Zaloguj się do konta

Rzeka Parsęta-Żarnowo

Opis rzeki Parsęty rozpoczynamy od miejsca, dokąd przy sprzyjających warunkach dociera troć wędrowna, a ostatnio także łosoś, bowiem kres wędrówki tarłowej na rzece stanowi jaz wybudowany na potrzeby hodowli pstrąga tęczowego w Żarnowie. Już od samego początku opisywany odcinek ma charakter małej przymorskiej rzeki pstrągowej o szerokości koryta do 5 m i głębokości ponad 2 m.

Rzeka bardzo silnie meandruje, tworząc nawet na krótkich odcinkach liczne zakola i podmycia, przewężenia i zwaliska z podmytych i przewróconych drzew rosnących na brzegu rzeki. Z lewej strony wpada do Parsęty mała rzeczka Gęsia - wspaniały labirynt, oferujący tysiące kryjówek dla głównego mieszkańca - pstrąga potokowego, który egzystuje lipieniem, szczupakiem, pstrągiem tęczowym (uciekinierzy z hodowli) i okoniem. Ten ostatni stał się w ostatnich latach utrapieniem dla łowiących (rzadko przekracza dł. 20 cm). Po około 5 km (od jazu) Parsętę zasila prawy dopływ - Perznica, która wcześniej łączy się z Trzebiegoszezem. Parsęta od tego miejsca poszerza się, miejscami nawet do 15 m.

Charakter rzeki praktycznie nie zmienia się do końca, płynąc głównie przez tereny leśne i łąkowe, a do Białogardu zasilana jest jeszcze przez kolejne dopływy: lewobrzeżne Dębnicę, Bukową i Mogilicę oraz prawobrzeżną Łiśnicę. Od nieczynnego młyna w Osówku (ok 1 km wgórę rzeki jest jej przepiękny przełom) zaczyna się odcinek „trociowy”. Od tego miejsca rzeka rzadko jest węższa niż 10 m i mniej kręta.

Brzegi rzeki porasta głównie olcha i wierzba, dalsze otoczenie stanowią głównie lasy mieszane. Na wysokości miejscowości Byszyno rzeka płynie w głębokim wąwozie, gdzie pionowe skarpy, porośnięte starym lasem bukowym, dochodzą do 25 m wysokości. Opisywany odcinek należy do najbardziej urokliwych i nie tylko wędkarze potrafią go docenić (tereny nadają się do wędrówek pieszych). Na całym tym odcinku nurt rzeki jest szybki i wartki, a dno żwirowate i miejscami kamieniste (znajdują się tutaj bardzo liczne tarliska). Można spotkać również liczne spowolnienia i zastoiska o głębokości nawet powyżej 3 m.

Opis łowiska

Mapa

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Czytaj więcej