Zaloguj się do konta

Zalew Pińczowski


Zalew Pińczowski to zbiornik powstały z dawnego koryta rzeki Nidy, jest obiektem sztucznego pochodzenia o funkcji rekreacyjnej. Jego powierzchnia to 11.35 ha.
Brak tutaj typowej strefy przybrzeżnej, szczególnie warstwy wysokich szuwarów przybrzeżnych, które umożliwiają występowanie ptaków wodno-błotnych. O wyjątkowej pozycji Zalewu Pińczowskiego jako ostoi bioróżnorodności decyduje malakofauna, która obejmuje gatunki ginące. Jest zbiornikiem cennym, ważnym z punktu widzenia ochrony mięczaków w skali ogólnokrajowej jak również w skali całego świata.
Występuje tutaj 5 gatunków małży, z zagrożonej rodziny ( Unionidae):

1. Szczeżuja pospolita ( Anodonta anatina)
2. Szczeżuja wielka ( Anodonta cygnea)
3. Szczeżuja spłaszczona ( Pseudanodonta complanata)
4. Skójka zaostrzona ( Unio tumidus)
5. Skójka malarzy ( Unio pictorum)
Z wyżej wymienionych 2 gatunki podlegają w Polsce ścisłej ochronie prawnej: szczeżuja wielka ( Anodota cygnea) oraz szczeżuja spłaszczona ( Pseudanodonta complanata).
Gatunki te są zagrożone wyginięciem w skali Polski, natomiast szczeżuja spłaszczona jest zagrożona wyginięciem w skali całego świata – została zaliczona do Globalnej Czerwonej Listy Gatunków Ginących i Zagrożonych, wydanej przez Światową Unię Ochrony Przyrody (IUCN).
Po zachodniej stronie zbiornika usytuowana jest niewielka, gęsto zarośnięta wysepka.
Zalew jest łowiskiem najczęściej wybieranym przez wędkarzy z Pińczowa i okolic. Najczęściej występujące w tym zbiorniku ryby to: karp, leszcz, krąp, szczupak, sandacz, amur, wzdręga,i> okoń, ukleja, boleń, wzdręga, sum a nawet węgorz .Na rok 2008, nasze koło PZW "MEDUZA" PIŃCZÓW zarybiło ten zbiornik takimi rybami jak: lin (45kg), karp (150kg), sum (5kg), jaź (50kg), kleń (2.500szt) a na wiosnę 2009 roku szczupakiem - narybek letni (5.000szt) i boleniem - narybek letni w wys.(2.000szt). Polecam ten zbiornik ze względu na ilośc ryb tu występujących i piękne miejsce na rekreacje i wypoczynek. Przy Zalewie mamy również ośrodek wypoczynkowy "MOSiR" w którym można wynając pokoje, domki turystyczne jak również sprzęt pływający (kajaki i rowery wodne), ośrodek ten dysponuje również m.in. autocampingiem - 20 stanowisk karawaningowych, polem namiotowym - 100 miejsc, restauracją "Nad Zalewem" - ZAPRASZAMY!

Opis łowiska

Mapa

Opinie (5)

gadzinka

jak dodać zdjęcia?? [2010-03-04 08:36]

valudiev

lata swietnosci ma za soba zaniedbany duza liczba drobnego sandacza dwa lata temu duza populacj bolenia ale go gdzies wcieło  [2012-01-28 12:03]

użytkownik

Bardzo ładne położony zbiorniczek, dużo miejsc na zasiadkę jak i spinnig, Nida praktycznie na wyciągniecie kija, blisko starorzecza. Atrakcji dodaje lotnisko aeroklubu na którym często lądują i startują samoloty oraz paralotniarze. U mnie wysoka ocena i miłe wspomnienia z każdego wypadu. Polecam. [2012-11-05 15:09]

Karolek-ck

Na wiosne (2013) z gruntu jak ze spławika brania praktycznie cały czas: płoć, lin, karaś. 2 tygodnie temu byłem tam na spining: okoń między 6 a 20 cm i 1 szczupaczek około 25 cm. Przeszedłem się również brzegiem nidy tam natomiast bieda straszna, na jaskrawego bądź białego twistera można złapać drobnice okonia. Z brzegu widać również uklej oraz płoć przy wcięciach w brzegu. [2013-10-02 23:33]

szymon-mrozik

Jakie tam jest dno twarde czy miękkie i czy głębokie? [2013-11-17 16:49]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej