Zalew Sulejowski plażą w Karolinowie

/ 10 komentarzy / 4 zdjęć


Zalew Sulejowski (zbiornik sulejowski, jezioro sulejowskie) - sztucznie utworzony zbiornik wodny położony w województwie łódzkim, w powiatach piotrkowskim, opoczyńskim i tomaszowskim, na terenie gmin: Mniszków, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki i Wolbórz.
Powstał w latach 1969 - 1974 na skutek przegrodzenia Pilicy w okolicy miejscowości Smardzewice, w ówczesnym województwie kieleckim. Powstała tam betonowo-ziemna tama o długości 1200 m i wysokości 16 m, która przyczyniła się do powstania zbiornika o powierzchni 2700 ha, długość 17,1 km, maksymalna szerokość 2,1 km, średnia głębokość 3,3 m. Linia brzegowa zbiornika wynosi 58 km, z czego 11 km znajduje się na terenie gminy Wolbórz.
Powstanie zbiornika miało na celu zapewnienie wody pitnej dla Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi (pojemność przy pełnym spiętrzeniu wynosi 95 mln m³). Obecnie Łódź mało korzysta z wody ze Zbiornika Sulejowskiego, ponieważ posiada własne studnie głębinowe.
Zalew Sulejowski podlega Zarządowi Okręgu PZW w Piotrkowie Trybunalskim.
Choć występuje tu każda ryba, jezioro zasłynęło jako najlepsze łowisko sandaczowe w centralnej Polsce, może nie jest tak bogate jak zalewy na północy kraju, ale pozwalało łowić naprawdę ogromne ryby tego gatunku i w satysfakcjonującej ilości. Sandacze są jednak rozproszone – i choć słynne są wśród łódzkich, piotrkowskich i tomaszowskich wędkarzy okolice Tresty, Zarzęcina, Sulejowa i Mokrego, to także i tam trzeba się nieźle napływać, by zlokalizować stada mętnookich drapieżników. Zalew Sulejowski, choć płytki, jest najlepszym miejscem do nauki posługiwania się echosondą.
Odnalezienie sandaczy nawet na tak wąskiej kiszce bywa bardzo czasochłonne i niekiedy przekracza możliwości wędkarza przyjeżdżającego nad jezioro sporadycznie czy spędzającego nad nim kilka dni. Nie zniechęcam do poszukiwań, ale przestrzegam wszystkich, którzy liczą na łatwe i szybkie efekty: sulejowski sandacz bywa trudnym przeciwnikiem, a echosonda w pierwszej fazie „znajomości” jest raczej gadżetem, który bardziej utrudnia łowienie ryb, niż je ułatwia.
Zalew Sulejowski to genialne miejsce do nauki rozumnego posługiwania się sonarem. Dno charakteryzuje się mnóstwem rozmaitych wgłębień, wypłyceń, zatopionych sadów, fundamentów. Są obszary muliste i twardopiaszczyste, a nawet żwirowe. Jest wreszcie kręte koryto Pilicy – wystarczy kilkakrotnie przepłynąć w poprzek, by zobaczyć je wyraźnie jak na mapie sprzed zalania.
Niestety z roku na rok jest coraz gorzej gdyż zalew Sulejowski umiera. To jest fakt, który wskazują nie tylko turyści, przyrodnicy, wędkarze, zarządcy i właściciele mniejszych i większych ośrodków wypoczynkowych, ale i śmietanka krajowych naukowców, którzy na co dzień badają liczne zbiorniki wodne.
Od kilku lat plaga sinic, czyli królestwo bakterii toksynotwórczych, wyłącza zbiornik już na samym starcie sezonu letniego z kąpieli. Choć wydawać by się mogło, że turystów nie ubywa z plaż, specjaliści twierdzą, że jest coraz gorzej.
Ponadto sinice zabijają ryby, ptactwo i dotkliwie doświadczają grubszą zwierzynę, również tę domową.Główną przyczyną powstawnia sinic jest wprowadzenie do wody dużej ilości fosforu i azotu.Dzieje się to między innymi poprzez nawożenie okolicznych pól uprawnych.
Obecnie żadnej placówki samorządowej nie stać na jakiekolwiek rozwiązanie opracowane przez naukowców. Pieniądze może dać Unia Europejska, ale droga do nich jest skomplikowana.Być moze wkrótce się coś zmieni i znów będzie przyjemnie tam pojechać latem i poić się tym urokliwym zakątkiem.Zalew Sulejowski plażą w Karolinowie opis łowiska:

Akwen: Zbiornik Zalew Sulejowski »
GPS: N 51o 27' 29" E 19o 58' 14"
Położenie: Województwo: Łódzkie » Powiat: Piotrkowski » Gmina: Sulejów
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Piotrków Trybunalski » (zobacz porozumienia Okręg PZW Piotrków Trybunalski 2024r »)
Regulamin połowu:Zgodny z PZW
Noclegi w pobliżu: Smardzewice - meteor
Tagi łowiska: ŁÓDZKIE ZALEWY, ZALEWY Okręg PZW Piotrków Trybunalski

 

4.2
Oceń
(38 głosów)

Zalew Sulejowski plażą w Karolinowie mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

u?ytkownik1117u?ytkownik1117
0
bardzo fajny zbiornik , naprawdę warto sie wybrać , szczególnie na sandacza , a ładne sztuki tam bywają , wiem bo łapałem na tym zbiorniku , ale to było dość dawno , myślę że do tego czsau nic się nie zmieniło , masz kolego pięć gwiazdek za ten opis = pozdrawiam (2009-02-28 13:00)
adiadi
0
Byłem tam dopiero raz ale spodobało mi się:)) Co prawda zmiana klimatu i szok tlenowy nie do końca mi posłużyły ale jakoś dałem radę:) A tak na poważnie to kawał fajnej wody. Tylko sygnały docierają niepokojące, że jakieś prace maja być wykonywane co by wyłączyło zalew z turystyki wodnej? Czy to prawda? A jeśli tak to kiedy taka operacja jest planowana? (2009-03-02 12:56)
alualu
0
byłem na tym zbiorniku cztery razy i trafiłem tak kiepsko że ryba nie brała-także wole w tym rejonie zbiornik jeziorsko lub szałe. (2009-03-05 09:40)
u?ytkownik908u?ytkownik908
0
bardzo czytelnie opisane............ i wszystko zrozumiałem ................ może kiedyś wpadnę ..........pozdrawiam...............


(2009-03-25 19:35)
salmiaksalmiak
0
Wyjątkowo rzadka euforia z wyciągania ryby,myślę że jest to efekt "pracy"kłusowników na jeziorze,jeszcze nie widziałem żadnego nadzoru w obrębie wody (2009-04-05 20:57)
kikenkiken
0
W zeszłym sezonie miałem kilka razy kontrole na tym łowisku efekt był taki ze miałem tylko poplątane żyłki dzięki tym panom z łódki. Widoczni z daleka wiec każdy kłusownik zdąży uciec przed nimi
(2010-04-28 11:19)
michal255michal255
0

jakiś idiota wcześniej napisał że to jest "jezioro" i że mało tam ryb.

Widać że ryb to on nie potrafi łapać, bo jest ich tam bardzo dużo.

Szczególnie Leszczy oraz ryb drapieżnych. Polecam ten zbiornik. Łapie tam już od 17 lat więc troche go poznałem.

pozdrawiam

(2010-12-29 22:24)
KorinioKorinio
0
Witam, wszystkich miłośników wędkowania !! :)

Wynajmę działki nad jeziorem Sulejowskim w Zarzęcinie !! Dostępne już od 1ara (100m2). Ilość działek ograniczona !

Działki przeznaczone do dzierżawy są tak przygotowane by Państwo mogli dobrać dogodną lokalizację, wielkość oraz sąsiadów,
Minimalna powierzchnia do dzierżawy wynosi 1ar za jedyne 500 zł netto/ ROK. Dokładnie, za rok. Za każdy ar dodatkowy dochodzi 500 zł (2ar=1000zł nett/rok 3ar=1500zł netto/rok !) Wielkość działki i okres dzierżawy zależy od Państwa :)

Teren jest trawiasty, droga do samego Zarzęcina asfaltowa a do działki utwardzona. W okolicy znajduje się sklep spożywczy, liczne tawerny i fregaty przy jeziorze, mola na cumowanie żaglówek. Dla naszych klientów przygotowaliśmy boisko do siatkówki, a już niebawem powstanie kort tenisowy !

Jak to działa ? - otóż wybierają państwo teren pod działkę a my na własny koszt doprowadzamy pod nią media (woda, prąd), w tym roku a najpóźniej w następnym doprowadzimy do wszystkich już wydzierżawionych i przyszłych działek również kanalizę !! Działkę wystarczy ogrodzić, postawić domek kempingowy i kreować według własnego uznania

Dlaczego dzierżawa:

1 - Oszczędzasz
2 - Mniejsze obowiązki - brak zmartwień z doprowadzeniem wody prądu, kanalizy i wiele innych.
3 - Łatwość rezygnacji
4 - Możliwość decydowania o okresie dzierżawy
5 - Decydujesz o wielkości działki


Idealne miejsce dla:

1 - Rodzin z dziećmi
2 - Wędkarzy
3 - Żeglarzy i osób uprawiających sporty wodne
4 - Miłośników aktywnego spędzania czasu (rower, jogging, nordic walking, piłka siatkowa)
5 - Właścicieli czworonogów
6 - Osób które cenią spokój i ciszę oraz osób które doceniają piękno i różnorodność fauny Zarzęcina

Zainteresowane osoby proszę o kontakt na tel 662 258 279

Zapraszamy !! Wędkuj z nami !:)"Wypoczywaj na Swoim - Ty decydujesz jak długo i za ile !! " (2013-03-10 14:38)
sectoronesectorone
0
są tam jakieś konkretne miejscówki do wędkowania czy wszędzie jest tak samo? (2013-04-06 17:05)
sectoronesectorone
0
bo w weekend majowy mam zamiar się tam wybrać na jakieś 2-3 dni, a niegdy tam nie byłem (2013-04-06 17:06)

skomentuj ten artykuł