Zbiornik Huty Częstochowa

/ 5 komentarzy / 5 zdjęć


C-62 - Zbiorniki Huty Cz-wa - 40 ha, Częstochowa - Elsen

Witam. Chciałbym zaprezentować 40-hektarowy Zbiornik Huty Cz-wa, mieszczący się przy hucie Częstochowa. Z powodu, iż zbiornik znajduje się koło zakładu przemysłowego - jakość wody nie należy do najlepszych. Po przybyciu na łowisko czuje się dość nieprzyjemny zapaszek, do którego jednak szybko się przyzwyczajamy.
Akwen to tak naprawdę dwa mniejsze zbiorniki retencyjne - A i B.
W zbiornikach jest dużo białorybu, niestety przez swoją ilość karłowacieje - choć występują tu także duże ilości drapieżników. Występuje tu min. karaś, płoć, szczupak, leszcz, czy krąp. W zbiorniku dodatkowo występują sandacze oraz węgorze - jednak z własnych doświadczeń nie przekonałem się o ich obecności, choć nie raz próbowałem spinningować.
W okolicy jest dość głośno - z powodu bliskiego położenia huty Cz-wa, jednak występuje tam też sporo zieleni. Z miejscówką raczej nie ma problemu - jest dość dużo odpowiednich miejsc po jednej i po drugiej stronie łowiska. Można także ustawić się miedzy dwoma zbiornikami retencyjnymi. Łowisko polecam szczególnie młodym wędkarzom, którzy tak jak ja dopiero wchodzą w całą społeczność wędkarską i chcą złowić jakąś rybkę. Co do zabierania ryb - nie jestem przekonany, czy to dobry pomysł, ponieważ w wodzie znajduje się masa odpadów przemysłowych, a także benzyna i osobiście nie polecam kosztowania złowionych tam ryb
Jeśli chodzi o dokładne położenie zbiornika to na zbiornik można dojechać autobusami linii 23, 19, 38, 12, 31, 32, 35 oraz tramwajem - jednak nie obejdzie się bez spacerku. Można także przyjechać swoimi czterema, kółkami i zostawić je w pobliżu.
Polecam szczególnie spławik, feeder i grunt. Jako przynęta sprawdzi się na pewno pinka, dędrobena, białe robaki a także kukurydza.
Jeśli chodzi o zanętę, to ja osobiście zanęcałem dość bujną mieszanką z pinkami - nastawiając się na karasia - i był efekt :). Jeśli chodzi o drapieżniki, będę próbował dalej - słyszałem, że trafiają się ładne okonki i, że występują także szczupaki - sandacze sam widziałem, (na brzegu) więc można mi wierzyć. Słyszałem także o ładnych węgorzach.
Po zimie widziałem na zbiorniku dość dużą ilość śniętych leszczy, karasia, płoci - a także sandacza zaatakowanego przez wydrę.
Woda w zbiorniku A jest cieplejsza - ale za to bardziej zanieczyszczona. Bardziej naturalne wydaje się łowisko B, w którym jest chłodniejsza woda. Nad akwenem unoszą się betonowe zabudowania, które nadają jeszcze bardziej szare wrażenie o łowisku.
Często są też tam rozgrywane zawody wędkarskie.

Ogólne wrażenie jest ok. - pomijając hałas, smród i zanieczyszczenie wody. Można tam całkiem ładnie połowić białoryb - nie spodziewajmy się jednak olbrzymów - raczej średnie karasie i płocie.
Faktem jest, że okolica nie należy do urodziwych, ale zachęcam do bliższego poznania tego łowiska - może gdzieś tam kryje się ryba życia. Pozdrawiam

Zbiorniki są własnością Spółki ELSEN - wędkarze mogą tam wędkować posiadając kartę wędkarską, zezwolenie (wykaz) oraz legitymację PZW. Obecnie zbiornik nosi nazwę Zbiornik Wodociągów Częstochowa.Zbiornik Huty Częstochowa opis łowiska:

Akwen: Zbiornik Zbiornik Wodociągów (Huta Częstochowa) »
GPS: N 50o 47' 0" E 19o 10' 26"
Położenie: Województwo: Śląskie » Powiat: Częstochowa »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Częstochowa » (zobacz porozumienia Okręg PZW Częstochowa 2022r »)
Regulamin połowu:Wymiary ochronne:
płoć - do 15 cm,
amur - do 40cm
pstrąg potokowy - do 35cm,

Pozostałe limity zgodnie z RAPR.

Limity dobowe połowu:
karp, amur - 2 szt. łącznie,
szczupak, sandacz - 2 szt łącznie,
pstrąg potokowy, lipień - 2 szt. łącznie,

Pozostałe limity zgodnie z RAPR

Ze środków pływających "wolno wędkować" na zbiornikach: Zielona Górna i Dolna, Poraj, Widawa, Blachownia, Julianka, Ostrowy (tylko zb. Ostrowy-Dolny-na zb. Ostrowy - Górny: zakaz), Siamoszyce, Dzibice, Zbiorniki Elsen (dawniej Huta Cz-wa)

Po przybyciu na łowisko wędkarz zobowiązany jest wypełnić Rejestr połowu ryb na wodach OKRĘGU PZW CZĘSTOCHOWA
Noclegi w pobliżu: Częstochowa - meteor
Tagi łowiska: ŚLĄSKIE ZALEWY, ZALEWY Okręg PZW Częstochowa

 

4.1
Oceń
(15 głosów)

Zbiornik Huty Częstochowa mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

spines21spines21
0
pomimo,że jestem z Częstochowy nigdy nie łowiłem na tych zbiornikach:)może jednak się skuszę po Twoim opisie.jak się trafi okazja to trzeba spróbować:) (2010-06-18 19:47)
hubihubi
0
Witam kolegów a ja jestem stałym bywalcem tych zbiorników ze względów sportowych częste zawody mojego syna oraz treningi spławikowe nie powiem ale jak sie trafi na dzień to w zanecone łowisko wchodzą ładne leszcze oraz liny niestety jest sandacz i szczupak sandacza próbuj łowić na białe gumy jest okoń polecam paproszki kolor dobieraj do warunków w danym dniu jak dobrze trafisz to taki 28 nie jest nowością  pozdrawiam Piotrek.                                                         ps. Jacek jest i karp . (2010-06-18 21:09)
Jigsaw14Jigsaw14
0

Witam

To może jakieś wspólne wędkowanie - teraz więcej czasu bo już wolne to mozna by się spotkać na Hucie

pozdrawiam

(2010-06-18 21:45)
hubihubi
0
Witam z chęcią ale na następną sobotę wybieram się z synkiem jak warunki w domu pozwolą na poraj obiecałem mu i muszę dotrzymać słowa a dziś mam sobotę zaplanowaną i niedziele też najwyżej się z dzwonimy mam twój numer telefonu pozdrawiamy Piotrek i hubi. (2010-06-19 13:02)
michallo212michallo212
0

wędkowałem na tym zbiorniku parę razy (głównie na zawodach) przeważające ryby jakie łowiliśmy to okonie i płotki ale były również i leszcze, liny co do drapieżników to widziałem tam kiedyś ładnego szczupaka (około 80cm) - niestety martwego...

Pozdrawiam

(2011-09-07 15:11)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy