Zaloguj się do konta

Żwirownia w Łętowni.

Żwirownia w Łętowni

Kolejnym dość ciekawym łowiskiem Ziemi Leżajskiej są wyrobiska pożwirowe znajdujące się w niewielkiej odległości od wsi Łętownia w pobliżu Nowej Sarzyny. Położone są w środku lasu z dala od zabudowań ludzkich w niewielkim zagłębieniu terenu. Miejsce godne polecenia wszystkim szukającym spokoju i kontaktu z dziką przyrodą. Tłoczno robi się tam jedynie w upalne dni, wolne od pracy i nauki.
Żwirownia w Łętowni to pięć niewielkich stawów z których tylko dwa nadają się do wędkowania. Pozostałe to płytkie zarastające roślinnością nadwodną bajorka w których schronienie ma wiele gatunków płazów i gadów. Korzysta z nich również sporo gatunków ptactwa wodnego. Wszystkie stawy są bezodpływowe. Woda uzupełnia się poprzez występujące tam źródła. Dno zbiorników wydaje się twarde lecz w wielu miejscach jest dość zdradliwe gdyż żwir wymieszany jest z miękką glinką i mułem. Dlatego brodzenie po dnie jest dość ryzykowne. Poza tym jest bardzo nierównomierne z gwałtownymi spadkami. W niektórych miejscach pod powierzchnią wody dają się zauważyć stare zatopione płyty betonowe, które kiedyś pewnie służyły do utwardzenia drogi dojazdowej do wyrobiska. W upalne lata poziom wody okresowo się zmniejsza odsłaniając gdzieniegdzie niewielkie żwirowe wypłycenia. Daje to dość złudne wrażenie twardego dna. Rzeczywistość jest jednak inna co zaskutkowało kilkoma tragicznymi wypadkami.
Gospodarzem wody jednego ze stawów jest Koło PZW w Nowej Sarzynie Okręg Rzeszów. Drugi znacznie większy i głębszy traktowany jest jako woda niczyja gdzie często wędkarze zupełnie zapominają o jakichkolwiek zasadach etyki. Teren wokół wyrobisk jest jak na razie zupełnie nie zagospodarowany, choć podobno wiele działek wokół zostało już wykupionych przez prywatnych inwestorów. Z tego co da się zauważyć, w najbliższym czasie rozpocznie się kolejny pobór żwiru co najprawdopodobniej w przyszłości zaskutkuje powstaniem nowego łowiska.
Stawy te podobnie jak i większość wód administrowanych przez PZW zarybiane są głównie karpiem, ale nie brakuje tam również lina, płoci i karasia a nawet można tam złowić sandacza, choć będzie to raczej przypadkowa zdobycz. Jest to również naturalne miejsce występowania ciernika. Dla mnie to „bankowe” miejsce na jesiennego szczupaka i ładnego okonia. Właśnie jesienią kiedy roślinność zarastająca latem większość powierzchni wody, opada można skutecznie używać metody spinningowej. Poza tym zmieniająca się kolorystyka flory leśnej, pozostawia niezapomniane wrażenia przed monotonią zimy.
Z większych gatunków ptaków bez trudu można zauważyć czaplę siwą, kruka i wszędobylską sójkę. Często nad głową zaszybuje myszołów a wieczorem bezszelestnie przeleci sowa. Po zmroku natomiast daje się usłyszeć tajemniczy głos lelka.
Wybierając się tam z Leżajska należy obrać kierunek na Nisko. W Nowej Sarzynie zaraz za stadionem skręcamy w lewo i jedziemy zgodnie z drogowskazem do Łętowni. Po przejechaniu 5 km niemalże prostą leśną drogą wzdłuż ogrodzenia Zakładów Chemicznych, dojeżdżamy do tablicy informującej że jesteśmy w Łętowni. Teraz lepiej zdjąć nogę z gazu gdyż do pokonania będzie kilka ostrych zakrętów drogą prawie bez pobocza graniczącą niemal bezpośrednio z posesjami mieszkańców.
Po przejechaniu od tablicy 3-4 km po prawej stronie miniemy okazały budynek Szkoły Podstawowej a kilkaset metrów dalej Ośrodek Zdrowia i Punkt Apteczny. W tym miejscu należy skręcić ostro w prawo i po niespełna 2 km zaraz za skrzyżowaniem, po lewej stronie da się zauważyć poprzez drzewa lustro pierwszego stawu. Kawałeczek dalej jest dróżka prowadząca wprost na groblę między dwoma jeziorkami. Tam można pozostawić auto i wybrać dogodne miejsce na łowisko.
W sumie z Leżajska nad wymienione miejsce, przejedziemy 21 km.
Dojechać tam można również od strony Woli Zarzyckiej, przy okazji odwiedzając najmniejszy w Polsce rezerwat florystyczny „Kołacznia”, gdzie znajduje się jedyne w Polsce naturalne stanowisko różanecznika żółtego. Stanowisko to zostało odkryte przez miejscowego nauczyciela w 1909 r. Inne stanowiska tego krzewu są oddalone o ponad 300 km na wschód na Polesiu i Wołyniu.Opis łowiska

Mapa

Opinie (2)

strunayo

Odwiedzilem przed tygodniem. Wedkujacych mnustwo, uprawnionych do wedkowania odsetek. Efektow niestety nie bylo (zdarza sie najlepszym), natomiast komarow..... W kurtce wojskowej z kapturem na oczach, a i tak nie moglem sie odgonic. Zeby choc male branko na oslode po setkach ukaszen.... niestety nie tym razem.

Pozdrawiam

[2010-06-29 22:03]

pehols

powiedzcie mi co sie dzieje z rybami na tamtym łowisku?? albo ktos wszystkie wyłowiła albo nie było zarybiane od dawien dawna ,chodzi mi głównie o karpia [2014-01-07 21:06]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej