Zbiornik zaporowy Tresna (Jezioro Żywieckie)

/ 2 zdjęć


Tresna to zbiornik zaporowy, który został utworzony na rzece Sole w roku 1966. Pełni on wiele funkcji, m. in. przeciwpowodziową, energetyczną, turystyczną, a także wędkarską.

Średnia głębokość Tresny to 8-9 m, a głębokość maksymalna wynosi 26,8 m. Powierzchnia wynosi około 1000 ha. Dno tego zbiornika jest twarde, w większości kamieniste. W zasadzie nie występuje tutaj jakakolwiek roślinność. Jest to prawdopodobnie spowodowane małą "żyznością" wody.

Rybostan tej zaporówki jest zdominowany przez kilka gatunków ryb, a mianowicie: leszcza, ukleję oraz bolenia. Poza tymi rybami występują także: szczupak, sandacz, okoń, płoć, jaź, karp, troć jeziorowa, sum. Dominującą metodą połowu jest feeder, a celem większości wypraw leszcze. W letnie weekendy często całe jezioro jest obstawione przez wędkarzy, dlatego lepiej jest przyjechać wcześniej i zająć sobie dogodną miejscówkę. Drugą najchętniej stosowaną przez wędkarzy metodą jest spinning. Przy tej metodzie jednak lepiej dysponować środkiem pływającym, gdyż brzeg często jest zastawiony przez "grunciarzy", a poza tym łowiąc z brzegu ciężko będzie nam osiągnąć dobre wyniki.Zbiornik zaporowy Tresna (Jezioro Żywieckie) opis łowiska:

Akwen: Jezioro Żywieckie »
GPS: N 49o 43' 39" E 19o 13' 10"
Położenie: Województwo: Śląskie » Powiat: Żywiecki » Gmina: Żywiec
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Bielsko-Biała » (zobacz porozumienia Okręg PZW Bielsko-Biała 2024r »)
Noclegi w pobliżu: Tresna - meteor
Tagi łowiska: ŚLĄSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Bielsko-Biała

 

4.1
Oceń
(8 głosów)

Zbiornik zaporowy Tresna (Jezioro Żywieckie) mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

waldemar-brzozkawaldemar-brzozka
0
wiosna na karpia czy to dobry pomysł ? (2017-01-21 01:21)
swierkuswierku
0
Zeszły rok mimo że byliśmy tylko kilka razy (bo mamy 100 kilosów do pokonania) był bardzo ubogi w rybki. Ale chodzą słuchy że ten zbiornik ma być przede wszystkim ukierunkowany pod drapieżnika , a białoryb w odstawkę.Miejmy nadzieje że to tylko plotki (2019-01-05 20:43)

skomentuj ten artykuł