Zaloguj się do konta

Zbiornik Topola

Zbiornik Topola zlokalizowany jest na obszarze gmin Kamieniec Ząbkowicki i Paczków. Podstawowa jego funkcja to ochrona przeciwpowodziowa: gromadząc wody powodziowe ogranicza kulminację fali Nysy Kłodzkiej zmniejszając straty powodziowe poniżej zbiornika. Spiętrzenie wody w zbiorniku wykorzystywane jest także do celów energetycznych, a także stwarza możliwości rozwoju rekreacji i turystyki wodnej.

Co możemy tu złowić?

Niemal wszystkie ryby. I akurat w tym przypadku nie jest to takie czcze gadanie. Są to bowiem zbiorniki bardzo młode.

Żyją w nich wszystkie gatunki ryb rzecznych występujących w Nysie Kłodzkiej: brzany, świnki, klenie, jelce, a nawet pstrągi i lipienie, a także ryby ze starych żwirowni: płocie, leszcze, sandacze, sumy, rekordowe karpie, no i oczywiście okonie oraz szczupaki. Szczególnie dwa ostatnie gatunki, jak we wszystkich młodych zbiornikach, znalazły tu znakomite warunki rozwoju.

Zatopione krzaki, zalane nieużytki i łąki oraz pofałdowane kamieniste, żwirowe dno pełne sąsiadujących ze sobą głębi i płycizn sprawiają, że drapieżniki mają tu pełno najróżniejszych kryjówek i znakomitych miejsc tarliskowych. Okonie biorą na niewielkie twistery i kopyta w kolorze niebieskim i motoroil, zawiązane na bocznym troku.

Wędkarze z Kłodzka, którzy dawno odkryli już tutejsze wody, twierdzą, że w obu zbiornikach naprawdę piękne garbusy, a płycizny z zatopionym krzakami są znakomitymi łowiskami szczupaków, które dają się kusić zarówno na powierzchniowe coblery, jak i duże gumy założone na lekkie główki. Ciekawy jest wpływ Nysy Kłodzkiej do Topoli. Jest to bardzo dobre łowisko grubych lipieni, pstrągów potokowych, tęczaków, a także prądolubnych ryb karpiowatych: brzan, kleni, jelców i świnek. Trzeba przyznać, że szczególnie brzany i świnki dorastają tu do olbrzymich rozmiarów. W osiąganiu fantastycznych wielkości zapewne będzie pomagać im czysty i pełen pokarmu zbiornik.
Zbiornik zaporowy Topola-wyłącznie dla pieszych wędkarzy.

Opis łowiska

Mapa

Jak było dziś na rybach?

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Czytaj więcej