Jezioro Kośno

/ 4 komentarzy / 2 zdjęć


Przepiękne jezioro Kośno leży w południowo-wschodniej części Pojezierza Olsztyńskiego. Jego północne krańce znajdują się w pobliżu drogi nr 53 wiodącej z Olsztyna do Szczytna. Jezioro wraz z otoczeniem jest rezerwatem przyrody, obejmującym pow. 1247,84 ha, utworzonym w celu zachowania naturalnego krajobrazu i starych borów sosnowych.

Rezerwat jest ostoją ptactwa wodnego i drapieżnego. Z tych względów wędkowanie na akwenie jest ograniczone. Zezwolenia na połów ryb są limitowane i liczba ich jest niezbyt duża. W porozumieniu z konserwatorem przyrody można nabyć je u dzierżawcy jeziora: Kompania Mazurska Pasym. Powierzchnia lustra wody jeziora Kośno wynosi 551,9 ha, a maksymalna głębokość – 44,5 m. Rybacki typ jeziora sielawowy (wg C. Grudniewskiego, 1974).

Jezioro ma kształt mocno wydłużony, skręcający z północy na południowy zachód. Przy północnym krańcu wrzyna się w ploso wydłużony, owalny półwysep, oddzielając wąskim przesmykiem północną część akwenu od głównego plosa, tworząc z niego jak gdyby oddzielne, wypłycone jeziorko. W południowo-wschodnim krańcu jeziora wpływa doń struga odwadniająca Jezioro Łajskie (53,5 ha, typu sandaczowego). W środkowej części jeziora, przy jego wschodnim brzegu, znajduje się ujście strugi odwadniającej m.in. jezioro Kalwa („WW” 11’2006). Natomiast z północnego, wypłyconego fragmentu jeziora wypływa rzeka Kośna.




Brzegi jeziora są przeważnie wysokie i dość strome, w północnej części często płaskie lub łagodnie wzniesione. Kośno otoczone jest ze wszystkich stron rozległym kompleksem Lasów Purdzkich dochodzących w wielu miejscach do samych jego brzegów. W pobliżu południowego krańca akwenu leży wieś Łajs, w pobliżu brzegu północno-wschodniego leśniczówka Sarnówko, w środkowej części brzegu wschodniego – leśniczówka Kośno. Przy brzegach wschodnich zlokalizowana jest również rybaczówka. Wokół akwenu przebiegają drogi gruntowe i ścieżki. Pod koniec lata i jesieni okoliczne lasy bogate są w grzyby.

Brzegi jeziora są wokół porośnięte wąskim pasmem oczeretów, a dno tylko w partiach wypłyconych porasta roślinność zanurzona. W głębszych partiach jeziora dno jest przeważnie piaszczyste, a miejscami nawet żwirowato-piaszczyste. Jedynie w rejonach wpływu do jeziora cieków dno jest muliste. Woda w Kośnie jest dość przejrzysta, chłodna i dobrze natleniona. Ławica przybrzeżna akwenu, zwłaszcza wzdłuż zachodniego i częściowo wschodniego brzegu, jest dość krótka, a jej stok stromy. Tylko na krańcach północnych i częściowo południowo-wschodnich jest ona trochę szersza, o niezbyt stromym stoku.

Ichtiofauna jeziora jest bardzo bogata. Mimo że Kośno zaliczane jest do typu sielawowego, to w zbiorniku – oprócz szczupaka i dużej populacji okonia – rozwinęła się znaczna populacja sandacza. Ten ostatni gatunek, obok dużych okoni, jest dość często poławiany przez wędkarzy, stanowiąc dużą atrakcję łowiska. Szczupak jest mniej liczny, ale za to w połowach wędkarskich trafiają się spore osobniki, odżywiające się m.in. sielawą bytującą również w jeziorze. Prócz wymienionych wyżej gatunków występują: leszcz, płoć, krąp, lin, karaś, miętus, wzdręga, ukleja, stynka, jazgarz i węgorz. W małym akwenie północnym, zwłaszcza w chłodnych porach roku, może trafić się kleń, który licznie występuje w rzece Kośna, wypływającej z tego akwenu.

Najlepsze wyniki wędkarskie na jeziorze uzyskuje się naturalnie z jednostek pływających. Nikt przecież na tym rozległym jeziorze, płacąc dość znaczną sumę za pozwolenie na wędkowanie, nie będzie łowił z trudno dostępnych brzegów, porośniętych szczelnie oczeretami. Łowienie z łodzi na całym akwenie dopuszczalne jest od 1 czerwca do 31 października. Z łodzi na jeziorze łowi się zarówno ryby drapieżne na spinning, jak i ryby spokojnego żeru na wędki spławikowe i gruntowe, stosując przynęty żywe i roślinne. Pamiętajmy jednak, że łowiąc w rezerwatach przyrody nie stosujemy nęcenia ryb, gdyż nadmierne nęcenie przyczynia się do eutrofizacji wód.

Ryby drapieżne w zbiorniku biorą dobrze zwłaszcza na początku czerwca oraz w końcu lata. Łowimy je na spinning na przynęty sztuczne. Szczupaki należy próbować łowić zarówno na błystki, jak i przynęty miękkie rybopodobne – „sobowtóry”. Największe biorą na głębokich, stromych spadach oraz w wypłyconych partiach jeziora wzdłuż oczeretów.

Sandacze możemy przechytrzyć na koguty i przynęty miękkie na główkach jigowych. Okonie biorą dobrze na obrotówki i małe przynęty miękkie. Szczególnie skuteczne są małe, sztuczne raczki, gdyż te skorupiaki zamieszkują w jeziorze i rzece. Dużą atrakcją jeziora są połowy zimowe okoni i płoci spod lodu, na które w ramach wykupionej całorocznej licencji zezwolił dzierżawca jeziora.


WARTO WIEDZIEĆ
W celu uzyskania zezwolenia na wędkowanie należy zwracać się do biura Kompanii Mazurskiej Pasym sp. z o.o., ul. Wypoczynkowa 2, 12-130 Pasym, tel. (089) 621-20-09.
Dojazdy do jeziora: Olsztyn – Butryny – Łajsk lub od strony Szczytna: Pasym – Tylkowo – Kośno.
Zakwaterowanie: duży ośrodek wypoczynkowy „Kalwa” 12-130 Pasym, ul. Polna 83, tel. (089) 621-28-87.
www.kalwa-energopol.prv.pl
e-mail: kalwa@rubikon.pl



Jezioro Kośno opis łowiska:

Akwen: Jezioro Kośno »
GPS: N 53o 38' 49" E 20o 40' 48"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Olsztyński »
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:Łowienie z łodzi na całym akwenie dopuszczalne jest od 1 czerwca do 31 października.
Noclegi w pobliżu: Purda - meteor
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE JEZIORA

 

4
Oceń
(4 głosów)

Jezioro Kośno mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację



- opinie i komentarze

spinningowiecspinningowiec
0
Dzięki za dokładny opis. (2009-04-08 21:01)
andrewoneandrewone
0
Miałem się tam wybrać ale jak zadzwoniłem do tej Kompanii Mazurskiej Pasym zapytać się o zezwolenie na lowienie to mi kapcie spadły. Oplaty są tylko jednorazowe za cały sezon na jez.Kośno wynosi uwaga 800zł.!!!!!!! a na rzekę Kośniankę 150!!!!! . No chyba ktoś tam się z kimś na głowy pozamieniał. (2012-05-31 12:50)
renardesrenardes
0
Mocno przesadzony opis jeziora jeżeli chodzi o rybostan.Testowałem przez 10 dni jezioro kośno 0d 10.09.2012 do 19.09.2012.Jezioro nie warte wygórowanej opłaty 800zł za sezon.Cena sztucznie podnosi atrakcyjność tego łowiska.W jeziorze występuje bardzo duża populacja płoci na której widoczne już są wynaturzenia (karłowacenie),co świadczy o braku drapieżnika w łowisku.
Dysponując całym arsenałem sztucznych przynęt udało mi się złowić tylko jednego okonka 20cm na mepsa 3.Jezioro nie jest już czyste,od południa zasila jezioro śmierdzący ściek płynący z jeziora Łajskie.
O sandaczach i dużych szczupakach to można tylko pogadać
(2012-09-23 10:49)
eljot52eljot52
0
Informacje zawarte w tym artykule są mocno nieaktualne. Jeziorem zarządza stowarzyszenie Łajs 2000 .i na stronie tego stowarzyszenia należy szukać aktualnych informacji o wędkowaniu na jeziorach Łajs , Kośno i Purda. A ceny za wędkowanie są niemałe. (2017-08-03 14:31)

skomentuj ten artykuł