Zaloguj się do konta

Zalew Brzóza Królewska

Zbiornik w Brzózie Królewskiej
(powiat Leżajsk woj. Podkarpacjkie) powstał pod koniec lat 70-tych ubiegłego stulecia. Głównym jego celem miało być zatrzymywanie pierwszej fali przybierającej wody w potokach Tatracznym i Tarlaka, podczas gwałtownych opadów atmosferycznych, oraz poprawienie stanu wilgotności gleby.
Wody zalewu rozlewają się na powierzchni ok. 8 ha. Jego maksymalna głębokość nie przekracza 3 m. Jednak na przeważającej powierzchni rzadko dochodzi do 2 m.
Pod względem wędkarskim zawsze było to dość atrakcyjne łowisko. Występuje tu wiele gatunków ryb. Na wędce niejednokrotnie zagości spory lin, karaś, płoć, amur, jednak najczęstszą zdobyczą będzie karp. Co bardziej wytrawni wędkarze mieli okazję zmierzyć się nawet z kilkunastokilowymi okazami karpia, amura a nawet szczupaka. Prawie każdego roku miejscowym wędkarzom trafiają się metrowe okazy tego wspaniałego drapieżnika. Sporadycznie można złowić też sandacza i suma. Są to jednak zdarzenia bardzo przypadkowe. Głównym celem większości wędkarzy jest karp a przynętą kulki proteinowe lub po prostu kukurydza z puszki. Zbiornik nie jest wielki za to wędkarze nie żałują zanęt i sypią ile wlezie. Dlatego bywają dni, że nawet małą płotkę ciężko na cokolwiek skusić. Za to rybki szybko przybierają na wadze a i dla wodnego ptactwa też jedzonka nie brakuje. Niech się więc przypadkowy przybysz nie zdziwi jak w podbieraku zamiast karpia wyląduje opasły medalowy karaś.
Wody zalewu zasilają dwa potoki Tartaczny i Tarlaka. U ujścia pierwszego zadomowiły się okonie i szczupaki siejące postrach wśród rybiej młodzieży, natomiast Tarlaka jest już całkowicie innym światem. Wijąc się w swoim górnym biegu wśród gęstego lasu, toczy wartkim nurtem chłodne wody nawet w najgorętsze dni lata. Dlatego może się tam zdarzyć spotkanie z pstrągiem potokowym a co bardziej cierpliwi mogą w bystrzynie zauważyć minogi. Jest to również miejsce bytowania bobrów oraz wielu gatunków ptactwa. Szczególnie wiosną często można zauważyć przelatujące nad wodą czaple siwe, bociany, łabędzie, myszołowy. Oczywiście wszędobylskich kaczek krzyżówek i tu nie brakuje.
Zbiornik zarybiany jest dość regularnie i administrowany jest przez Koło PZW „San” w Leżajsku.
Kiedyś gospodarzem terenu wokół zalewu był leżajski MOSiR, który wynajmował turystom domki letniskowe i administrował teren wokół jeziorka. Obecnie wszystkie domki przeszły w ręce prywatne. Tym sposobem „każdy sobie rzepkę skrobie” i z czystego letniskowego miejsca, zrobiły się małe ogrodzone płotami posesje. Na szczęście dojazd do wody nadal jest bardzo dogodny i nie ma problemu z bezpiecznym zaparkowaniem auta i rozbiciem namiotu. Można również bez większego problemu wynająć pokoik w pobliskich gospodarstwach.

Z Leżajska do zalewu dojechać można, kierując się w stronę Sokołowa. Przed przystankiem PKS-u w Brzózie Królewskiej skręcamy w lewo i po trzech kilometrach dojedziemy nad samą wodę.Opis łowiska

Mapa

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Czytaj więcej