Zaloguj się do konta

Zbiornik Czorsztyński na ryby

Jeżeli komuś zależy na prawdziwym odpoczynku to znajdzie to tu, jest to przede wszystkim - cisza; łowić można wszędzie, na całej linii brzegowej, za wyjątkiem terenu Pienińskiego Parku Narodowego - miejsca doskonale oznaczone (w tym miejscu jedynie z łodzi).

Mało komercyjnych miejsc, gdzie wędkarz otrzymuje wszystko na miejscu, tutaj trzeba wszystko przygotować samemu i być na wszystko przygotowany; - miejsca sprawdzone w czasie weekendu, dni wolnych są oblegane, zarówno przez wędkarzy jak i osoby korzystające z uroków zalewu (opalanie, pływanie /na dzikich kąpieliskach/) Najlepsze miejsca są mało dostępne (brak dojazdu lub trudne dojście). Pomimo różnorodności ryb (pochodzących i z zarybiania oraz rodzime gatunki z Dunajca), sporadycznie trafiają się duże sztuki, najczęściej biorą płocie i okonie (niewielkie), coraz rzadziej leszcze.
Sandacz i szczupak oraz okoń - oczywiście słusznych rozmiarów, zdarza się naprawdę sporadycznie, (za wyjątkiem miejsc, znanych stałym bywalcom oraz dla łowiących z łódek, pontonów i innych urządzeń pływających na tym łowisku i specjalizujących się w połowach spinningowych).

Dla mnie jest wielką szkodą fakt, że w zbiorniku nie ma naszych rodzimych ryb takich jak np. Karaś; pisałem już o tym w moim poście "zarybianie zbiornika czorsztyńskiego" a powyżej opisane zarybianie ogranicza się do pstrąga, troci, szczupaka i sandacza - ryb, nazwijmy to, wyczynowych.
Wg. mnie błędem jest nie zarybianie tego zbiornika Leszczem, Płocią; czy też brak dbania o to aby w zbiorniku pojawił się w większych ilościach Lin, Miętus.
Pojawienie się tych gatunków, w słusznej ilości i rozmiarze w tym akwenie spowodowałoby istną eksplozję turystyki wędkarskiej w tym rejonie a co za tym idzie i wzmocnienie rozwoju całego tego regionu, pod względem turystyki. Powyższe dedykuję lokalnym samorządom - czy nie warto monitować, podpowiadać i wspierać finansowo w takich pomysłach kół wędkarskich i samego Okręgu w Nowym Sączu

Jeżeli chodzi o ochronę ryb, to w roku 2010 Okręg PZW w Nowym Sączu wprowadził ochronny wymiar dla Okonia - 18 cm; nie kwestionuję zasadności tej decyzji ale... właśnie, po wprowadzeniu przepisu, w zalewie - zaczęło pływać wiele sztuk uszkodzonych i martwych niewymiarowych okoni.
Jak wiemy okoń ryba żarłoczna, często połykająca haczyk, który w czasie usuwania doprowadza do takich uszkodzeń we wnętrznościach ryby, że ona zdycha - gdzie tutaj więc ta ochrona. Można skuteczniej chronić okonia np. wprowadzając limit do 5 lub 10 szt (obecnie 15 sztuk).

Jak dojechać?
Będąc w Nowym Targu, kierujemy się na Nowy Sącz (przez Szczawnicę);

1. przed miejscowością Dębno na skrzyżowaniu, kierujemy się do Niedzicy na południowo-zachodnie brzegi zalewu, znajdujące się pomiędzy miejscowościami: Dębno - Frydman - Falsztyn - Niedzica; dalej jest już korona zapory. Parkingi, znajdują się w rejonie Dębna, Frydmana i w samej Niedzicy; samochód można też zatrzymać wzdłuż drogi biegnącej przy zatoczce za Falsztynem. Nie ma przygotowanych miejsc na samochody wzdłuż drogi, biegnącej z Dębna do Niedzicy i dalej do przejścia granicznego Lysa (na Słowacji), każde pozostawienie samochodu na niewielkim poboczu - może skutkować jego uszkodzeniem (złośliwie lub z uwagi na utrudnienia w ruchu - szczególnie w czasie okresu wakacji i dni wolnych), w wielu miejscach obowiązuje zakaz parkowania (w okresie wakacyjnym łamanie tych zakazów jest sumiennie i bezwzględnie karane przez Policję i Straż Graniczną)

2. jadąc z Nowego Targu na Nowy Sącz, pod mostem w miejscowości Huba (na drodze nr 969 Nowy Targ - Krościenko - Stary Sącz), zaczyna się zalew. Pod powyższym mostem mamy cofkę (trochę rzeki, trochę zalewu) - traktowane jako wody nizinne i zaczynają się północno - wschodnie brzegi Zbiornika Czorsztyńskiego. Od drogi nr 969, skręcając na prawo we wszelkie drogi polne i inne, dojedziemy, prawie do brzegów zbiornika. Parkingi znajdują się jedynie przy Hubie oraz w rejonie przystani żeglarskich np.,w skansenie Czorsztyn, Kluszkowcach w samym Czorsztynie. W innych przypadkach można napotkać przeszkody ze strony miejscowych rolników, którzy używają dróg polnych jako dojazdowych do swoich pól.

Opis łowiska

 • Akwen: Zbiornik Czorsztyński
 • GPS: N 49o 26' 35" E 20o 15' 51"
 • Położenie: Województwo: Małopolskie Powiat: Nowy Targ Gmina: Czorsztyn
 • Właściciel: Okręgi / Woda PZW Okręg PZW Nowy Sącz (zobacz porozumienia Okręg PZW Nowy Sącz 2022r »)
 • Ryby: Kleń» Okoń» Sandacz»
 • Regulamin: 1.Zakaz połowu w nocy ( 1 godzina po zachodzie do 1 godziny
  przed wschodem słońca) w okresie od 1.11. do 30.04.
  2.Zakaz połowu na żywą i martwą rybkę i ich części.
  3. Zakaz używania zanęt o łącznej wadze powyżej 2 kg.
  4. Zakaz spinningu z brzegu od 1.01 do 30.04.
  5. Zakaz spinningu ze środków pływających od 1.01 do 15.06
  6. Zakaz połowu sandacza w okresie od 1.01 do 15.06 każdego roku

Mapa

Opinie (5)

orni81

W sierpniowym siudmym wydaniu 2010r. miesięcznika WĘDKARSTWO MOJE HOBBY na płycie dvd pt: "Płocie spławik i drgająca szczytówka" koledzy Robert Wiśniewski i Waldek Ptak łowią okazałe płocie właśnie na tym zbiorniku, polecam ten filmik do obejrzenia jest rewelacyjny. [2010-07-25 13:18]

lasica

To cudowne łowisko. Pełne sandaczy i okoni oraz płoci. Sam tam często jeżdżę i jestem z wypraw bardzo zadowolony. Są tam również sporej wielkości szczupaki. Moimi ulubionymi miejscami są Zatoka Falsztyńska,  Frydman, Huba i "Deska Serfingowa" oraz "Piekiełko". Często jeżdżę tam na różne zawody i jeszcze nie zdarzyło się abym na nich nic nie złowił. Polecam to miejsce spinningistą poszukujących okoni szczupaków i sandaczy. Jest to idealne miejsce do odpoczynku i łowienia na spławik oraz grunt. Jest tam cisza i spokój. Tylko jest jeden problem po deszczu na Zatoce Falsztyńskiej jest dużo błota. [2010-08-02 20:54]

Gruzinek

Nawiązując do błota nad zatoką w Falszytynie, to problem ten znika, gdy jest wysoki stan wody w zalewie.A dodatkowo chcę dodać, że ktoś zaczął myśleć i pięknie wzmacnia tamtejszą drogę i częściowo brzeg zalewu - mam nadzieję, że ułatwi to korzystanie z tego urokliwego miejsca [2010-10-14 10:29]

andrzej1006

Cudowne miejsce, proponuję również założyć maskę i zanurkować ............... to co można zobaczyć bezcenne......... w krystalicznie czystej wodzie, oby do lata..... [2010-12-29 09:15]

Grzegorz19841

to jest super j.Czorsztynski ja spining szczupak 114 i 111cm i sandacz 97cm i okon 47cm. pozdrawiam [2011-01-13 16:26]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej