Zbiornik Przykona

/ 2 komentarzy / 3 zdjęć


Stosunkowo młody zbiornik, powstały z wyrobiska KWB Adamów, o powierzchni 120 ha, głębokości około 6 m, posadowiony w obrębie gminy Przykona. Znajduje się zaledwie 3 km od drogi krajowej nr 72 Konin – Turek – Łódź, sąsiaduje z drogą powiatową nr 16404 Smulsko – Słomów – Sarbice.

Zbiornik charakteryzuje się niskimi brzegami, dnem piaszczystym, porośniętym roślinnością podwodną (około 15 do 25 m brzegu porośnięte rdestem wodnym), na środku usypana została sztuczna wyspa (ok. 3 ha), będąca ostoją dla ptactwa wodnego.

Podstawowym celem istnienia zbiornika jest zagospodarowanie nadwyżek wody ze zlewni położonej powyżej rzeki Teleszyny. Dzięki terenom zielonym, leśnym, zwłaszcza od strony wschodniej, akwen Przykona jest też popularnym miejscem odpoczynku. Stwarza bardzo dobre warunki siedliskowe dla wielu gatunków ryb.

Wykorzystywana rekreacyjnie plaża rozciąga się wzdłuż południowego brzegu Przykony. Zlokalizowano tu też trzy pomosty – jeden jest wykorzystywany przez wędkarzy. Jest tu też wypożyczalnia sprzętu wodnego, punkt małej gastronomii, dostęp do sanitariatów.Zbiornik Przykona opis łowiska:

Akwen: Staw Przykona »
GPS: N 52o 0' 8" E 18o 38' 15"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Turek » Gmina: Przykona
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Konin » (zobacz porozumienia Okręg PZW Konin 2023r »)
Regulamin połowu:Obowiązuje Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
Noclegi w pobliżu: Turek - meteor
Tagi łowiska: STAWY Okręg PZW Konin

 

3.2
Oceń
(11 głosów)

Zbiornik Przykona mapa:- opinie i komentarze

ShivoOShivoO
0
Szkoda ze po karpia trzeba wywozke 300m od brzegu robic :( (2015-03-12 19:35)
jarotjarot
0
Ludzie kupują działki i grodza do samej wody. Drogi dojazdowe pozamykane na łańcuch. Aby zasadzić się na nockę i znależć wolne miejsce trzeba mieć wiele szczęścia. Tak samo jest z wodowaniem łódki, można zrobic to tylko w jednym miejscu. Drapieżnik-sama drobnica. Nie polecam. (2015-06-16 22:10)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy