Zofianka - Studnica

/ 2 komentarzy

To piękne, leśne jezioro leży na południowo-zachodnich krańcach powiatu kołobrzeskiego (województwo zachodniopomorskie). Na wielu mapach jezioro to nosi nazwę Popiel. Rybacki typ jeziora: linowo-szczupakowy, choć ze względu na znaczną przejrzystość wody i dobre natlenienie można uznać, że zbiornik ten zbliżony jest do typu sielawowego, bez występowania w nim sielawy. Powierzchnia lustra wody około 41 ha, długość maks. – 937 m, szerokość maks. – 450 m, średnia głębokość 4 m.

Jezioro ma kształt owalny, a położenie w kierunku północno-południowym, otoczone jest pięknym lasem mieszanym. Od strony północnej nad jeziorem zlokalizowane jest pole biwakowe z niewielką plażą. Wzdłuż brzegu wybudowano system pomostów z desek na palach wbitych w dno. Obrzeża jeziora od strony zachodniej są niskie, miejscami podmokłe. Od strony południowej i wschodniej przechodzą w niezbyt wysokie skarpy. Ze wszystkich stron dostęp do jeziora jest dość dogodny. W wielu miejscach leżą w wodzie powalone drzewa, a przy nich wykonano prowizoryczne kładki wędkarskie.

Jezioro ma połączenie małym ciekiem z pstrągową rzeką Mołstową, dopływem Regi. Potok wypływa z zatoki od strony północno-zachodniej jeziora, a wpływa do jeziora od strony południowo-zachodniej. Brzegi tylko w kilku miejscach porośnięte są roślinnością wodną wynurzoną, zwłaszcza w jego części południowo-wschodniej oraz północno-zachodniej. Dno jeziora w partiach przybrzeżnych pokryte jest piaskiem, miejscami jest muliste. W partiach środkowych, zwłaszcza w rejonie południowo-wschodnim, dno akwenu jest twarde i usłane dużymi głazami. Głębokość zróżnicowana, najgłębsze miejsca znajdują się w części północnej i środkowej.

Woda jest czysta, dobrze natleniona i w ciągu całego roku zachowuje dość dużą przejrzystość. Ichtiofauna jeziora jest bardzo bogata. Najczęściej występujące gatunki ryb to szczupak, okoń, płoć, wzdręga, leszcz, lin, karaś, karp, węgorz, ukleja, kiełb i inne. Jezioro Zofianka jest bardzo dobrym łowiskiem szczupaków, okoni, węgorzy i innych ryb spokojnego żeru. Położenie jeziora – w głębokim lesie, brak w okolicy osad – nie stwarza żadnych zagrożeń zanieczyszczenia wody ściekami. Natomiast połączenie z ciekiem sprzyja migracji ryb. W odłowach przemysłowych z tego małego i niezbyt głębokiego jeziora rybacy uzyskiwali zwykle największą wydajność ryb z hektara.

W jeziorze Zofianka wędkowałem wielokrotnie wiosną i latem. W maju dobrze biorą tu szczupaki i okonie, zarówno na spinning, jak i na żywca. Można je łowić z brzegu oraz z pomostów i kładek wędkarskich. Na początku czerwca miałem dobre wyniki, łowiąc szczupaki i okonie z łodzi. Na miejscu łodzi nie ma, trzeba je przywozić ze sobą. Poławiane szczupaki wprawdzie nie są duże, ale populacja ich jest dość liczna. To samo dotyczy okoni. Trafiają się duże węgorze. Można też złowić pokaźne liny.

INFORMACJE

Dojazd do jeziora: drogą główną nr E 28, wiodącą z Karlina w kierunku Szczecina. Po przejechaniu mostu nad Mołstową w Rzesznikowie jedziemy dalej prosto, a następnie w rejonie Skrzydłowa skręcamy w lewo, w leśną asfaltową drogę, wiodącą w kierunku jeziora. Po przejechaniu około 3 km droga asfaltowa przechodzi w gruntową i prowadzi do jeziora, leżącego po prawej stronie. W najbliższej okolicy brak możliwości zakwaterowania. W okresie lata można rozbić namiot na polu biwakowym nad jeziorem.

Dzierżawcą i użytkownikiem jeziora jest Zakład Rybacki Mielno. Zezwolenia na wędkowanie można nabyć w siedzibie Gospodarstwo w Mielnie przy ul. Bolesława Chrobrego tel. (0 94) 318-90-54 albo opłacić na specjalnym blankiecie dostępnym w urzędach pocztowych w Kołobrzegu i okolicy. Opłaty za wędkowanie: za 3 kolejne dni z brzegu – 9 zł, z łodzi – 15 zł. Cały sezon z brzegu – 30 zł, a cały sezon z łodzi – 50 zł. Jak widzimy, ceny nie są wygórowane.Zofianka - Studnica opis łowiska:

Akwen: Jezioro Zofianka - Studnica »
GPS: N 53o 53' 52" E 15o 29' 8"
Położenie: Województwo: Zachodniopomorskie » Powiat: Kołobrzeski »
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:Opłaty za wędkowanie: za 3 kolejne dni z brzegu – 9 zł, z łodzi – 15 zł. Cały sezon z brzegu – 30 zł, a cały sezon z łodzi – 50 zł.
Noclegi w pobliżu: Gryfice - meteor
Tagi łowiska: ZACHODNIOPOMORSKIE JEZIORA

 

5
Oceń
(2 głosów)

Zofianka - Studnica mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

izkpawizkpaw
0
Dodam tylko ,że na owym akwenie spędziłem wiele lat łowiąc piękne i cimnoczerwone leszcze.W jeziorze występował sandacz i to w sporych ilościach,teraz już go nie ma -to samo z miętusem. Na zasadzkę na pięknego leszcza polecam okolice ruin blisko źródełka.Preferowana przynęta to czerwony robak lub ziemniak.Na białego bierze płoć.Jezioro jest naprawdę piękne i pełno wokół grzybnych lasów.Pozdrawiam Paweł Ciechanowicz (2009-08-07 14:34)
zloty206zloty206
0

Do tego postu chcialbym dodac tylko ze zmienila sie wysokosc oplat za polowy.I tak za lowienie z brzegu musimy zaplacic juz 50 zl a z lodzi 70 zl.Oczywiscie mowa o oplatach calorocznych.Pozatym jeziorko jest naprawde wspaniale i choc nie mialem wielkich sukcesow w polowach(lapie na splawik),to kazda wyprawa zawsze mnie cieszy.I chyba o to w wedkarstwie chodzi-dla mnie to wypoczynek i rekreacja,a jesli "cos"sie zlapie to i radosc tym wieksza.Polamania kija:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(2011-01-17 16:21)

skomentuj ten artykuł