Zalew Zemborzycki - kilka słów

/ 3 zdjęć


Zalew Zemborzycki wybudowany został w 1974. Zajmuje on obszar ok. 278 ha, jego długość wynosi 3850 metrów, szerokość - 1350 metrów, a głębokość - od 2-3 do 4 metrów (jedynie w okolicach zapory występuje kilkunastometrowa głębia). Długość linii brzegowej wynosi 12 km. Od końca lat 90. zalew boryka się z problemem sinic. Dotychczas zbiornik ten eksploatowany był jako wentyl bezpieczeństwa na wypadek powodzi spowodowanej wezbraniem wód Bystrzycy. Mało kto wie, ale w latach 70tych XX wieku, ze strony tego obiektu groziło niebezpieczeństwo. Część zapory uległa podsiąknięciu i obok jej wrót powstał przeciek. W tym czasie ewakuowano ludność z pobliskich terenów. Zaporę uratowano wzmacniając brzeg wału. Starsi mieszkańcy Lublina mogą pamiętać te trudne chwile.
Jednakże, Zalew Zemborzycki (nazwany tak ze względu na położenie przy wsi Zemborzyce), odwdzięcza się tym, którzy go nie zaśmiecają. Występują tu ciekawe okazy (spore wymiary) niektórych gatunków ryb, a nawet ostatnio w trakcie wędkowania, pewna osoba od...haczyła raka... prawdziwego skorupiaka...
Podobno to efekt oczyszczania się zbiornika. Może w końcu i ten akwen stanie się jednym z na stałe zapisanych w kalendarzu wielu wędkarzy...Zalew Zemborzycki - kilka słów opis łowiska:

Akwen: Zbiornik Zalew Zemborzycki »
GPS: N 51o 10' 7" E 22o 31' 38"
Położenie: Województwo: Lubelskie » Powiat: Lublin »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Lublin » (zobacz porozumienia Okręg PZW Lublin 2022r »)
Regulamin połowu:zgodnie z regulaminem PZW
Noclegi w pobliżu: Lublin - meteor
Tagi łowiska: LUBELSKIE ZALEWY, ZALEWY Okręg PZW Lublin

 

1
Oceń
(1 głosów)

Zalew Zemborzycki - kilka słów mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł