Wisła w okolicach Janowca

/ 8 komentarzy / 23 zdjęć


Łowiska te znajdują się dokładnie na wprost Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Piękna urocza i miejscami naprawdę bardzo dzika okolica. Jest to Nasiłów, Wojszyn i Janowiec.
Jeśli chodzi o dojazd ( jadąc od Lublina ) to w za starym mostem w Puławach trzeba skręcić za stacją benzynową w lewo w Górze Puławskiej i później już jechać prosto jedyną drogą gdzie mamy po kolei Nasiłów, Wojszyn, Oblasy aż dojedziemy do Janowca.

Wspólną cechą tychże miejsc jest to, że musimy się nieźle napocić żeby dotrzeć do co lepszych miejscówek. Szczególnie wypad ze spiningiem będzie mordęgą w przedzieraniu się przez chaszcze i spacer po piachu w spodniobutach :)
Ale to wszystko nic bo w nagrodę mamy szansę na spotkanie z naprawdę okazałym drapieżnikiem.
Jest też bardzo dużo białej ryby, szczególnie leszcza, który głównie upodobał sobie rosówki jak też płoci i masa uklejek, które często kończą jako martwa rybka na zestawie sandaczowym.

Wojszyn
Na tym odcinku jest zdecydowanie najmniejsza presja wędkarska.
Dojazd w pobliże wody jest tam naprawdę fatalny i potem ciężka przeprawa przez krzaki żeby dojść do którejś z ładniejszych główek, ale są też tam piękne i naprawdę długie i głębokie odnogi Wisły, które pozostały na stałe, nie tylko podczas wiosennych przyborów. Najdłuższy odcinek takiej "klatki" sięga z Wojszyna aż do sąsiedniego Janowca. W klatkach znajdziemy zawsze klenie, ładne jazie, masę białorybu a także całkiem ładne szczupaki, szczególnie w maju i po każdym większym przyborze.
Najciekawsze łowiska to oczywiście ostrogi. Znajduje się ich po 6 w Nasiłowie i Wojszynie.
Są to świetne łowiska naprawdę dużych boleni, których jest tu jeszcze pod dostatkiem, sandaczy, szczupaków, kleni, jazi oraz sumów.... choć jeśli chodzi o suma najczęściej trafimy w nocnej zasiadce na egzemplarze około 50 - 60 cm. Ale trafiają się też prawdziwe okazy, sam byłem świadkiem wyholowania na jednej z główek suma o długości grubo ponad 1,5 metra. A wiem, że są tam o wiele większe egzemplarze.

Nasiłów.
W Nasiłowie jest w miarę dobry dojazd i możemy zaparkować w pobliżu przeprawy promowej albo nieczynnego już kamieniołomu. Jest tu stara przystań barek ( a raczej to co z niej pozostało ) i piękne, głęboko wchodzące w rzekę ostrogi, jak również długa kamienna opaska.
Najbardziej popularnym miejscem jest właśnie wśród wędkarzy długa i głęboka opaska, która znajduje się na wprost nieczynnego kamieniołomu. Warto też spróbować w okolicach dawnej przystani dla barek, bardzo głębokie miejsce z bardzo silnym nurtem, jednak potrafiące obdarzyć pięknym sandaczem i olbrzymim boleniem. Jeśli chodzi o bolenie to jest to ich ulubione miejsce ( bardzo trudne ) przy metalowych palach wbitych przy przystani. W nocnym spiningu polecam zdecydowanie odnogę Wisły, która ciągnie się od przeprawy promowej w stronę kamieniołomu !

Janowiec.
W Janowcu zaś możemy podjechać w wielu miejscach dosłownie pod samą wodę, bowiem od kiedy jest prom łączący to miejsce z Kazimierzem Dolnym jest tam duża presja turystyczna szczególnie w czasie wakacji i stąd wybudowano dojazd nawet pod prawie samo pole namiotowe nad Wisłą. I właśnie w okolicach promu jest tutaj już pierwsza ciekawa miejscówka z głęboką rynną. Kierując się zaś na lewo od promu trafimy na porozmywane opaski, gdzie woda nieźle "kotłuje". Bardzo głębokie i chyba najlepsze miejsce w tej okolicy na naprawdę sporego suma. Najlepsze miejscówki znajdują się właśnie od wlotu rozmytej opaski do pierwszej klatki aż po bardzo głęboką rynnę przy stromej piaszczystej skarpie w okolicach ujścia maleńkiej rzeczki Plewki.

Jeszcze o przynętach. Na suma najlepszy jest duży pęczek rosówek, martwa rybka, lub wątróbka.
Na sandacza głównie filet lub martwa ukleja.
Co do przynęt spiningowych nie ma się co chyba rozpisywać.... bo ilu zwolenników tej metody tyle też przynęt ulubionych i jedynie słusznych. Powiem tylko, że bardzo łowne są zapomniane przez niektórych wędkarzy wahadłówki.
Nie opisuję celowo, czy nie polecam poszczególnych główek czy też opasek w tych miejscach gdyż co roku woda jest tutaj inna. Raz w jednym miejscu przy dużym przyborze potrafi wymyć przy jakiejś główce kilkumetrowy dół, podczas gdy zamuli tą, która w roku ubiegłym była najgłębsza. Także co roku musimy poznawać te miejsca od nowa i po prostu "czytać" rzekę.

No cóż, życzę miłego wędkowania i niezapomnianych wrażeń.
Pozdrawiam !Wisła w okolicach Janowca opis łowiska:

Akwen: Rzeka Wisła: od ujścia Sanny - do ujścia Wieprza (obw. 1) »
GPS: N 51o 19' 57" E 21o 57' 15"
Położenie: Województwo: Lubelskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Lublin » (zobacz porozumienia Okręg PZW Lublin 2022r »)
Regulamin połowu:Regulamin amatorskiego połowu ryb PZW
Noclegi w pobliżu: Kazimierz Dolny - meteor
Tagi łowiska: LUBELSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Lublin

 

4.8
Oceń
(77 głosów)

Wisła w okolicach Janowca mapa:- opinie i komentarze

rybak0204rybak0204
0
Wisła jest wspaniałą i dającą dużo satysfakcji rzeką a zarazem trudną i wymagającą ale
potrafiącą nas obficie obdarować.
Co do samego łowiska ja czasami łowię od strony Kazimierza Dolnego jest tu parę ciekawych i zróżnicowanych miejsc mogących obdarować nas piekną ryba.
(2010-08-21 20:55)
wodniczeekwodniczeek
0
wybieram się tam w kwietniu :-)
(2011-02-01 14:32)
Tomeczek8612Tomeczek8612
0
bardzo wyczerpujący i profesjonalny opis łowiska. po przeczytaniu tego artykułu nabrałem chęci by sprawdzić ten odcinek wisły. pozdrawiam wszystkich, którzy znają to łowisko i tych którzy je poznają.
(2011-03-26 11:35)
damianlesiak123damianlesiak123
0
Ja też tam dużo razy łapałem i naprawdę świetne efekty. Jeżeli ktoś już jest w pobliżu Kaźmierza Dolnego zachęcam aby wybrać się na klatki naprzeciwko schroniska młodzieżowego . Tam też spotkamy się z dużym drapieżnikiem . (2012-02-26 10:40)
Wojciech WinnikWojciech Winnik
0
wybieram sie na cały weekend na rybki w tamte okolice a jestem za lublina moze ktos doradzi jakies miejsca (2012-09-04 21:21)
przemek1221przemek1221
0
piękne zdjęcia ci wyszły szczególnie to z sarną, łowię po drugiej stronie (Kazimierz, Bochotnica,Puławy) świetne efekty tylko szkoda że wszyscy zostawiają na brzegach opakowania po zanętach i robakach... (2013-04-01 17:08)
hulimixhulimix
0
Nie zgodze sie co do dojazdu na miejsce mam na mysli od strony wojszyna   , dojazd do wisły jest bardzo łatwy jak na samochód z niskim zawieszeniem , a po za tym jest dużo ścieżek w stronę Janowca i Nasiłowa  więc bez problemu się dociera na miejsce . Ryb też tam nie brakuje  takich jak szuczypak , sandacz, leszcz i sum . pozdrawiam
(2013-09-09 14:51)
dawid-woodawid-woo
0
witam jestem z Pulaw polecam wyzej wymienione miejsca mozna wyjac naprawde ladnego suma (2014-05-05 21:18)

skomentuj ten artykuł