Zaloguj się do konta

Zbiornik zaporowy Tresna (Jezioro Żywieckie)

Tresna to zbiornik zaporowy, który został utworzony na rzece Sole w roku 1966. Pełni on wiele funkcji, m. in. przeciwpowodziową, energetyczną, turystyczną, a także wędkarską.

Średnia głębokość Tresny to 8-9 m, a głębokość maksymalna wynosi 26,8 m. Powierzchnia wynosi około 1000 ha. Dno tego zbiornika jest twarde, w większości kamieniste. W zasadzie nie występuje tutaj jakakolwiek roślinność. Jest to prawdopodobnie spowodowane małą "żyznością" wody.

Rybostan tej zaporówki jest zdominowany przez kilka gatunków ryb, a mianowicie: leszcza, ukleję oraz bolenia. Poza tymi rybami występują także: szczupak, sandacz, okoń, płoć, jaź, karp, troć jeziorowa, sum. Dominującą metodą połowu jest feeder, a celem większości wypraw leszcze. W letnie weekendy często całe jezioro jest obstawione przez wędkarzy, dlatego lepiej jest przyjechać wcześniej i zająć sobie dogodną miejscówkę. Drugą najchętniej stosowaną przez wędkarzy metodą jest spinning. Przy tej metodzie jednak lepiej dysponować środkiem pływającym, gdyż brzeg często jest zastawiony przez "grunciarzy", a poza tym łowiąc z brzegu ciężko będzie nam osiągnąć dobre wyniki.

Opis łowiska

Mapa

Jak było dziś na rybach?

Czytaj więcej