Wisła - Drwały k. Wyszogrodu
Marcin Kryś (marck)
2008-01-14
Wisła w okolicach Drwał ( ok. 7 km od Wyszogrodu)
Opis rzeki:
Chciałbym się podzielić z Wami moimi spostrzeżeniami, co do niniejszego łowiska. Najpierw krótko o jego charakterze. W tej części Wisła ma dość ciekawe ukształtowanie brzegów. Spowodowane jest to ingerencją w środowisko naturalne poprzez tworzenia tzw. sztucznych główek, jak i charakterem samej rzeki. Wędrując wzdłuż brzegów możemy natknąć się na fragmenty linii brzegowej, w których woda wyrzeźbiła strome klify, jak i łagodnie schodzące ku rzece zielone łąki. W połączeniu z wcześniej wspomnianymi sztucznymi główkami, z których część wyrasta nad wodę ( w większości te umocnione betonem) a inne pozostają pod jej powierzchnią, tworzy to rzadko spotykaną w innych akwenach różnorodność miejsc dla wędkujących. Niechybnie z tego też wynika duża rozmaitość gatunków ryb występujących w tym rejonie.
Ryby:
Na Wiśle w okolicach Drwał można łowić praktycznie wszystkie gatunki występujące w nizinnych wodach Polski. Licznie występują tu zarówno okonie, szczupaki jak i sandacze, leszcze, płocie oraz niekwestionowane numery jeden naszych wód, czyli sumy. Oczywiście każdego z tych gatunków należy poszukiwać w innych rejonach rzeki. Z doświadczeń zeszłorocznych wiem, że w ciepłych porach roku okoni i szczupaków należy poszukiwać w płytkich partiach rzeki. Oczywiście obydwa rodzaje wymienionych drapieżników lubują się w występujących tu trzcinowiskach i zaroślach. Występujące dość często zatoczki porośnięte roślinnością dają, więc ku temu wspaniałą okazję. Tuż za główkami warto zapolować na sandacza, w nocy zaś na suma. Dołki, które tworzone są przez przyspieszony w tych miejscach nurt rzeki są ulubioną ostoją często dorodnych okazów. Miejsca tuż przed końcem główek to jedne z najbardziej okupowanych przez wielbicieli ryb spokojnego żeru stref. Z racji dość silnego nurtu preferowaną metodą przez łowiących stacjonarnie ( w każdym razie bardziej stacjonarnie niż spinningowcy ;). Często ich łupem padają duże leszcze i dość „grube” płocie.
A byłbym zapomniał. Oczywiście najbardziej „widoczną” rybą na tym odcinku Wisły jest boleń. Rapa występuje tu licznie i w słoneczne, pogodne dni można zaobserwować jej charakterystyczne pogonie za drobnicą. Przy odrobinie szczęścia można ujrzeć jak ten cwany drapieżnik wygania swoje ofiary na płycizny, gdzie dużo łatwiej i z większym prawdopodobieństwem, niż w pełnym nurcie, sukcesu może dokończyć polowanie. Oczywiście polecam szukanie boleni w miejscach o wzmożonym i spienionym nurcie, oraz tuż obok niego. Idealnie do tego nadają się kamieniste zakończenia ostróg, gdzie spiętrzona, dobrze dotleniona woda, wręcz przyciąga przedstawicieli tego gatunku.
Podsumowanie:
Królowa naszych rzek w okolicach Wyszogrodu to miejsce, który zna każdy okoliczny wędkarz. Pomimo tego, na pewno z racji dużej ilości przestrzeni, zawsze można znaleźć tu miejsce, gdzie w spokoju możemy obcować z naturą, oddając się naszemu ulubionemu hobby. Jak wspomniałem, polecam łowisko jako bardzo dobre dla praktycznie wszystkich metod wędkowania. Bliskość od stolicy także jest niewątpliwym jego atutem, w końcu to tylko 70 kilometrów od centrum miasta. Miejsce to idealnie nadaje się na dłuższe zasiadki, takie z ogniskiem, namiotem i nocnymi rozmowami o taaaakiej rybie ;)
Na ten rok planuje wiele wypraw w opisywane miejsce, z których mam nadzieję, że nie wrócę o kiju. Oczywiście Wam też życzę udanych poszukiwań okazu życia ;) i do zobaczenia.
Opis łowiska
- Akwen: Rzeka Wisła: od ujścia Narwi - do zbiornika Włocławek (obw. 4)
- GPS: N 52o 23' 11" E 20o 7' 31"
- Położenie: Województwo: Mazowieckie
- Właściciel: Okręgi / Woda PZW Okręg PZW Mazowiecki (zobacz porozumienia Okręg PZW Mazowiecki 2024r »)
- Ryby: Boleń» Karaś» Leszcz» Płoć» Szczupak»
- Regulamin: obowiązuje regulamin PZW okręg Mazowiecki