Zaloguj się do konta

Zbiornik retencyjny Mietków

Zbiornik Mietków jest zbiornikiem retencyjnym powstałym w 1986 roku na Bystrzycy w wyniku spiętrzenia rzeki zaporą ziemną o wysokości 16m. Powierzchnia zbiornika to prawie 930 ha a jego średnia głębokość waha się od 2 do 6 metrów. Maksymalna głębokość akwenu jest przy upuście wody i wynosi 16 metrów. Pojemność zbiornika wynosi 70,5 mln m3. Zbiornik służy przede wszystkim do ochrony przeciwpowodziowej, ale jest także wykorzystywany w celach energetycznych oraz zaopatruje w wodę okoliczny przemysł. Jest to jeden z największych zbiorników zaporowych na Dolnym Śląsku. Zarządcą Mietkowa jest koło PZW we Wrocławiu.

Jezioro Mietkowskie jest bardzo popularnym łowiskiem Dolnego Śląska oraz siedliskiem wielu gatunków ptaków. W okolicach zbiornika znajduje się pole namiotowe wraz z przystanią i wypożyczalnią sprzętu rekreacyjnego. Można także tuż przy zbiorniku wynająć pokój i dobrze zjeść. Okolica akwenu jest świetnym miejscem do wypoczynku. Dookoła mieści się wiele starych zabytków architektury, a jezioro Mietkowskie znajduje się na terenie pięknie położonego Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy.

Dojazd
Zbiornik znajduję się pomiędzy Wrocławiem a Świdnicą niedaleko drogi nr 35 łączącej te 2 miasta. Do jeziora mietkowskiego możemy dojechać z Wrocławia drogą nr 35 do Wojnarowic, gdzie należy skręcić w prawo. Drogą tą dojedziemy zarówno do Domanic jak i Borzygniewu. Mietków znajduję się także na południe od autostrady A4, więc przyjezdni z dalszych okolic nie powinni mieć problemów z dojazdem i trafieniem nad zbiornik.

Brzeg, charakter dna oraz ryby
Właściwie cały południowy brzeg akwenu od Domanic do zapory to dość płytkie miejsca ok. 2 metrów. Warunki brzegowe też są bardzo dobre, ponieważ jest płasko i nie będzie problemu z dojazdem czy rozbiciem namiotu. Warto dodać, że pomiędzy Domanicami a Chwałowem jest ciągle wydobywany żwir. Dzięki takim zabiegom w tych okolicach utworzyły się wyspy i można trafić na głębokie doły, dzięki czemu spotkamy tu urozmaicony kształt dna. Strona północna zbiornika od Borzygniewu jest znacznie głębsza. Tam dno dość szybko opada do głębokości ok. 6 metrów. Są także skarpy i nie jest to zbyt wygodny odcinek brzegu. Najczęściej w tych okolicach poławia się drapieżniki. Dość ciekawy i płytki odcinek znajduje się również od strony Imbramowic, gdzie możemy śmiało zasadzić się na karpia. To właśnie na odcinku od pierwszego zjazdu do zbiornika od Imbramowic, aż do pierwszej przystani w kierunku Borzygniewu są jedne z bardzo dobrych miejsc na zasiadkę karpiową. Właśnie na tym odcinku łowi się najwięcej karpi i amurów. Często można spotkać tam karpiarzy, którzy łowią z powodzeniem. Odcinek od pierwszego zjazdu od Imbramowic charakteryzuje się tym, że w wodzie występuje bardzo dużo pniaków, co sprawia, że w tym okolicach trzyma się ryba. Jednak niema, co się zrażać gdyby to miejsce było zajęte, ponieważ pniaki ciągną się jeszcze bardzo długo i zawsze można znaleźć coś ciekawego.

Na uwagę zasługuje również ta część akwenu, gdzie do zbiornika wpada rzeka. Jest to jedno z najlepszych miejsc połowu dużego karpia w okresie wiosennym. Dno zbiornika najczęściej spotkamy żwirowe lub gliniaste. W zbiorniku spotkamy też sporo pni drzew w okolicach, których warto zaplanować zasiadkę na grubą rybę.
Jeśli chodzi o przynęty to z pewnością na uwagę zasługują kulki, które są już dobrze znane tutejszym karpiom a także amurom. Na drugim miejscu stoi kukurydza, którą sporo się tu nęci by ściągnąć rybę w łowisko i ją przytrzymać. Na szczególną uwagę zasługują kulki o zapachu kukurydzianym oraz truskawka, banan i inne owocówki. Na śmierdziele również warto próbować zwłaszcza wtedy, gdy nie chcemy łowić amurów. Najlepsze brania jak w większości tego typu wodach są podczas silnych wiatrów na stronie nawietrznej i zawsze należy o tym pamiętać.
Do zbiornika Mietków corocznie jest wpuszczane kilka ton karpi i dlatego jego populacja w tym akwenie jest bardzo duża. Często można trafić na sztuki dwucyfrowe a te największe karpie złowione w Mietkowie znacznie przekroczyły granicę 20kg. Dlatego spotkanie w tym zbiorniku z dużym karpiem to tylko kwestia czasu oraz znalezienie odpowiedniego miejsca. Oprócz wielkich karpi możemy spodziewać się dużych amurów, nawet przekraczających masę 20kg. Karpie i amury najczęściej są poławiane w okolicach podwodnych zaczepów takich jak pnie drzew. Wiosną najlepsze miejsca znajdują się w okolicach wpływu rzeki Bystrzycy do zbiornika i tam właśnie najlepiej zapolować na grubą rybę.

Im zimniej tym lepiej przenieść się w miejsca w okolicach zapory, gdzie jest znacznie głębiej a ryby szykują się do przezimowania. Jednak mimo wszystko zlokalizowanie ryb na zbiorniku nie jest łatwe z uwagi na jego znaczną powierzchnię. Ale znaczna populacja ryb daje nam ogromną szansę na szybkie spotkanie z wymarzonymi rybami. Wielu karpiarzy miało możliwość bez wcześniejszego nęcenia na niezłe brania nawet sporych ryb podczas weekendowych zasiadek. Zbiornik Mietków to wymagająca woda, ale dla tych wytrwałych może przynieść wymarzone ryby.

Opis łowiska

Mapa

Jak było dziś na rybach?

Opinie (8)

PC

Na portalu znajduje się kilka opisów tego zbiornika. Ten opis jednak moim zdaniem jest najlepszy. Daję 5 i pozdrawiam [2010-08-29 13:02]

dandolin3

A wiecie co sie z nim dzieje ? Będą go zalewac na ten sezon ? [2012-04-23 22:47]

jarcio73

bierze wogole teraz cos na mietkowie po tym otwarciu [2012-04-30 22:42]

jarcio73

bierze wogole teraz cos na mietkowie po tym otwarciu [2012-04-30 22:43]

piboy

Zamierzam jutro wybrać się do Borzygniewu. Jak coś wpadnie to opisze co i jak. Jeśli ktoś ostatnio tam był to niech da znać czy warto jechać. [2012-05-25 18:47]

Brzmx001

w mietkowie niema ryb po tym jak spuscili wode sama drobnica i tyle co zarybili karpiem znam mietkuw od 20 lat te czasy juz nie powruca a mozna bylo naprawde tam polapac ladne okazy karpia amura suma sandacza itp. porazka [2013-01-27 14:32]

z@mela

az sie boje pomyslec jakie byly czasy "przed" bo obecnie znajomy na 2 wyjazdach złowił wiecej i wieksze sandacze niz u nas w okręgu przez 12 lat intensywnego wedkowania więc albo między mietkowem a okręgiem kaliskim jest taka przepaść albo nie wiem. [2014-06-16 15:49]

Mephiel

Witam, szukam chętnych do wspólnego wyjazdu nad akwen w Mietkowie. Interesuje mnie każda forma wędkowania (jednodniowe wyjazdy, kilkudniowe zasiadki (w weekend), spinning, żywiec, grunt itp). Osoby chętne proszę o informację na prv. Posiadam własne duże auto, którym możemy się wybrać na wspólny wypad wędkarski. [2015-05-09 23:20]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej