Domianów

/ 1 komentarzy / 10 zdjęć


Zbiornik zaporowy Domaniów
Budowa tego zbiornika zaczęła się w 1996 roku a został zalany w roku 2001.Został on zbudowany na rzece Radomce. Pełni funkcję retencyjną i rekreacyjną. Powierzchnia tej zaporówki to w zależności od poziomu wody od 340 ha do nawet 700 ha. Długość to 7 km, szerokość nie jest imponująca i w najszerszym miejscu wynosi 1,2 km. Srednia głębokość to około 2-3 metry a w miejscach najgłębszych dochodzi do 10 metrów. Zbiornik ten jest drugim co do wiejkości na Mazowszu. Jego wody są zaliczane do drugiej kategorii czystości a to dzięki oczyszczalni ścieków oraz kanalizacji w pobliskich wsiach.
W czercu 2005 roku rozegrały się tu zawody wędkarskie Euro Carp .Przed tymi zawodami został dość intensywnie zarybiony.
Do zbiornika można dojechać drogą krajową nr 12 skręcając w miejscowości Wieniawa w kierunku Brudnowa lub drogą nr 740 skręcając w Przytyku na Domaniów.
W okresie od 1 stycznia do 31 maja obowiązuje zakaz połowu ryb drapieżnych na żywą lub martwa rybę lub jej część oraz metodą spinningową z wyłączeniem połowu okoni spod lodu. W tym samym okresie (1 styczeń do 31 maj) obowiązuje zakaz polowu ryb ze środków pływających. Nie połowimy też z łodki w godzinach nocnych oraz trolingując. W tym roku został też wprowadzony zakaz wywożenia przynęt i zanęt środkami pływającymi przy prowadzeniu połowu ryb z brzegu. Wymiary ochronne dla szczupaka i sandacza to 50 cm.
Dopłata do składki podstawowej za wędkowanie w Domaniowie to 20 zł a jeżeli wędkujemy z łodzi to kolejne 40 zł.
Ryby występujące na zbiorniku to reguła każdej zaporówki: leszcz, szczupak, okoń, sandacz, sum, karp, , płoć, wzdręga, jaź, kleń, lin, karaś, amur,boleń,węgorz.Z ciekawostek mogę dodać, że na tym zbiorniku nie ma uklei. Z białorybu najwięcej jest leszcza chociaż złowienie dużego okazu nie jest takie łatwe. Z gruntu przeważnie biorą leszczyki takie około 30 cm, większego łatwiej złowić na spławik ale w Domaniowie to nie jest takie łatwe. Mały spadek głebokości w stosunku do odległości od brzegu nie daje większych możliwości przy poławianiu na spławik. Aby dotrzeć ze spławikiem w głębsze miejsca łatwiej to zrobić ze środka pływającego. Dlatego na tej zaporówce najpopularniejsze metody połowu to gruntówka. Dużo też jest karpia którego najczęściej łowi się na kulki i na kukurydzę.
Na drapieżnika najlepszym miejscem jest zalane koryto Radomki oraz dołki powstałe po zalaniu stawów hodowlanych. Na dnie jest dużo karczy nie usuniętych po wycince lasu. Kryje się tam dużo ryb ale łatwo w tych miejscach zerwać zestaw.
Jednym z najlepszych miejsc do połowu są okolice tamy oczywiście w ramach przepisów. Od strony zachodniej można dojechać samochodem pod sam brzeg ( chociaż są zakazy ruchu) . Z tego miejsca ciężką gruntówką można dorzucić w okolice koryta Radomki a to już połowa sukcesu. Można też łowić w zatoczce po lewej stronie.To niezłe miejsce na linka.Dalej w górę zbiornika jest plaża i nie połowimy tam w okresie letnim. Kilkaset metrów dalej kolejną dobrą miejscówką jest tzw przy kortach. Koło małego kortu tenisowego skręcamy w lewo. To dobra miejscówka na suma ( wspomniane zatopione karcze).Nastawiając się w tym miejscu na suma dobrze mieć naszykowany jakiś środek pływający. Po zacięciu większej ryby trudno ją wyholować z powodu dużej ilości zawad a z pontonu lub łódki są na to większe szanse. Od strony wschodniej można dojechać drogą gruntową pod sam zbiornik ale nie polecam tego wczesną wiosną i po większych opadach deszczu. Teren gliniasty i mokry oraz duży spadek może nas "zaprowadzić" do zbiornika. Kolejna miejscówka to koło tzw dworku a raczej tego co z niego zostało. Dojazd od miejscowości Głogów i Konary. Nie jest to super miejsce ale zawsze można liczyć na jakiegoś leszczyka. Nastepna tzw dzika plaża nad którą dojedziemy od miejscowości Kaleń. Również nie jest to miejsce na drapieżnika ale coś z białorybu napewno się trafi. Dla mnie jedną z najlepszych miejscówek jest cofka zbiornika Domaniów. Dojazd od miejscowości Rogowa. Możemy tam połowić na rzece Szabasówce a jadąc dalej dojedziemy do początku zbiornika Domaniów. Niestey wczesną wiosną i po wiekszych opadach nie uda nam się daleko zajechać samochodem osobowym. Dla osób niepełnosprawnych oraz dla tych co chcą mieć samochód przy samym brzegu polecam miejscówki: zachodnia część zbiornika w pobliżu tamy, okolice dworku oraz dzika plaża od miejscowości Kaleń.
Gdy nastawiamy się na połów drapieżników na spining najlepiej robić to z łódki. Spiningowanie z brzegu nie daje dużych efektów z powodu płycizn i małego spadku dna. Większa część zbiornika jest otoczona lasem i trzcinowiskami. Brak tam dostępu do wody lub jest bardzo utrudniony.
Na zbiorniku znajduje się wyspa na której nie można lądować łódki. Jest to wyspa lęgowa ptactwa wodnego.
W okolicach zbiornika są domki do wynajęcia oraz wyporzyczalnia sprzętu pływającego.
Niestey są też minusy tego zbiornika. Jednym z nich jest duża presja wędkarska. Drugi to sezon letni i motorówki oraz skutery wodne. Dopiero w nocy można spokojnie połowić.
Nie piszę tu o metodach połowu bo jest ich tyle ilu wędarzy i każda jest dobra jeżeli rybki chcą współpracować.
Info w sprawie domków do wynajęcia- http://www.warszawa.wzmiuw.gov.pl/turystyka.html
Z wędkarskim pozdrowieniem-Paweł Pysiak.Domianów opis łowiska:

Akwen: Zbiornik Domaniowski Zalew »
GPS: N 51o 25' 2" E 20o 50' 29"
Położenie: Województwo: Mazowieckie » Powiat: Przysucha »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Radom » (zobacz porozumienia Okręg PZW Radom 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Radom - meteor
Tagi łowiska: MAZOWIECKIE ZALEWY, ZALEWY Okręg PZW Radom

 

5
Oceń
(4 głosów)

Domianów mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

kucykkucyk
0
Witaj Pawle widzę że łowisz w tych samych miejscach co ja w Domaniowie .Zatoka jest super i korty ale dostać się tam to sukces .Dawno nie byłem na zbiorniku i nie wiem co tam drzymie ,czy drapieżnik skubie .Opis na *****,a nawet**********;połamani kija  (2010-11-26 19:15)

skomentuj ten artykuł