Zalew Rejów

/ 11 komentarzy / 6 zdjęć


Zalew Rejów - zbiornik retencyjny na rzece Kamionce w Skarżysku-Kamiennej.
Zbiornik powstał na początku XIX wieku.Podczas I wojny światowej został zniszczony,
ale w 1925 roku doczekał się odbudowy i w takim stanie dotrwał do 1939,
kiedy to ponownie uległ zniszczeniu. Po II wojnie światowej został kolejny raz odbudowany przez
Fabrykę Uzbrojenia w celu zabezpieczenia potrzeb wodnych późniejszych Zakładów Metalowych MESKO znajdujących się w Skarżysku-Kamiennej.

W chwili obecnej pełni rolę zbiornika wyrównawczego oraz miejsca rekreacyjnego.
Dane ogólne zalewu Rejów:

* powierzchnia: 30 hektarów
* całkowita pojemność: 1 200 000 m3
* poziom piętrzenia: 244,85 m n.p.m.

Zbiornik na Rejowie jest praktycznie w całości dostępny dla wędkujących. Zakazowi łowienia objęte są tylko, jak na większości zbiorników, okolice tamy i urządzeń piętrzących, a także ogrodzony teren ośrodka wypoczynkowego. Dodatkowym ograniczeniem jest zakaz wywożenia przynęt. Ten zakaz ogranicza w pewnym stopniu możliwość łowienia w najszerszej części zalewu.
O pozostałych ograniczeniach, szczególnie wymiarach ochronnych ryb, można się bez trudu dowiedzieć w sklepach wędkarskich na terenie miasta.

Najłatwiej dostępny, szczególnie dla wędkarzy nie lubiących się rozstawać z samochodem, jest odcinek zaczynający się 50 metrów od przelewu (oznakowany malunkiem na chodniku) do tzw. dzikiej plaży (wszystko od strony linii kolejowej). Jest to odcinek wybetonowanego brzegu z rozmieszczonymi, co kilkadziesiąt metrów schodkami-zejściami do wody. Wzdłuż „schodków” biegnie betonowa droga i chodnik. Tak, więc pojazdy mamy w zasięgu wzroku. Przy samej „dzikiej plaży” dość duży parking.

Po drugiej stronie zalewu, porównywalnej długości odcinek jest wyłączony dla wędkarzy. Na terenie tym mieści się ośrodek wypoczynkowy, na którego terenie, przynajmniej w roku 2008 łowienie ryb było zabronione. Reszta zalewu jest dużo bardziej urokliwa. Tak z jednej strony za „dziką plażą, jak i z drugiej poza ośrodkiem wypoczynkowym zaczyna się las. Od strony dzikiej plaży zmotoryzowany wędkarz dojedzie do łowiska szutrową, leśną drogą.

Gdzie na bez problemu można zaparkować samochód. Do brzegu pozostanie maksimum 200 metrów. Od początku lasu rozpoczyna się, w każdym razie dla mnie, łowienie ryb. Już kilka metrów od brzegu woda osiąga nawet cztery metry głębokości. Po drodze, idąc w stronę Suchedniowa, mamy bardzo dużo dobrych miejscówek. W szczególności polecam dwie niewielkie zatoczki i rejon z kilkoma pięknymi dębami. Zaraz po minięciu dębów dochodzimy do niewielkiego, wypływającego z lasu strumyczka, a chwilę za nim zobaczymy linie wysokiego napięcia przebiegająca nad zalewem. Te miejsca są najbardziej popularnymi wśród wędkarzy.

W okolicach „wysokiego napięcia” należy zwrócić uwagę na tablicę informacyjne (o ile nie zostały zniszczone, co się zdarza niestety) z zakazem połowu ciężkimi gruntówkami gruntówkami, oraz metodą drgającej szczytówki (tak w każdy razie było w roku 2004 i 2005). Jeśli coś się zmieni w tym roku nie omieszkam poinformować. W okolicy wysokiego napięcia woda jest już znacznie płytsza, to praktycznie początek zalewu.Po drugiej stronie zalewu łowienie rozpoczynamy od płotu ogradzającego ośrodek wypoczynkowy i kończymy pod „wysokim napięciem”. I znów po drodze znajdziemy kilkadziesiąt dobrych miejsc. Choć woda tu płytsza niż po stronie „torów” to dużo bliżej do zalanego koryta Kamionki.

A co to oznacza brać wędkarska wie. Cóż dodać więcej? Praktycznie całe dno zalewu jest piaszczyste i niestety prawie doszczętnie pozbawione roślinności. Różne są opinie na temat przyczyn jej braku. Z plusów? Nie przypominam sobie utraty zestawów na zaczepach. Z jednej strony to znajomość wody, ale z drugiej jest ich po prostu mało.

Co można złowić? Właściwie w dowolnym miejscu zalewu można łowić płocie. Najlepsze chyba wyniki daje połów z tzw. opadu . Bardzo blisko brzegu grasują stadka, choć niewielkich, okoni.
Niemal można je pogłaskać. Na odcinkach „leśnych” zalewu, już w większej odległości od brzegu oprócz płoci pływa duża ilość leszczy. W większości są to „żyletki”, ale szczególnie w letnie noce można liczyć na piękną, złotą „łopatę”. Nieoficjalny rekord to 72 cm. Dość regularnie łowione są karpie (jak to na zbiornikach zaporowych), a w rejonie „wysokiego napięcia” w płytszej i szybciej nagrzewającej się wodzie warto spróbować dobrać się do sporego liczebnie stada amurów.
Wiosenną porą można liczyć na wchodzące z Kamionki jazie i klenie. Szczególnie te pierwsze sprawiają radość swymi rozmiarami. Sporadycznie trafiają się liny i karasie.

Tak się jednak miło składa, że jak już lin czy karaś ( w obu odmianach) skusi się na przynętę to można mieć pewność, że jest pokaźnych rozmiarów.Jesli zaś chodzi o drapieżniki to dominuje tu okoń i szczupak, ale można tez wyhaczyć ładnego sandacza. Ostatnio dały znać o sobie sumy (podobno złowiono w tym roku "17")i bolenie. Te ostatnie, trzymają się jednak grobli z której łowić nie wolno. W każdym razie ja nie słyszałem o złowieniu bolenia na Rejowie.

Mam nadzieję, że pierwsze z łowisk widziane moimi oczami się spodobało. Wdzięczny będę za uwagi i podpowiedzi. W następnej kolejności, opiszę zalew w miejscowości Mostki, zbiornik w Suchedniowie… a potem zobaczymy…
Z wędkarskim pozdrowieniem.

misiek998


Coś dla przyjezdnych:

Ośrodek Wypoczynku I Rekreacji Rejów
Adres:
ul. Wioślarska 1
26-110 Skarżysko-Kamienna
woj. świętokrzyskie
Tel.:
(0-41) 252-41-65
Strona internetowa:
www.expol-bis.plZalew Rejów opis łowiska:

Akwen: Zbiornik Rejów »
GPS: N 51o 5' 14" E 20o 51' 19"
Położenie: Województwo: Świętokrzyskie » Powiat: Skarżyski » Gmina: Skarżysko-Kamienna
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Kielce » (zobacz porozumienia Okręg PZW Kielce 2022r »)
Noclegi w pobliżu: Skarżysko-Kamienna - meteor
Tagi łowiska: ŚWIĘTOKRZYSKIE ZALEWY, ZALEWY Okręg PZW Kielce

 

4.4
Oceń
(13 głosów)

Zalew Rejów mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

spines21spines21
0
bardzo dokładnie opisane (2009-06-21 13:25)
ali112ali112
0
dobra robota super opisales i teraz dodaj zdjecia z ostatniego połowu (2009-06-22 12:35)
tomasz123tomasz123
0
witam, fajnie opisane łowisko, polecam miejscówki od strony torów, pozdrawiam!!!
(2010-02-25 17:37)
tadeovvv4tadeovvv4
0

Super opis -masz talent i znasz dobrze ten zbiornik.

Ale znaleść wolną miejscówkę na tym zbiorniku to graniczy z cudem.

Emeryci to nawet mają terminarz kto kiedy i pokim siada na miejscówkę.

na weekend to zapomnij że gdzieś usiądziesz.

pozdrawiam!!!

(2010-05-15 11:29)
bednar14bednar14
0
Jeździłem tam troszkę w czasie lata i nie miałem problemów ze znalezieniem miejsca do wędkowania jedyne co mi przeszkadzało to żaglówki i kąpiący sie....  (2011-04-08 16:17)
jurcio6jurcio6
0
Czy można normalnie łowić ze środków pływających na tym zbiorniku?
(2011-04-18 22:34)
antoniusz98antoniusz98
0
czy można już łowić na drgającą szczytówkę w roku 2011?? wybieram się na to łowisko i nie wiem na co się przygotować?? proszę o jak najszybszą odpowiedź. pozdrawiam - świetny opis!!!
(2011-07-06 00:14)
tao1111tao1111
0
Łowienie ze środków pływających odbywa się na Rejowie wg. regulaminu APR oraz ustawy o rybactwie śródlądowym (Dz.U.09.189.1471). W skrócie na jedną wędkę i godzinę przed wschodem słońca i godz. po zachodzie. W tym roku po zlaniu i zalaniu wody osobiście nie polecam gdyż za dużo chaszczy i silniki się zakręcą. (2012-07-26 11:38)
Mario8304Mario8304
0
Witam jaka sytuacja jest aktualnie na tym zbiorniku? nigdy tam nie byłem i chciałbym spróbować ale najpierw chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej. Chciałbym łowić zarówno drapieżniki jak i białą rybę, z brzegu. Czy są jakieś ważne zakazy o których trzeba wiedzieć ? (2013-06-25 20:47)
florek13florek13
0
Niedziela - tłumy plażowiczów 32 stopnie w cieniu i ... okoń, sandacz (51cm) i sporo puknięć. Co do "wędkarzy" - maskara. Nachlane piwem towarzystwo przy grillach, skutery i góra śmieci!!!! Gdzie jest SR.??? WSTYD. Tak się nie zachowują wędkarze. Miejscowi mówią o sumie 115 cm z soboty (żywiec) i sporej ilości krótkich sandaczy i szczupaków. Poniedziałek - 11 podbić i jedno efektowne walnięcie pół metra pod brzegiem (sandacz lub boleń) Co do białorybu nie widziałem nic na brzegu. (2014-07-13 09:18)
ewenementatrniexewenementatrniex
0
orientuje sie ktos czy w 2016r wciaz zakaz wywózki ???? (2016-02-21 00:39)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy