Zbiornik Zielona Górny i Dolny

/ 11 komentarzy / 4 zdjęć


Zbiornik Okręgu PZW Częstochowa Zielona (Górny i Dolny) położony w dzielnicy Zielona miejscowości Kalety nieopodal trasy 908 Tarnowskie Góry- Częstochowa. Zielona to dwa akweny, przez które przepływa rzeka Mała Panew, dolny akwen powstał na skutek wydobycia rudy żelaza w XIV wieku, a Górny powstał w latach siedemdziesiątych przez wybudowanie tamy i stał się zbiornikiem retencyjnym na Małej Panwi. Powierzchnia obu zbiorników wynosi 51,8ha, głębokość stawu Dolnego wynosi około 1,70m w kilku miejscach powyżej 2m, staw górny to głębokości około 3m w korycie rzeki i przy wale, pozostała część w granicy 1,5 - 2m.

W 2008 roku ze względu na prowadzone prace remontowe wału i tamy w zbiorniku Górnym został obniżony poziom wody a Dolny został osuszony całkowicie. Odłowioną rybę przerzucono do zbiornika Górnego a Dolny został zarybiony linem i karpiem. Dominującą rybą Zielonej jest leszcz(około 40cm), płoć, karaś, lin i karp, drapieżniki to sandacze, szczupaki i okonie można spotkać także węgorza i suma.

Na zbiorniku dopuszczone jest wędkowanie z środków pływających, niestety łódki nie ma gdzie wypożyczyć a te, które znajdują się na łowisku są własnością prywatną miejscowych wędkarzy. Wokół zbiornika zlokalizowanych jest kilka ośrodków turystycznych z zapleczem gastronomicznym, dzięki czemu można zaplanować urlop z całą rodziną. Dojazd do ośrodków turystycznych jest dobry jednak pod samo łowisko ciężko dojechać samochodem i brakuje miejsc parkingowych.
W okresie wakacyjnym dla wędkarzy ceniących sobie spokój i ciszę problemem szczególnie w nocy może być hałas imprez organizowanych w ośrodkach i barach. Dużym minusem jest brak kontroli wędkarzy przez Policję i Straż Rybacką, czego konsekwencją jest łowienie wczasowiczów bez zezwoleń i niestosowanie się do limitów i wymiarów ochronnych. Osobiście przez trzy lata częstego przebywania na Zielonej spotkałem jeden raz patrol policji, który pytał o właściciela samochodu zaparkowanego pod zakazem.

Zachęcam do odwiedzenia tego wspaniałego zbiornika,
pozdrawiam i życzę połamania kija:)Zbiornik Zielona Górny i Dolny opis łowiska:

Akwen: Staw Zielona 1-2 »
GPS: N 50o 32' 36" E 18o 58' 46"
Położenie: Województwo: Śląskie » Powiat: Tarnogórski » Gmina: Kalety
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Częstochowa » (zobacz porozumienia Okręg PZW Częstochowa 2023r »)
Regulamin połowu:Zgodnie z porozumieniem Okręgu PZW Katowice na rok 2010 wędkowanie w Okręgu PZW Częstochowa jest dozwolone po opłaceniu składki uzupełniającej w wysokości 50zł.

Regulamin połowu Okręgu PZW Częstochowa:

Wymiary ochronne:
-płoć - do 15 cm,
-sandacz - do 50cm,
-szczupak - do 50cm,
-amur - do 40cm,
-pstrąg potokowy - do 30cm,

Limity dobowe połowu:
-karp, amur - 2 szt. łącznie,
-szczupak, sandacz - 2 szt. łącznie,
-pstrąg potokowy, lipień - 2 szt. łącznie,

Pozostałe ograniczenia:
-zakaz wędkowania z wysp,
-według regulaminu amatorskiego połowu ryb
Noclegi w pobliżu: Nowe Chechło - meteor
Tagi łowiska: ŚLĄSKIE STAWY, STAWY Okręg PZW Częstochowa

 

4.7
Oceń
(14 głosów)

Zbiornik Zielona Górny i Dolny mapa:- opinie i komentarze

esox luciusesox lucius
0

W 2008 roku ze względu na prowadzone prace remontowe wału i tamy w zbiorniku Górnym został obniżony poziom wody a Dolny został osuszony całkowicie. Odłowioną rybę przerzucono do zbiornika Górnego

Piękne sformułowanie ale niestety nierealne . Wszystko co było większe i nadawało się "na patelnię" zostało wybrane i na przysłowiowej patelni skończyło. To jest Polska tu nikt nie odpuści. Tylko mniejsze ryby zostały przerzucone. :/ (znam stałych bywalców i wiem jak to wyglądało)

To samo tyczy się zbiornika Hadra z którego podczas czyszczenia wybrano "na patelnie" wszystkie wielkie ryby a mniejsze zostały przewiezione na Lisów :/ ale to temat na inny opis

Dolny został zarybiony linem i karpiem

to by się zgadzało jednakże wpuszczono tez dużo szczupaczków po 35-40 cm - na spinning w 1-2h idzie czasami nawet po 10 szt wyciągnąć. A zarybianie Karpiem powinno być karalne bo niszczy zbiorniki i jest pożywka tylko dla mięsiarzy którzy potrafią doskoczyć do człowieka z pięściami jeśli nie daj boże podczas weekendowego wypadu zajmie się ich miejsce gdy Ci akurat odejdą od wody by zawieźć ryby do domu. Swego czasu panowała tam niezła mafia mająca pozatapiane bojki w koło których nęcili kukurydzą i bobem i gdzie lokowali swoje zestawy.

Dużym minusem jest brak kontroli wędkarzy przez Policję i Straż Rybacką

Kiedyś kontrole były częstym widokiem Straż rybacka z Częstochowy często również z psem przyjeżdżała w czasach gdy dostęp do wyspy był dozwolony teraz ich nie widać. Ostatnią kontrolę miałem chyba z 3-4 lata temu jak wybrałem się z tyczką potrenować.

W okresie wakacyjnym dla wędkarzy ceniących sobie spokój i ciszę problemem szczególnie w nocy może być hałas imprez organizowanych w ośrodkach i barach.

Zapomniałeś o plażach i wszechobecnych kompodupach którzy nie zwracają na nic uwagi i charakteryzują się dużym chamstwem jak zresztą wszędzie.

Ogólnie:
Zbiornik 10 lat temu był idealną oazą ciszy i spokoju do czasu aż nie zarwał się mostek i ktoś zamiast odrestaurować go i wiatrak znajdujący się na wyspie postanowił przybić bezprawnie 2 tabliczki rezerwat ptaków zabronić wchodzenia i korzystania z wyspy i pozwolił jej całkowicie zarosnąć :/ dziś jest to jeden z komercyjnych zbiorników nabijany karpiem po to by przyciągnąć mięsiarzy ojj ojj przepraszam wędkarzy :/

fajny opis zbiornika sorry za śmiecenie ale parę rzeczy trzeba było uzupełnić
(2010-06-30 08:54)
tomiczek22tomiczek22
0
esox lucius - hadra po remoncie wygląda gorzej niż przed a nawet w trakcie remontu. Miejsca do wędkowania jest malutko, bardzo duża trzcin i roślinności podwodnej utrudnia wędkowanie. Z rybą masz rację duże do beczek a małe linki, karasie i szczupaczki na lisów. Kiedyś hadra była pięknym zbiornikem.
(2010-07-19 10:01)
floszczanfloszczan
0
nie rozumiem skarg...(brak kontroli nie kontrolowane odlowy ponad norme MAFIA nad woda chamstwo ze strony miejscowych.od czego macie telefony wystarczy zadzwonic na policje albo do strarzy rybackiej zjawia sie dosc szybko.i po sprawie (2012-06-21 08:52)
floszczanfloszczan
0
a w razie w ja na rybki zawsze biore ze soba palke teleskopowa no i pieska on nie popusci zadnemu kto by prubowal podniesc na mnie reke:)pozdro (2012-06-21 08:57)
floszczanfloszczan
0
brania nie samowite ale necilem swoja wlasna zaneta.(tajemnica):) (2012-06-26 21:16)
raku1986raku1986
0
W tym roku straż rybacka z policją wzięła się do pracy :) Za każdym razem kontrola i oby tak dalej. (2012-07-24 22:46)
floszczanfloszczan
0
co ile jest ta kontrola? (2012-08-06 14:02)
blumen1920blumen1920
0
czy z początkiem września będzie można znaleźć tam trochę spokoju ??? nie byłem tam jeszcze nigdy a chętnie bym się wybrał ! (2012-09-02 12:20)
mirossmiross
0
zbiorniki Zielona jest to woda jedna z przyjemniejszych do łowienia celowo nie piszę lepszych bo dużej ryby tu nie uświadczysz. Lubie tam pojechać , posiedzieć pobawić się ni to leszczem nie leszczem bo jest naprawdę skarłowaciały i zmieszany z krąpiem i płocią ale jest cisza i spokój można posiedzieć poza miesiącami typowo wakacyjnymi i w tym okresie brak kontroli nad wodą a kłusownictwo ogromne. (2015-01-01 10:15)
ModyCHOWModyCHOW
0
Kontrole zaczęły się od momentu, kiedy Częstochowa zerwała porozumienie z Katowicami. Z tego okręgu naprawdę dużo wędkarzy tam jeździ, ale kiedyś mieliśmy za darmo, a teraz pełną składkę płacimy. Osobiście tylko na Zieloną jeżdżę bo jest to miejsce naprawdę urokliwe, ale o większej rybie, czy często o jakiejkolwiek rybie można zapomnieć. (2015-05-27 07:34)
perszingperszing
0
Witam,był ktoś ostatnio na Zielonej,jakieś wiadomości ,co i jak,chodzi mi o stan wody,zarybienia itp (2016-04-22 19:45)

skomentuj ten artykuł