Zbiornik Czorsztyński na ryby
Adam Mokracki (Gruzinek)
2010-07-03
Jeżeli komuś zależy na prawdziwym odpoczynku to znajdzie to tu, jest to przede wszystkim - cisza; łowić można wszędzie, na całej linii brzegowej, za wyjątkiem terenu Pienińskiego Parku Narodowego - miejsca doskonale oznaczone (w tym miejscu jedynie z łodzi).
Mało komercyjnych miejsc, gdzie wędkarz otrzymuje wszystko na miejscu, tutaj trzeba wszystko przygotować samemu i być na wszystko przygotowany; - miejsca sprawdzone w czasie weekendu, dni wolnych są oblegane, zarówno przez wędkarzy jak i osoby korzystające z uroków zalewu (opalanie, pływanie /na dzikich kąpieliskach/) Najlepsze miejsca są mało dostępne (brak dojazdu lub trudne dojście). Pomimo różnorodności ryb (pochodzących i z zarybiania oraz rodzime gatunki z Dunajca), sporadycznie trafiają się duże sztuki, najczęściej biorą płocie i okonie (niewielkie), coraz rzadziej leszcze.
Sandacz i szczupak oraz okoń - oczywiście słusznych rozmiarów, zdarza się naprawdę sporadycznie, (za wyjątkiem miejsc, znanych stałym bywalcom oraz dla łowiących z łódek, pontonów i innych urządzeń pływających na tym łowisku i specjalizujących się w połowach spinningowych).
Dla mnie jest wielką szkodą fakt, że w zbiorniku nie ma naszych rodzimych ryb takich jak np. Karaś; pisałem już o tym w moim poście "zarybianie zbiornika czorsztyńskiego" a powyżej opisane zarybianie ogranicza się do pstrąga, troci, szczupaka i sandacza - ryb, nazwijmy to, wyczynowych.
Wg. mnie błędem jest nie zarybianie tego zbiornika Leszczem, Płocią; czy też brak dbania o to aby w zbiorniku pojawił się w większych ilościach Lin, Miętus.
Pojawienie się tych gatunków, w słusznej ilości i rozmiarze w tym akwenie spowodowałoby istną eksplozję turystyki wędkarskiej w tym rejonie a co za tym idzie i wzmocnienie rozwoju całego tego regionu, pod względem turystyki. Powyższe dedykuję lokalnym samorządom - czy nie warto monitować, podpowiadać i wspierać finansowo w takich pomysłach kół wędkarskich i samego Okręgu w Nowym Sączu
Jeżeli chodzi o ochronę ryb, to w roku 2010 Okręg PZW w Nowym Sączu wprowadził ochronny wymiar dla Okonia - 18 cm; nie kwestionuję zasadności tej decyzji ale... właśnie, po wprowadzeniu przepisu, w zalewie - zaczęło pływać wiele sztuk uszkodzonych i martwych niewymiarowych okoni.
Jak wiemy okoń ryba żarłoczna, często połykająca haczyk, który w czasie usuwania doprowadza do takich uszkodzeń we wnętrznościach ryby, że ona zdycha - gdzie tutaj więc ta ochrona. Można skuteczniej chronić okonia np. wprowadzając limit do 5 lub 10 szt (obecnie 15 sztuk).
Jak dojechać?
Będąc w Nowym Targu, kierujemy się na Nowy Sącz (przez Szczawnicę);
1. przed miejscowością Dębno na skrzyżowaniu, kierujemy się do Niedzicy na południowo-zachodnie brzegi zalewu, znajdujące się pomiędzy miejscowościami: Dębno - Frydman - Falsztyn - Niedzica; dalej jest już korona zapory. Parkingi, znajdują się w rejonie Dębna, Frydmana i w samej Niedzicy; samochód można też zatrzymać wzdłuż drogi biegnącej przy zatoczce za Falsztynem. Nie ma przygotowanych miejsc na samochody wzdłuż drogi, biegnącej z Dębna do Niedzicy i dalej do przejścia granicznego Lysa (na Słowacji), każde pozostawienie samochodu na niewielkim poboczu - może skutkować jego uszkodzeniem (złośliwie lub z uwagi na utrudnienia w ruchu - szczególnie w czasie okresu wakacji i dni wolnych), w wielu miejscach obowiązuje zakaz parkowania (w okresie wakacyjnym łamanie tych zakazów jest sumiennie i bezwzględnie karane przez Policję i Straż Graniczną)
2. jadąc z Nowego Targu na Nowy Sącz, pod mostem w miejscowości Huba (na drodze nr 969 Nowy Targ - Krościenko - Stary Sącz), zaczyna się zalew. Pod powyższym mostem mamy cofkę (trochę rzeki, trochę zalewu) - traktowane jako wody nizinne i zaczynają się północno - wschodnie brzegi Zbiornika Czorsztyńskiego. Od drogi nr 969, skręcając na prawo we wszelkie drogi polne i inne, dojedziemy, prawie do brzegów zbiornika. Parkingi znajdują się jedynie przy Hubie oraz w rejonie przystani żeglarskich np.,w skansenie Czorsztyn, Kluszkowcach w samym Czorsztynie. W innych przypadkach można napotkać przeszkody ze strony miejscowych rolników, którzy używają dróg polnych jako dojazdowych do swoich pól.
Opis łowiska
- Akwen: Zbiornik Czorsztyński
- GPS: N 49o 26' 35" E 20o 15' 51"
- Położenie: Województwo: Małopolskie Powiat: Nowy Targ Gmina: Czorsztyn
- Właściciel: Okręgi / Woda PZW Okręg PZW Nowy Sącz (zobacz porozumienia Okręg PZW Nowy Sącz 2022r »)
- Ryby: Kleń» Okoń» Sandacz»
- Regulamin: 1.Zakaz połowu w nocy ( 1 godzina po zachodzie do 1 godziny
przed wschodem słońca) w okresie od 1.11. do 30.04.
2.Zakaz połowu na żywą i martwą rybkę i ich części.
3. Zakaz używania zanęt o łącznej wadze powyżej 2 kg.
4. Zakaz spinningu z brzegu od 1.01 do 30.04.
5. Zakaz spinningu ze środków pływających od 1.01 do 15.06
6. Zakaz połowu sandacza w okresie od 1.01 do 15.06 każdego roku