Zaloguj się do konta

Zalew Rożnowski Tabaszowa Gęsia Szyja

Zalew Rożnowski powstał w 1942 r. po przegrodzeniu doliny Dunajca zaporą w Rożnowie. Początkowo powierzchnia użytkowa zbiornika wynosiła 1200 ha, ale na skutek zamulenia w 1994 r. zmniejszyła się do 1060 ha.

Gospodarujący na tym akwenie Zarząd Okręgu PZW w Nowym Sączu zarybia zalew wyłącznie drapieżnikami: szczupakiem, sandaczem, sumem, a od 2000 r. także głowacicą. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w rejestrowanych połowach wędkarskich. Co prawda, nadal króluje leszcz, który – biorąc pod uwagę masę złowionych ryb – stanowi 82 proc. połowów wędkarskich, ale drugie miejsce zajmuje już sandacz – niemal 7 proc.
Na trzecim miejscu znajduje się okoń (2,8 proc.), a na czwartym szczupak (2,4 proc.). Węgorz stanowi zaledwie 0,65 masy złowionych ryb, ale przecież w 2005 r. wędkarze wyłowili aż 216 węgorzy. To niezły wynik, biorąc pod uwagę fakt, że od wielu lat zalew nie był węgorzem zarybiany.

"Gęsia szyja" to nic innego jak zwężenie jeziora w okolicy miejscowości Tabaszowa. Schodzące się bość stromo brzegi nie dają zbyt wielu miejscówek wędkarskich, ale za to z łodzi możemy podpłynąć do samych skał. Głębia i nurt Dunajca pozwalają na łowienie okazów wędkarskich. Polecam w szczegolności plażę Uroczyska i skałki przy małej zatoce na polu namiotowym.

Opis łowiska

Mapa

Jak było dziś na rybach?

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Czytaj więcej