "Wełna", rezerwat "Promenada" wzdłuż rzeki za wsią Wełna. Na Wełnie rzadko występują przeszkody (naliczyliśmy 6 drzew na 20 kilometrach i 1 uciążliwy jaz w Gródnie). Nurt nie jest specjalnie szybki- średni przepływ to 4,5 m3 na sekundę. Na przebycie całego szlaku trzeba przeznaczyć 3 dni.Rzeka Wełna opis łowiska:

Akwen: Rzeka Wełna »
GPS: N 52o 41' 44" E 16o 51' 19"
Położenie:
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Piła » (zobacz porozumienia Okręg PZW Piła 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Oborniki - meteor
Tagi łowiska: RZEKI Okręg PZW Piła

 

2.6
Oceń
(5 głosów)

Rzeka Wełna mapa:- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy