Zaloguj się do konta

Żwirownia Żarka nad Nysą

Żwirownia Żarka nad nysą

Zbiornik, który pragnę przedstawić znajduje się pod opieką koła wędkarskiego z Pieńska. Znajduje się w dolnośląskim powiecie Zgorzeleckim.
Żarka nad nysą to typowa Żwirownia, czyli typowa dla żwirowni głębokość. Do tej pory łowiłem tam metoda zestawu zestawu skróconego, na odległości 11-13m od brzegu głębokość waha się od 1.5 do nawet 6 metrów. Wszystko zależy od stanu wody w płynącej, obok żwirowni, Nysie Łużyckiej, ponieważ zbiornik ma stałe połączenie z tą rzeką. Charakterystyczne dla tej wody jest to, że prawie zawsze spotkamy się tam z uciążliwym wiatrem, powodem tego stanu rzeczy jest otwarty teren wokół zbiornika. Za Nysą widoczne są liczne niemieckie elektrownie wiatrowe, co często w żartobliwym tonie wśród rozmów pomiędzy wędkarzami przewija się jako powód częstych wiatrów nad Żarką.
Nad zbiornik można dojechać kierując się ze wspomnianego wcześniej Pieńska do Zgorzelca bądź odwrotnie ze Zgorzelca kierując się w stronę Pieńska. Zbiornik położony jest niedaleko drogi więc trudno się zgubić.
Do dominujących gatunków ryb należą: płoć, leszcz, okoń, szczupak, karp, kleń, jaź, sandacz. Kwestii drapieżników w tym zbiorniku nie będę poruszał ze względu na mój całkowity brak doświadczenia w ich połowie w Żarce. O ich obecności wiem z doświadczenia wędkarzy, których miałem przyjemność spotkać nad wodą.
Moja przygoda z tym akwenem wiąże się głównie z zawodami organizowanymi przez okręg i powiat. Mimo to parę razy miałem przyjemność poświęcić kilka godzin na rekreacyjne łowienie w tym zbiorniku, muszę przyznać z niezłymi efektami. Łowiąc feederem można liczyć na dobre brania leszczy, trafia się również karp. Spotkałem nad wodą profesjonalnie przygotowanych karpiarzy, według nich w tej wodzie pływają naprawdę spore sztuki tego obcego gatunku. Najlepsze efekty miałem jednak łowiąc na tak zwaną tyczkę. Pośród poławianych ryb dominowała płoć, niestety nie były to ryby imponujących rozmiarów (choć czasami trafiały się sztuki około 30 centymetrowe), jednak ich liczba dała możliwość solidnego przećwiczenia szybkości łowienia na zestaw skrócony. Przeciętny wynik w okresie dobrego żerowania to 5-6kg ryb podczas trzech godzin łowienia. Najlepsze mieszanki płociowe na tą wodę to drobno i średniomielone, np. gross gardons w przypadku zawodów sprawdzał się doskonale, natomiast na rekreacyjne łowienie używałem mieszanki zanęty Zbyszka Milewskiego serii Platinium oraz Extreme. Z przynęt dobrze spisywała się pinka i ochotka, na większą rybę, np. leszcza gnojak, dobrze też nastawiając się na leszcza dorzucić trochę pociętych gnojaczków do zanęty. Poruszając kwestię żerowania ryb najlepiej wybrać się nad ta wodę jak zrobi się trochę cieplej, woda tego typu wymaga więcej czasu, niż płytsze zbiorniki by „coś” się ruszyło, co nie oznacza wcale, że nie da się osiągnąć dobrych wyników już na wiosnę…
Woda piękna, acz nie bez wad. Jak nad wieloma wodami i ta boryka się z nadmiernym zaśmieceniem co jest oczywiście efektem sporej presji wędkarskiej, bo jak inaczej wytłumaczyć całe mnóstwo zużytych opakowań po zanęcie czy pustych pudełek po robakach, temat niejednokrotnie omawiany, wydaje się przez to nudny, jednak wciąż nie do końca rozumiany…
Na koniec pozostaje mi jedynie zaprosić wszystkich do spróbowania swoich sił nad żwirownią w Żarce nad nysą!

"Materiał zgłoszony na konkurs wedkuje.pl"

Opis łowiska

Mapa

Opinie (1)

karas1000

Woda tak denna ze szkoda tam łowic. Wedkuje tam od paru lat i za kazdym razem jak ktos odchodzi lub splywa łodka to tylko macha reka. Oczywiscie zdarzy się ze ktos zlowi cos wiekszego ale na taki obszar i głebie jaka tam jest sa to smiesze polowy. Szkoda czasu na wedkowanie w tej studni. [2012-11-12 10:11]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej