Zbiornik Jeziorsko
Marcin Cichosz (marianmc2)
2008-12-20
Jest to zbiornik retencyjny na rz. Warcie. i jednocześnie największy akwen w regionie łódzkim.
Jego powierzchnia to 42,3 km² i 202,8 mln m³ wody.
Utworzony został w 1986 roku przez spiętrzenie środkowego biegu Warty 12-sto metrową zaporą betonową, w celu regulacji przepływów rzeki i nawadniania terenów rolnych. Oprócz tego spełnia funkcję energetyczną, a tereny w około, jak i sam akwen spełnia funkcję rekreacyjną.
Na zbiorniku przeprowadzane są zawody Motorowodne.
Wody Warty zasiląjące zbiornik zaliczane są do III klasy czystości, natomiast opuszczające zbiornik do II, a nawet I klasy.
Jest położony na pograniczu powiatów poddębickiego, sieradzkiego oraz tureckiego (województwo wielkopolskie ). Miejscowość krańcowa na południu to Warta, a na północy Skęczniew, gdzie zlokalizowana jest zapora, przy której wybudowana została elektrownia wodna wykorzystana do wytwarzania energii (4,89 MW).
Dno jest zróżnicowane, począwszy od mulistego , po żwirowe i piaszczyste.
W Jeziorsku występuje sporo leszcza, najczęściej udaje się złowić nieduże sztuki, są i większe, ale trudno je zlokalizować. Ja osobiście bawię się w ich poławianie na drgającą szczytówkę z plaży w Popowie (wschodni brzeg). Bardzo lubię tę metodę, a jest to świetne miejsce na wypoczynek i właśnie takie wędkowanie. Występuję tu ładny karaś srebrzysty, ale ja nigdy go nie łowiłem. Płoć świetnie bierze na spławiczek z brzegu, a jednym z ciekawszych miejsc jest "bacikowa" zatoka w miejscowości Kościanki (zachodni brzeg). Ale trzeba wyczekać dnia w którym ryby wpłyną w zatokę, wtedy naprawdę jest co robić. Wiem od wędkarzy , że szczupaka można z powodzeniem zlokalizować na początku zalewu w okolicach miejscowości Warta, bo występuje tam mnóstwo starorzeczy, rzeka dzieli się w tamtych okolicach na wiele "rzeczek" i jest sporo przykos i innych zakamarków. Jest trochę sandacza, ale ogólnie ciężki do zlokalizowania (przynajmniej dla mnie). Okoń w tym wodnym świecie jest wszędobylski. Bardzo fajnie można na niego polować w okresie letnim, zanim woda jeszcze zakwitnie, brodząc w wodzie pomiędzy brzegiem a wyspą. Miejsce to usytuowane jest około 1,5 km od tamy na zachodniej stronie. W tym miejscu ta metoda, jest moja ulubioną. Jeśli trafię na stada okoni to ręka wieczorem chce odpaść, wtedy złapać można od małych pasiaków, aż po fajne garbusy. Suma także można wyciągnąć z tego łowiska, bywa czasem przyłowem podczas wspomnianej zabawy z okoniami. Występują tu okazy naprawdę spore. Słyszałem o takich wystających łbem i ogonem poza wannę w domu, ale sam potwierdzić tego nie mogę. Są tu też piękne amury i tołpygi oraz możemy już liczyć na dużego karpia, na sztuki koło 20 kg. Nawet w październiku jest sens nastawić się na misiaczki, a najlepszymi miejscami na jesień jest głębsza woda. Natomiast wiosną musimy karpi poszukać na płytkiej wodzie.
Opis łowiska
- Akwen: Zbiornik Jeziorsko
- GPS: N 51o 47' 27" E 18o 39' 42"
- Położenie: Województwo: Łódzkie Powiat: Sieradzki Gmina: Warta
- Właściciel: Okręgi / Woda PZW Okręg PZW Sieradz (zobacz porozumienia Okręg PZW Sieradz 2024r »)
- Ryby: Amur» Amur» Boleń» Karaś» Karp» Sandacz»
- Regulamin: Obowiązuje regulamin PZW (okręg Sieradz)
Zakaz spinningowania w porcie Pęczniew.