Zbiornik w Miedznej Murowanej

/ 6 komentarzy / 17 zdjęć


Zbiornik w Miedznej Murowanej znam od lat 80 tych kiedy to jeździłem z ojcem uczyć się łowić ryby. Pamiętam jak dziś że jeździliśmy autobusem 4.02 rano i że siadaliśmy przeważnie w wiklinkach od strony drogi. To właśnie tutaj uczyłem się łowić na rosówki , na kostkę z ziemniaka, na bułkę ( ojciec mawiał mi : kto na bułę łapie ten trzyma wędkę w łapie. Miałem wtedy jakiegoś bambusa z jakimś zwykłym bębenkowym kołowrotkiem. Do dzisiaj mam bardzo dużo wspomnień związanych z tym zbiornikiem.

Po latach przerwy kiedy się pojawiłem na Miedznej okazało się że technika połowu ryb bardzo poszła do przodu. Zmieniły się sposoby i metody połowu. Z wieloma rzeczami nie miałem do czynienia i wiele rzeczy jeszcze teraz testuję i wprowadzam do swoich pobytów nad wodą. Nie mam swoich stałych miejsc na Miedznej ale staram się dopasowywać do warunków panujących na zalewie a w szczególności do wiatru. Zasiadam czasami w wiklinkach od drogi , czasami od strony wodomistrzówki a czasami jadę do znanej mi zatoczki koło ptasiej wyspy. Ponieważ nie mam zbytnich wyników połowów i jest to opis mojego pierwszego łowiska postaram się opisać zbiornik na tyle ile go znam.

Zbiornik jest położony na trasie Opoczno - Żarnów. Ma 185 hektarów powierzchni i jest dość znacznie rozciągnięty po długości trasy. W wielu miejscach można dojechać w miarę blisko wody i zaparkować auto. Z tego co się orientuję to głębokość dochodzi do 6,5 metra. Dno zbiornika jest bardzo urozmaicone : występują górki jak i wgłębienia. Od zapory wzdłuż lasu znajduje się stare koryto rzeki które jest dość blisko brzegu ( ok. 10 - 15m ) Jakieś 150 metrów od wodo mistrzówki w lewo koryto znajduje się między brzegiem a rozmytą ( ok. 50 m. od brzegu ) wyspą. Występują tam znaczne płycizny. Całego zbiornika nie da się tak na raz opisać gdyż każda z linii brzegowych jest inna.

Od strony trasy ( są tak zwane wiklinki ) przed nimi w odległości ok. 10m. znajduje się pas roślinności. W wiklinkach jest wiele stanowisko do połowu z brzegu tak na spławik jak i z gruntu. W okolicy pasa roślinności gł. wody jest ok. 1,5 m. Za pasem roślinności jest już znaczny uskok dna i woda jest znacznie głębsza. Na zbiorniku można łowić ze środków pływających. Można złowić płoć , krąpia, leszcza, karpia, karasia, amura, suma, sandacza, szczupaka, okonia, lina. Jeszcze z tego co słyszałem i widziałem występują dość duże okazy z praktycznie każdej występującej tu ryby. ( niestety dość dużą plagą jest tutaj kłusownictwo, niejednokrotnie słyszałem o wyciąganych siatkach i sznurach ) Jednak teren jest naprawdę piękny ( dość dużą część przy zbiorniku zajmują grzybne lasy ).

Na tym zbiorniku wędkuję na wiele przynęt od zwykłej bułki i chleba do kanapek ( makaron gwiazdki + biały robak + pinka kolorowa + kukurydza ) Wszystko zależy tylko od mojej wyobraźni ( metodą prób i błędów ) np. kawałek czerwonego + biały + pęczak + pinka na zakończenie. Bardzo fajną zabawę miałem tutaj w tym roku na kukurydzę. Ale sporo ryb " tylko" czułem na wędce, a kilka moich spławików pływa po zbiorniku. W tym roku dość często tutaj bywałem tak dla zabawy ( to tak jak bym się uczył łowić od nowa ) jak i dla pogody. Lubię się opalać i kąpać latem...dlatego jeżdżę na ryby a nie po ryby. Cieszę się każdą chwilą na łonie natury a jeśli akurat rybki żerują to mam i zabawę. Nie posiadam ani łódki ani pontonu. Ale wiem że i z brzegu można coś ładnego upolować. Zbiornik znajduje się 11 km. od mojego rodzinnego Opoczna w którym są 4 sklepy wędkarskie dość dobrze zaopatrzone w sprzęt wędkarski , zanęty, przynęty, żywce. To może tyle o tym pięknym ale nie zagospodarowanym zbiorniku. W miarę swoich pobytów będę wstawiał parę słów o tym akwenie jak i o rybkach oraz będę dołączał zdjęcia własnego wykonania z różnych miejsc. Pozdrawiam serdecznie..no i zapraszam na rekonesans :)Zbiornik w Miedznej Murowanej opis łowiska:

Akwen: Zbiornik Miedzna Murowana »
GPS: N 51o 17' 36" E 20o 14' 12"
Położenie: Województwo: Łódzkie » Powiat: Opoczyński » Gmina: Żarnów
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Piotrków Trybunalski » (zobacz porozumienia Okręg PZW Piotrków Trybunalski 2022r »)
Noclegi w pobliżu: Opoczno - meteor
Tagi łowiska: ŁÓDZKIE ZALEWY, ZALEWY Okręg PZW Piotrków Trybunalski

 

4.4
Oceń
(15 głosów)

Zbiornik w Miedznej Murowanej mapa:- opinie i komentarze

luki1982lodzluki1982lodz
0
bardzo fajny zalew i mozna cos zlowic :)  (2011-08-27 18:52)
kurzyksonkurzykson
0
Można połowić, to racja, jednak smutne jest to że zbiornik jest przerybiony leszczem, który szybko skarłowaciał i teraz łapie się 95% okazów niemal jednakowych, nieco większych od dłoni, i jest to opinia z 4 ostatnich lat, co rok są takie same leszcze
(2012-06-08 10:57)
jerzy-wodnickijerzy-wodnicki
0
koledzy jak jest z wypożyczeniem sprzętu pływającego na zbiorniku i czy można pływać na silniku spalinowym? (2012-08-16 14:04)
grzegorztk72grzegorztk72
0
Koledzy czy ktoś wie co z planowanym spuszczeniem zbiornika na Miedznej Murowane j,podobno ma być montowana turbina - ma ktoś może jakieś informacje? (2014-02-16 17:55)
WedkarzzMDWedkarzzMD
0
Ja też słyszałem ,że ma być spuszczona woda a także że mają go zmniejszać (2014-04-30 21:25)
markus2markus2
0
też słyszałem o spuszczaniu wody ze zbiornika, jedni wędkarze mówią że właśnie turbina ma być montowana inni że wał betonowy (od strony Ossy) ma być remontowany i podobno ma być zakaz wędkowania wprowadzony od 1 czerwca, ale na stronie PZW Piotrków żadnej informacji na ten temat jeszcze nie ma. (2014-05-08 15:08)

skomentuj ten artykuł