Rzeka Noteć w Czarnkowie

/ 2 komentarzy

Noteć w okolicach Czarnkowa to – nomen omen – temat rzeka. Trudno oprzeć się jej urokowi, jest w niej coś magicznego.

Mniej więcej czterokilometrowy odcinek rzeki ujęty w klamrę, której ramionami są dwie śluzy (powyżej Czarnkowa znajduje się śluza Lipnica, poniżej Pianówka), toczy swe wody wcale nie tak leniwie, jak się przypisuje nizinnemu ciekowi. – Noteć to bardzo ciekawe łowisko, zaskakujące, można tu złowić wiele atrakcyjnych ryb – przekonuje mnie mój przewodnik po okolicy, Jacek Dziedzic, jeden z najlepszych wędkarzy spławikowych w regionie. Mnie już nie trzeba przekonywać, bo sam złowiłem tu sporo pięknych płoci i kleni. Dobrych i dostępnych dla wędkarza łowisk jest wiele – począwszy od najbardziej znanego, tzw. Łazienek Czarnkowskich, widocznych z mostu na Noteci (niegdyś była tu plaża, teraz to teren rekreacyjny dla mieszkańców Czarnkowa). Dojazd jest łatwy – wystarczy zjechać z ulicy Rybaki ok. 50 metrów przed mostem w prawo, a dalej droga biegnąca nad rzeką zaprowadzi nas na Łazienki. Charakterystyczną cechą tego łowiska jest utwardzony betonowymi płytami brzeg, jednak – choć rzeka jest uregulowana – to przyroda już sobie z zakusami człowieka poradziła. Tu i ówdzie beton jest popękany, w szczelinach wyrosły trawy, sporo tu nadbrzeżnych krzewów i drzew. Trzeba podkreślić, że ten właśnie odcinek rzeki jest często wykorzystywany do organizowania zawodów spławikowych. W innych miejscach brzegi wyłożone są kamieniami i porośnięte gęstą roślinnością. Dostęp do łowisk jest niemal idealny, stanowisko można rozstawić niemal w każdym miejscu. Noteć w okolicach Czarnkowa ma mniej więcej 25–30 m szerokości i około 3 m głębokości. Dno jest piaszczyste, w niektórych miejscach z niewielką ilością mułu.

W Czarnkowie sezon nigdy się nie kończy – jak w rzece woda jest wysoka i trudno zaleźć miejsce na zarzucenie wędki, w granicach miasta są usytuowane dwa porty (jak mawiają miejscowi – „mały” i „duży”, jeden i drugi usytuowany po lewej stronie mostu), gdzie woda jest spokojna i zawsze można zapolować na płotkę, leszczyka, krąpia czy karasia. Są też liczne starorzecza, sieć kanałów przyśluzowych, pamiętających jeszcze wiek XIX. Jednak, jeśli tylko na to pozwalają warunki, większość wędkarzy siada nad rzeką.

W okolicach Czarnkowa Noteć płynie dość wartko, natomiast poniżej, w okolicach śluzy Pianówka, rzeka wyraźnie zwalnia. Bez względu jednak na to, jaki odcinek wybierzemy, możemy liczyć na ciekawą wędkarską przygodę. Oprócz dorodnej płoci, herbowej ryby Noteci, której masa wcale nierzadko sięga 0,5 kg, złowić tu można ładnego krąpia i leszcza. Prawdziwym magnesem dla wielu wędkarzy są wspaniałe klenie, jazie oraz brzany.

Klenie łowione są na tyle często, że w maju i czerwcu, kiedy to żerują najlepiej, wędkarze przyjeżdżają tutaj specjalnie na „kleniowe sesje”. Ładne, często kilkukilogramowe ryby łowione są zarówno na delikatne zestawy przepływankowe, jak i na grunt. Klasyczną przynętą są w takim przypadku czereśnie i wiśnie. To jednak nie koniec atrakcji, bo – jak podkreśla Jacek Dziedzic – w tej okolicy łowione są regularnie certy, które powróciły do rzeki po ponad dwóch dekadach nieobecności. On sam złowił certę ważącą 1,6 kg, a ten połów nie jest wcale ewenementem.

Jednak prawdziwym wędkarskim hitem ostatnich sezonów są brzany, które są łowione regularnie przez miejscowych wędkarzy. – Tylko w ubiegłym sezonie złowiłem dziewięć brzan – mówi Jacek. – Co ciekawe, mało jest przypadków złowienia brzany na zestawy gruntowe, głównie biorą w czasie łowienia metodą przepływanki z przytrzymaniem. Niestety, takim sprzętem wyholować można jedynie ryby do 2 kilogramów, ryby powyżej tej wagi są na tyle silne, że zrywają każdy zestaw. I choć największych emocji dostarczają nadnoteckim wędkarzom klenie, jazie i brzany, to jednak trzeba wspomnieć i o tym, że Noteć to także wspaniałe łowisko drapieżników – sandaczy i szczupaków.

Czystość Noteci przez lata pozostawiała wiele do życzenia. Teraz rzeka prowadzi niemal krystaliczną wodę. W rezultacie cały ekosystem zaczął tętnić życiem. Trudno nie wspomnieć o ogromnej ilości ptaków lęgnących się na nadnoteckich łąkach, o bobrach panoszących się nad rzeką. Dodać trzeba do tego niezwykły urok szczycącego się ponad 800-letnią historią Czarnkowa oraz bliskie sąsiedztwo Puszczy Noteckiej.



Rzeka Noteć w Czarnkowie opis łowiska:

Akwen: Rzeka Noteć: od Nakla- do ujścia Drawy »
GPS: N 52o 55' 39" E 16o 32' 39"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Piła » (zobacz porozumienia Okręg PZW Piła 2024r »)
Noclegi w pobliżu: Czarnków - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Piła

 

4.5
Oceń
(12 głosów)

Rzeka Noteć w Czarnkowie mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację



- opinie i komentarze

wojownikwojownik
0

Sam łowie nieraz na tej rzece.5.

(2010-11-28 18:44)
birkut4birkut4
0
To fakt że Noteć jest wspaniałą rzeką.Od kilku lat łowię tam ryby między Pianówką a Mikołajewem.2 - 3kg klenie często po zapadnięciu zmroku na małego woblerka.W zeszłym roku złapałem mojego rekordowego bolenia 67cm pod wieczór na małą obrotówkę.W najbliższą sobotę wybieram się na łowy mam nadzieję owocne. POZDRAWIAM birkut4    
(2011-05-03 19:18)

skomentuj ten artykuł