Zbiornik Soczewka

/ 9 komentarzy / 4 zdjęć


Zbiornik zaporowy przy miejscowości Soczewka leży 12 km od Płocka przy drodze krajowej nr 62 w kierunku Włocławka. Zbiornik powstał na przełomie XIX i XX w. w wyniku wybudowania grobli w poprzek rzeki Skrwy Lewej ok. 1,5 km od jej ujścia do rzeki Wisły. Spiętrzenia dokonano dla potrzeb fabryki papieru, którą jakiś pan założył (nazwiska nie pamiętam, ale chyba pochodzenia żydowskiego) dzięki czemu trochę ludzi w tamtych czasach miało pracę.(niegdyś Soczewka zwana była Moździerz ale dlaczego nie wiem…)Sam zbiornik ma ok. 46ha powierzchni, ok. 2 km długości i ok. 300 m szerokości.

Jest to przepięknie położone jezioro o stromych piaszczystych brzegach, otoczone lasem praktycznie na całej długości linii brzegowej. Można liczyć na udany połów szczupaka, sandacza, lina, karpia, leszcza, płoci, wzdręgi, uklei, węgorza, okonia i suma. Koło Miejskie PZW Nr 1 w Płocku jest jego gospodarzem. Zbiornik jest od dłuższego czasu intensywnie zarybiany. Poprzedni właściciel jeziora (prywata) prowadził delikatnie mówiąc nieracjonalną gospodarkę rybacką, przez co rybostan uległ pogorszeniu. Ale wszystko idzie ku dobremu, o czym świadczą wyniki zawodów odbywających się na zbiorniku (nie tylko ukleja jak to niedawno bywało ale też płocie, krąpie, leszcze, karpie) jak również wyniki wędkarzy (przykład tomuszy i piotrek1 obecni tu na portalu POZDRAWIAM )

Na północnym brzegu położona jest stanica wędkarska. Stanica posiada 5 pokoi, kuchnię, świetlicę, węzeł sanitarny z ciepłą i zimną wodą. Można również skorzystać z pola namiotowego i przyczepy kempingowej. (więcej informacji na www.pzwplock.pl)

To jezioro było, jest i pewnie będzie dla mnie wędkarską szkołą. Nad nim stawiałem swoje pierwsze kroki, nad nim stawia pierwsze wędkarskie kroki mój syn. Tu przeżywałem swoje sukcesy (m.in. pierwsza ryba, pierwsze zwycięstwo w zawodach, pierwszy leszcz powyżej 1 kg.) i porażki (przegrana walka z pierwszym i jedynym szczupakiem do tej pory, którego miałem na haczyku, zniechęcenie do wędkowania na początkach mojej przygody z wędką).

Zachęcam wszystkich do sprawdzenia swoich umiejętności wędkarskich na tym akwenie, jak również do odpoczynku nad brzegami tego wspaniałego jeziora.

Więcej zdjęć na www.yrtso.wedkuje.pl lub www.suchy811.wedkuje.pl

Z wędkarskim pozdrowieniem Michał Ostrowski „yrtso”.Zbiornik Soczewka opis łowiska:

Akwen: Zbiornik Soczewka »
GPS: N 52o 32' 36" E 19o 33' 51"
Położenie: Województwo: Mazowieckie » Powiat: Płocki » Gmina: Nowy Duninów
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Mazowiecki » (zobacz porozumienia Okręg PZW Mazowiecki 2023r »)
Regulamin połowu:Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
Więcej informacji www.pzwplock.pl
Noclegi w pobliżu: Białe - meteor
Tagi łowiska: MAZOWIECKIE ZALEWY, ZALEWY Okręg PZW Mazowiecki

 

4.5
Oceń
(28 głosów)

Zbiornik Soczewka mapa:- opinie i komentarze

jurekjurek
+1
Bardzo świetnie odzwierciedla rzeczywistość .No i dodam że jezioro Soczewka jest pod specjalnym moim( strażnik SSR ) i moich społeczników NADZOREM. Pilnujemy tego jeziora szczegółowo znajduje się tam Stanica Wędkarska Koła Miejskiego Nr1 PRZY UL. KLONOWA 3 a . pozdrawiam wszystkich Jurek. (2008-12-16 09:05)
jerryjerry
0
Ten pan który w 1842 odkupił papiernię nazywał się Jan Epstein. Był to koniec manufaktury, a początek prawdziwej mechanicznej fabryki papieru. Fabryka w swoich latach świetności produkowała około 320 rodzajów papieru i zatrudniała prawie 600 osób. Historia fabryki kończy się w roku 1932. Nowy właściciel zdemontował maszyny i przeniósł do papierni w Jeziornie, która istnieje do dziś. (2008-12-17 09:39)
adik21adik21
0
Bardzo ładne jezioro,w zimie z pod lodu miałem bardzo dobre wyniki okonia i płoci,mozna bylo połowic szczupaka właściwie to wszystkiego bylo pod dostatkiem ,ale pare lat temu przed przejęciem jeziora przez dzierzawce który wytepił rybostan.Mimo że PZW zarybia od 3 lat jezioro dosc intesywnie,to bedąc pare razy nie miałem wynikow praktycznie żadnych.No ale może nie trafiłem.Jestem tylko ciekaw dlaczego nikt sie nie zajał tym jeziorem wczesniej kiedy bylo tam ryb zatrzęsienie, zamiast jeszcze go dorybiac i pilnowac, a nie teraz zaczynać od "zera" (2009-01-03 11:57)
u?ytkownik2206u?ytkownik2206
0
Witam, Jak oceniacie szanse na szczupaka w Maju? Na pierwsze dwa dni sezonu szczupakowego zarezerwowałem łódkę i nastawiam się na solidne spinningowanie. Będzie to moja druga wizyta w tym jeziorze. Po raz pierwszy przyjechalem pospiningować 10.11.08 ale nie było nawet uderzenia... Miejsce na tyle mi się spodobało, do tego rekomendacja Pana Janusza sprawiły,ze w Maju chcę wziąść rewanż. (2009-02-14 15:36)
MaciulaMaciula
0
Witam wybieram sie na ten zbiornik, czy kto może mi powiedziec gdzie mozna ten zbiorniczek opłacić?? (2009-06-16 18:27)
ARES30ARES30
0
W zeszłym tygodniu byłem na rybach nad jeziorem soczewka. Jakie było moje zdziwienie gdy złapałem kilka płotek i prawie wszystkie chore na rybią ospę. Panowie czas zacząć coś robić bo wam rybę choróbsko wytnie. A ogólnie łowisko bardzo fajne i spokojne. Pozdrowienia (2009-07-13 21:09)
Michal16Michal16
0
Witam ja łowię na tym jeziorze od 2 lat wszystkim wędkarzom proponuje nawiedzenie lewej części brzegowej patrząc od stanicy lesz z tym że dojazd wygląda troszeczkę inaczej ponieważ trzeba skręcić przy kościele i jechać koło cmentarza dalej prosto i skręcić w drugi zakręt w prawo za "wojskowością". Jest jednak jeden problem z strażą leśną gdyż sam juz dostałem ostrzeżenie. Dojazd jest o tyle utrudniony że po deszczu ciężko tam wjechać kałuże (wielkie).I jeszcze jedno gdy tam łowimy z gruntu to po jego ściągnięciu przynęta nie śmierdzi, jak to bywa na łowiskach w pobliżu stanicy (sprawdzone). (2009-08-17 11:31)
Popo94Popo94
0
Bardzo fajne i przyjemne łowisko, miło się na nim rozgrywa zawody i oczywiscie jest co łapać i z kim rywalizować. Nie wiem tylko dlaczego poszły tak marnie tegoroczne zawody spinningowe. Spinningowałem na Soczewce do tej pory tylko raz i nie wiem czy poprostu trzeba trochę pokombinować, czy było coś nie tak z warunkami meteorologicznymi.Nie mogę się doczekać następnych zawodów. Pozdrawiam koło! (2009-12-25 01:48)
michalek13111michalek13111
0

Wie ktos moze cos o szczupaku i miejscowkach niedaleko Płocka-Gostynina-Włoclawka?

(2010-05-30 22:27)

skomentuj ten artykuł