Zimna Woda

/ 5 komentarzy / 2 zdjęć


Dane ogólne


Bardzo popularny ostatnimi-czasy zbiornik. Położony w granicach administracyjnych miasta Łuków. Jest to twór sztuczny zasilany wodami niewielkiego cieku Krzna Południowa. Część zbiornika osłonięta jest lasem o brzegu przypominającym naturalny z dużą ilością przybrzeżnych trzcinowisk. Druga część zbiornika na której rozgrywane są zawod to typowy wał ziemny pochylony pod kątem 30-40 . Wał ma niewielką szerokość jest porośnięty trawą i niewielką ilością drzew i krzaków.


Występujące gatunki ryb


Najczęstszą zdobyczą na zawodach będzie płoć. Możemy spodziewać się ryb od 10 do 35cm. Można zauważyć że co roku proporcje łowienia większych płoci zmieniają się na korzyść. Jeszcze w 2001r łowiło się najwięcej 12-15cm ryb natomiast w ubiegłym sezonie najczęstszą zdobyczą były 17-19cm. Można się spodziewać, że co roku będziemy łowić większe płocie. Na zawodach średnio łowi się od 1000- 5000 pkt. w zależności od pory roku oraz sektora. Jedyną porą gdy płoć nie decyduje w takim stopniu o wyniku jest wczesna wiosna czyli okres tarła. Z moich obserwacji wynika że tarliska znajdują się po przeciwnej stronie zbiornika (w trzcinowiskach i przy brzegu). Wtedy w łowisku możemy liczyć tylko na pojedyncze sztuki lub niewielkie stada złożone z kilku sztuk. Najczęściej porą tarła (w zależności od temp. wody) są miesiące kwiecień/maj. Ze względu na dużą populacją tej ryby tarło trwa dość długo i wędkując możemy łowić ryby z wysypką jak i wytarte egzemplarze. Generalnie jednak bardzo ciężko jest wtedy zmusić ryby do żerowania.

Drugim liczącym się gatunkiem w szczególności gdy trafimy do gorszego sektora lub gdy płoć jest na tarle będzie okoń. Najczęściej łowione rybki mają długość 7-10cm ale możemy też sporadycznie spodziewać się 15-20cm ryby. Często właśnie dzięki szybko łowionym okonkom możemy nieznacznie dogonić czołówkę.

Pomiędzy łowionymi płociami możemy spodziewać się bonusa w postaci złotego oraz srebrnego karasia, leszcza, lina, jazia oraz niewielkiego karpia. Wszystkie te ryby łowi się sporadycznie i jeśli regularnie łowimy bardziej przeszkadzają ponieważ płoszą i powodują przerwy w braniach płoci.


Dojazd i łowisko


Do zbiornika dojeżdżamy kierując się na zajazd „Zimna Woda'. Jadąc od Lublina, Kocka, Lubartowa kierujemy się na Siedlce przejeżdżając przez całe miasto w tym czasie mijamy 4 sygnalizacje świetlne, za 4 sygnalizacją świetlną skręcamy w lewo przed stacja ORLEN (która także jest po lewej stronie) . Po skręceniu w lewo udajemy się prosto przejeżdżamy przez rondo (przecinamy obwodnice Łukowa). Po przejechaniu dwóch przejazdów kolejowych (ok. 2km) za drugim możemy skręcić w lewo i polną drogą dojedziemy do zbiornika, który będzie po naszej prawej lub kierujemy się prosto skręcamy w lewo (w lesie) i dojeżdżamy do wspomnianego wcześniej zajazdu.

Jak wspomniałem łowisko stanowi wał ziemny. Zaczynając od lewej strony, jest to najpłytsza, najbardziej zamulona i zarośnięta część. Głębokość w granicach metra (11-13m), możemy spodziewać się zaczepów (zatopione krzaki). W tej części częstym przyłowem bywają leszcze oraz karasie i liny. Kolejna część jest głębsza (średnio o 20-50cm) mniej zarośnięta, miejscami twarde dno i niewielka ilość podwodnej roślinności. W tej części możemy spodziewać się większej ilości płoci oraz niewielkiego uciągu, który powodowany jest upustem wody. Trzecia najgłębsza część ok. 2m na 11-13m. Dno jest w przeważającej części twarde (przy brzegu zamulone), pojedyncze roślinki na dnie i mała ilość trzciny przy brzegu. Jeśli upust wody jest otwarty będziemy mieli uciąg w prawo. W tej części mamy największe szanse na płoć oraz pojedyncze spore jazie. Generalnie największe wyniki uzyskuje się właśnie w tej części łowiska.


więcej informacji o łowisku dowiesz się na stronie Lubelskiego Portalu Wędkarskiego
www.wedkarstwo-lublin.pl
Zimna Woda opis łowiska:

Akwen: Staw Zimna Woda »
GPS: N 51o 56' 47" E 22o 19' 51"
Położenie: Województwo: Lubelskie » Powiat: Łukowski » Gmina: Łuków
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Lublin » (zobacz porozumienia Okręg PZW Lublin 2022r »)
Regulamin połowu:Zgodnie z regulaminem PZW
Noclegi w pobliżu: Łuków - meteor
Tagi łowiska: LUBELSKIE STAWY, STAWY Okręg PZW Lublin

 

4
Oceń
(12 głosów)

Zimna Woda mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

marcin_02marcin_02
0
Witam! Zbiornik naprawde przepiękny dookoła otoczony jest lasami . Miałem przyjemność wędkowania tu juz kilkakrotnie. Uważam, że najlepsze efekty są z wczesnej wiosny. Później zalew jest zarośniety przez roślinność wodną, która niestety nie jest redukowana co powoduje problemy w wędkowaniu. Połamania kija!!! (2008-11-10 22:05)
klary668klary668
0
zalew zimna woda powiem tyle że do tego zbiornika mam 3km ale od 5 lat nie byłem tam z wędką  nie pasuje mi nasza woda wole inne jeziora np kunowo. Z rybą jest tam problem sama drobnica ja osobiście nie polecam (2011-08-10 13:52)
Cichy5Cichy5
0
Zbiornik Zimna woda - prawie corocznie odwiedzam to miejsce będąc na urlopie u rodziny w Łukowie - pięknie położony zbiornik wodny, posiada wokół zaplecze które można by wykorzystywać jako przystań wędkarska z miejscami noclegowymi. Infrastruktura zbiornika jest obecnie odbudowywana, odbudowano już pomosty które do niedawna straszyły zawaleniem. Ale sama woda wymaga dużego nakładu pracy miejscowego Koła PZW- otóż zbiorni zarasta zielskiem co uniemożliwia sprawne holowanie złowionych ryb, można by jeszcze dobudować kila pomostów wzdłuż linii brzegowej zbiornika, co na pewno ucieszyłoby wędkujących. Takie są moje spostrzeżenia możecie się z nimi nie zgadać , .Życzę połamania kija na okazach ryb złowionych w tym zbiorniku. Andrzej K. Wałbrzych (2013-08-31 19:38)
forstagforstag
0
Z racji braku innego łowiska w pobliżu - w czasie odwiedzin u Rodzinki w Łukowie, po raz kolejny wybieram się na Zimna Wodę. Poprzednim razem zasadziłem się w zakolu po prawej stronie zbiornika (idąc ok. 250 m. od wjazdu i parkingu) - przy połaczeniu z sąsiadującym i kompletnie zarośnietym stawem. Brań sporo - drobnica płoci, okonków i jeden mały lin - wszystko wróciło do wody. Ogólnie miejsce miłe i nie ma czasu na nudę - cały czas coś skubie :) Jednak nieopoda l( dalej - ok. 100m. juz na wale - za zakolem) widziałem wędkarza, który wyholował sporego, prawdopodobnie lina i chyba ok. 1 kg. karpia). Jestem początkującym wędkarzem - przydałaby się informacja o głębokościach w tym miejscu. Pozdrawiam. Mariusz vel Forstag - Komorów(mazowieckie) (2014-07-23 07:59)
Cichy5Cichy5
0
Jak już wcześnie napisałem w tym roku w dniach 21- 25 sierpnia odwiedziłem Łuków i jak zawsze postanowiłem odwiedzić łowisko Zimna Woda. Co mnie jak zawsze na tym zbiorniku wkurza- Ten zbiornik ulega degradacji - zarasta i to bardzo intensywnie . A dodatkowo jest zaśmiecany prze okolicznych pseudo turystów i młodzież , która na d tym zbiornikiem w okresie wakacji nazwijmy to - Integruje się z natura i wszystkie przedmioty - butelki i nie tylko uczy pływać w tym zbiorniku. Należałoby tam częściej skierować Straż rybacką lub Straż Miejską celem tzw. prewencji i zanieczyszczania środowiska. To miejsce naprawdę jest blisko miasta i może być doskonale wykorzystywane jako miejsce rodzinnego letnie wypoczynku i relaksu. Dodatkowo zauważyłem ze pojawiły się tam bobry i zaczynają już swoje zwyczaje. Jeżeli chodzi o rybostan to naprawdę nic specjalnego tam nie złowiłem - drobnica- drobnica i jeszcze raz drobnica. W rozmowie z miejscowym wędkującym usłyszałem z e jest tam duża ryba , podobno karp ,sum i inne większe okazy, ale z uwagi na wcześniej wspomniane zarastanie wody trudno jest je wyholować. Są takie miejsca gdzie wędkujący sami oczyścili stanowiska i tam podobno można cos wyholować. Ale te miejsca są dobrze pilnowane i dla obcych trudno dostępne. Podczas następnego pobytu w Łukowie sprawdzę jakie zaszły na tym łowisku zmiany być może bardzo pozytywne. Życzę sobie i nie tylko pozytywnych zmian , połamania kija ale nie z nerwów na kolanie tylko na wspaniałych okazach ryb. Wałbrzyszanin Andrzej K. (2014-09-04 14:33)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy